מספר טלפון של Restart Therapy שיקום פרטי בבית הלקוח

שיתוק מוחין אצל מבוגרים

שיתוק מוחין (Cerebral palsy) הינו מצב נוירולוגי הנגרם כתוצאה מפגיעה במוח המתרחשת במהלך התפתחותו (במהלך ההיריון, סביב הלידה או אחרי הלידה עד גיל 5) והנו הגורם מספר אחד למוגבלות פיזית אצל ילדים. הפגיעה המוחית עצמה הינה קבועה ואינה מתקדמת, אך הנכות לה היא גורמת יכולה להשתנות לאורך החיים, בגיל ההתבגרות, בחיים הבוגרים ובזקנה. תוחלת החיים של רוב הילדים עם שיתוק מוחין קרובה לנורמה, אמנם לצורך שמירה על חיים מלאים ואיכות חיים לאורך שנים, הילד, ובהמשך המבוגר, יזדקק לטיפולים פרא רפואיים.

שיתוק מוחין אצל מבוגרים - Restart Therapy שיקום פרטי בבית הלקוח

התסמינים השכיחים של שיתוק מוחין אצל מבוגרים

שיתוק מוחין מתבטא בעיקר בהפרעות תנועה וקואורדינציה. לעתים, שיתוק מוחין מערב רק איברים בודדים וממוקדים, כמו יד אחת או רגל אחת, אך במקרים אחרים השיתוק יכול להיות נרחב ולערב צד שלם של הגוף ואף של כל ארבעת הגפיים. למעשה ככל שהפגיעה המוחית נרחבת יותר כך גם הנכות ממנה יסבול אותו ילד ובהמשך חייו, המבוגר.

  • הפרעות בטונוס השרירים – בעקבות כך מבוגרים עם שיתוק מוחין סובלים מנוקשות או לחילופין רפיון בידיים ו/או ברגליים, אשר מפריעים להם לאחוז ולהשתמש בחפצים, ללכת, להשתלב בעבודה ובחיי המשפחה ועוד.  
  • הפרעה בקואורדינציה – הפרעה זו גורמת לקושי בתיאום תנועות, ביצוע של מספר תנועות במקביל וקושי בתזמון נכון של התנועה ולכן עלול להפריע להליכה, כתיבה ופעולות מורכבות אחרות. להפרעה הקואורדינטיבית נלווית לעתים גם הפרעה במוטוריקה העדינה, ומבוגרים עם שיתוק מוחין מתקשים בביצוע פעולות עדינות.
  • רעד ותנועות בלתי רצוניות – חלק מהמבוגרים עם שיתוק מוחין סובלים מתנועות בלתי רצוניות ורעד, אשר לעתים מונעים מהם לתפקד באופן תקין.
  • העדפת צד – ברוב המקרים שיתוק המוחין יגרום לפגיעה בצד אחד בלבד, ולכן הילדים יעדיפו צד מסוים בגופם (את הצד התקין) וניתן לראות העדפה ברורה לצד זה בכל הפעולות אשר הם יבצעו. בהמשך החיים, תופעה זו עלולה לגרום לסיבוכים משניים בעקבות האי-סימטריה שנוצרת בגוף לאורך שנים רבות.
  • תסמינים נוירולוגיים נוספים – בחלק מהילדים עם שיתוק מוחין התסמינים המוטוריים מתלווים אל תסמינים נוירולוגיים נוספים, כמו הפרעות ראיה ושמיעה, פיגור שכלי, פרכוסים, חוסר שליטה על סוגרים והפרעות נוספות. אותם מבוגרים יזדקקו לטיפול ולכלים מיוחדים על מנת ללמוד כיצד להתמודד ולחיות עם כל אותם תסמינים גם בחייהם הבוגרים.

שיתוק מוחי אצל מבוגרים - השפעות גופניות ונפשיות

עם הגיל, אנשים הסובלים משיתוק מוחין יפתחו דלקות פרקים ניווניות ותשישות גופנית, בשל עומס יתר על מערכת השלד והשרירים בפעולות שוטפות. מערכות כלי הדם והלב, כמו גם מערכות הגוף האחרות מושפעות ומזדקנות מוקדם יותר, בסביבות גיל ארבעים. לכן הסובלים משיתוק מוחין צריכים להימנע מגורמים לעומס על מערכות הגוף כמו עישון, שתיה מופרזת, ואכילת מזון שומני.

בנוסף לפגיעה הגופנית, ההתמודדות המתמדת עם שיתוק מוחין יכולה להוביל מבוגרים הסובלים מהמחלה למצב נפשי ירוד ואף לדיכאון.

הטיפול המומלץ עבור מבוגרים עם שיתוק מוחין

אין טיפול המרפא את הנזק המוחי בשיתוק מוחין. הטיפול הרפואי והשיקומי מיועדים למנוע את הבעיות המשניות הקשורות בספסטיות, לסייע לאדם המבוגר להמשיך ולמצות את הפוטנציאל התפקודי למרות המגבלות השונות ולנהל חיים מלאים ועצמאיים. המטרות העיקריות הן שמירה על תפקוד עצמאי ומניעת סיבוכים אורתופדיים.

הטיפול המומלץ עבור מבוגר עם שיתוק מוחין הינו טיפול שיקומי הכולל פיזיותרפיה שיקומית, ריפוי בעיסוק, קלינאית תקשורת, טיפולים אורתופדיים, וכן התאמת אביזרי עזר כגון אביזרי עזר לניידות, לאכילה, ללבוש, לעבודה על מחשב ועוד. הטיפול מתבטא בתרגילים לחיזוק השרירים, שמירה על טווחי התנועה של המפרקים ושמירה על יכולת ניידות. טיפולים נוספים כוללים טיפול תרופתי או זריקת בוטוקס מקומית לשריר להורדת הספסטיות (מתח שרירים גבוה), ובמקרים מסוימים אף ניתוח. ניתוחים אורתופדיים הכרחיים כאשר השרירים ספסטיים מאוד או מקוצרים ואינם מאפשרים תנועה תקינה של המפרקים, וכן כאשר מופיעים עיוותים גרמיים או עקמת.

Restart Therapy מציעה תוכניות שיקום עבור מבוגרים החיים עם שיתוק מוחין. תהליך ההתבגרות וההזדקנות עם המחלה דורש תחזוקה מתמדת של הגוף והנפש. השירות ניתן אצלכם בבית, כי אנחנו מאמינים שטיפול בסביבה הטבעית בה האדם חי מובילה לתוצאות טובות יותר, מהר יותר.
להתייעצות טלפונית ללא עלות או התחייבות עם מטפל מוסמך, התקשרו עכשיו 077-9966400, או השאירו את הפרטים שלכם כאן למטה ואנו נחזור אליכם בהקדם.
דילוג לתוכן