מספר טלפון של Restart Therapy שיקום פרטי בבית הלקוח

שיקום פציעות ספורט

כשאנחנו מדברים על שיקום פציעות ספורט אנחנו מדברים בעצם על פציעות אורטופדיות ו/או נוירולוגיות אשר התרחשו עקב פעילות ספורטיבית או בעקבות טראומה הנגרמה בסביבה ספורטיבית.
פציעת ספורט בהגדרתה היא כל פגיעה, פציעה או מחלה המתרחשת במהלך ספורט או פעילות גופנית. חלק מפציעות הספורט הן למעשה תאונות, אחרות נובעות משיטות תרגול ואימון לקויות, ציוד לא מתאים, חוסר בהתאמה גופנית או חוסר בחימום ותרגול מתיחות לפני ואחרי האימון.

ההבדל בין פציעות ספורט לפציעות שאינן כתוצאה מפעילות ספורטיבית, הוא לא בסוג הפתולוגיה עצמה אלא באוכלוסיית המטופלים, בגורמים ובמניעת הפציעות הללו. הכוונה היא שפציעות ספורט בדרך כלל מתרחשות בקרב אוכלוסייה בריאה וצעירה והפציעה נגרמה תוך כדי פעילות שהיא פעילות מטיבה בסך הכול.

כיום נהוג להסתכל על רפואת ספורט או על שיקום פציעות ספורט כמנגנון החייב לכלול מספר של מקצועות או דיסציפלינות הכוללים פיזיותרפיסטים, מאמני כושר, רופאי ספורט, דיאטניות ועוד, כל זאת בשל ההסתכלות הרחבה והכוללת שנדרשת לטיפול באוכלוסייה זו.

אוכלוסיית הספורטאים מתחלקת כמובן לספורטאים מקצועיים וספורטאים חובבנים. לכל אחת מהקבוצות הללו יש להתייחס בצורה אחרת והטיפול יהיה מבוסס על כמות הפעילות הגופנית אותה מבצע המטופל בשבוע. באופן כללי ניתן לומר כי אדם אשר מבצע פעילות גופנית מעל 12 שעות בשבוע עובר לתחום המקצועי. רוב האוכלוסייה הנזקקת לשיקום פציעות ספורט הן ספורטאים חובבנים, כלומר אלו שעוסקים בספורט (כלשהוא) בן 4-12 שעות בשבוע.
צוות הפיזיותרפיה של Restart Therapy מתמחה בשיקום פציעות ספורט, כאשר רוב הלקוחות שלנו אינם ספורטאים מקצועיים, אלא אנשים בוגרים ומבוגרים שנפצעו בעקבות פעילות ספורט או פעילות גופנית. אנו מתמחים בעיקר בשיקום פציעות ספורט בקרב מבוגרים אשר ברקע סובלים ממחלות נוספות אשר עלולות להשפיע על תהליך השיקום והריפוי מהפציעה.

שיקום פציעות ספורט - Restart Therapy שיקום למבוגרים באופן פרטי

סוגי פציעות ספורט

מקובל לחלק את פציעות הספורט לשני סוגים:
1. פציעות overuse– פציעות שימוש יתר בדרך כלל אינן מזוהות בנקודת זמן ספציפית וזאת בשל העובדה שלרוב הן נגרמות מאיזשהו עומס או פגיעה אשר מצטברים עם הזמן. בפציעות מסוג זה בדרך כלל יתחילו הסימפטומים בדרגה נמוכה ויתגברו עם הזמן. לכן בפגיעות מסוג זה יש חשיבות לפנות לאבחון או בדיקה אצל רופא או פיזיותרפיסט כאשר מופיע הכאב לראשונה וזאת כדי לא להחמיר את המצב. פציעות שימוש יתר מתרחשות לרוב בעקבות שימוש בטכניקה לקויה אשר מפעילה עומסים לא מאוזנים על חלקי הגוף השונים מה שגורם להתפתחות של דלקות, קרעים ופגיעות בעיקר ברקמות רכות שונות בגוף, כמו גידים, שרירים, רצועות וסחוסים.
2. פציעות overload– פציעות עומס יתר מזוהות עם עומס גבוה (מתיחה או משקל יתר לדוגמא) שמופעל על הרקמה וגורם לנזק. אלו פציעות שבהן בד"כ יש נקודת התחלה ברורה מאד שמשם התחיל הכאב או כל סימפטום אחר. פציעות עומס יתר בדרך כלל מזוהות עם טראומה לאיבר אשר מתרחשת תוך כדי פעילות ספורטיבית, והן כוללות קרעים בשרירים, רצועות או גידים, שברים או שברי מאמץ (לרוב בגפיים, למשל שבר ביד, בדר"כ שבר בשורש כף היד או שבר ברגל, בדר"כ שבר מאמץ בברך או שבר בקרסול פריקות מלאות או חלקיות של מפרקים וחבורות.

מהו המנגנון שמופעל בעת פציעת ספורט

באופן כללי, כל פציעה הינה נזק לרקמה כלשהי בגוף הגורמת לירידה בתפקוד הרקמה ולירידה ביכולת התפקודית הכללית של אותו מטופל/ספורטאי.
פציעה גורמת ל"נזק" בתאי הרקמה השונים ולמוות שלהם. תהליך זה מתחיל שרשרת שלמה של תהליכי ריפוי טבעיים בהם הגוף מנסה בדרכו לתקן את הנזק שנגרם. לתהליך הריפוי הזה אנו קוראים "התהליך הדלקתי". מטרת טיפולי הפיזיותרפיה במסגרת שיקום פציעות ספורט, היא מניעת התפתחות דלקת כרונית על ידי טיפול מתאים בתהליך הדלקתי הטבעי של הגוף.

הגורמים לפציעות שונים ומגוונים. פציעות יכולות להתרחש בעקבות גורמים חיצוניים כגון ציוד לקוי, הנעלה לא מתאימה, סביבת אימון מסוכנת ו/או פגיעה על ידי אדם אחר. גורמים פנימיים כוללים עייפות מנטלית וגופנית של הספורטאי, יכולת גופנית, איזון שרירי, טכניקת אימון, גמישות, שיווי משקל ועוד.

שיקום פציעות ספורט- מה הוא כולל?

הטיפול וזמן ההחלמה בפציעות משתנה כמובן בהתאם לפציעה, לגורם לפציעה וכן למתאמן עצמו, כאשר ניתן לומר שככל שהטיפול מתחיל קרוב יותר לתחילת הופעת הסימפטומים כך זמן ההחלמה מתקצר וניתן לחזור בהדרגה לאימונים.
הטיפול בפציעות ספורט מתרכז בעיקר בטיפול ברקמה רכה באזור הרלוונטי, חיזוק ,הארכת שרירים ואיזון שרירי נכון ובמידת הצורך שיפור טכניקה. הטיפול בפציעות ספורט כולל שימוש בטכניקות טיפול מגוונות כגון, טכניקות טיפול מנואליות, דיקור יבש, אלקטרותרפיה וקיניזיוטייפינג. למידע נוסף בנוגע לטיפול ניתן לקרוא על שיקום לאחר שבר.

Restart Therapy מתמחה בשיקום וטיפול פציעות ספורט ומניעת הישנות פציעות מסוג זה. אנו נשמח לעמוד לשירותכם ולהפנות אתכם אל הפיזיותרפיסט/ית המתאים/ה ביותר להחזיר אתכם חזרה לפעילות שאתם כל כך אוהבים לעשות! כל מה שאתם צריכים זה להתקשר אלינו לטלפון שמספרו 077-9966400 או להשאיר את הפרטים שלך כאן באתר ואנו נחזור אליכם בהקדם עם כל הפרטים.

דילוג לתוכן