מספר טלפון של Restart Therapy שיקום פרטי בבית הלקוח

שיקום לאחר ניתוח עמוד השדרה

כחלק ממערך השיקום הנוירולוגי של Restart Therapy אנו מציעים מגוון שירותים וטיפולים עבור אנשים עם פגיעות ומחלות בחוט שדרה, יל ידי צוות מטפלים המתמחה בשיקום לאחר ניתוח עמוד שדרה.

שיקום לאחר ניתוח עמוד השדרה - Restart Therapy שיקום בבית

כיצד נוצרת פגיעת חוט שדרה?

חוט השדרה עובר בתוך תעלת עמוד השדרה שהוא המשכו הישיר של המוח ולכן הוא נחשב כחלק ממערכת העצבים המרכזית. העצבים אשר מעצבבים את הגוף שלנו עוברים בעמוד השדרה לפני שהם מגיעים ליעדם, אל האיברים השונים בגוף.
פגיעות בחוט השדרה נוצרות בעקבות טראומה (למשל תאונות דרכים, נפילות ותאונות ספורט) או ומחלות שונות (גידול בעמוד השרדה, שינויים ניווניים כמו היצרות של עמוד השדרה ועוד).

לא כל פגיעה בעמוד השדרה כוללת פגיעה בחוט השדרה, למשל, שבר באחד החוליות בגב לא בהכרח יוביל לפגיעה או לחץ על חוט השדרה והעצבים עצמם, וברגע שהשבר מתאחה בדרך כלל האדם חוזר לתפקוד מלא. עם זאת, כל פגיעה בחוט שדרה תוביל לפגיעה כלשהי בתפקוד הגפיים (הידיים ו/או הרגליים).

גורמים המשפיעים על חומרת הפגיעה

גובה הפגיעה בחוט השדרה- פגיעה צווארית, גבית או מותנית.
חוט השדרה שלנו מחולק ל-4 חלקים: עמוד שדרה צווארי (C1-C7), עמוד שדרה גבי (T1-T12), עמוד שדרה מותני (L1-L5), סקרום (S1-S5) ועצם הזנב.
ככל שהפגיעה היא גבוהה יותר כך חלק גדול יותר של עצבים ייפגע והפגיעה התפקודית תהיה משמעותית יותר.

פגיעה בחוט השדרה הצווארי גורמת לאובדן חלקי או מלא של השליטה המוטורית והתחושתית על כל ארבעת הגפיים (קוואדריפלגיה) ומערכות הגוף השונות. בפגיעה גבוהה (C1-C3) עקב אובדן השליטה על הסרעפת האדם יזדקק להנשמה מלאכותית.

פגיעה בחוט השדרה הגבי גורמת לאובדן חלקי או מלא של השליטה המוטורית והתחושתית על הגפיים התחתונות, כלומר הרגליים (פרפלגיה). בפגיעות גבוהות תיתכן גם פגיעה בשרירי היציבה (שרירי הבטן). בניגוד לפגיעה צווארית, בפגיעה גבית תפקוד הידיים נותר תקין.

פגיעה בחוט השדרה המותני יגרום לפגיעה בשליטה המוטורית על הרגליים והאגן ולרוב תגרום לקשיים בהליכה ושיווי משקל בעמידה. הפגיעות הנפוצות ביותר הן בחוליות המותניות כיוון שהן נושאות במרבית משקל הגוף.

פגיעה בסקרום תגרום לחולשת רגליים(S1-S2) , ואובדן שליטה בשלפוחית השתן ופעולת מעיים (S3-S5).

היקף הפגיעה - פגיעה מלאה או חלקית

פגיעה מלאה, מעידה על שיתוק מלא, כך שאין שום מוטורית או חושית מתחת לגובה הפגיעה. בדרך כלל גם לא תהיה חזרה של פעילות לאחר הפגיעה.
בפגיעה חלקית, עדיין קיים תפקוד חלקי של העצבים שנפגעו ולכן קיימת פעילות מוטורית או תחושתית במידה מסוימת מתחת לגובה הפגיעה. למשל, אדם עם פגיעה בעמוד שדרה צווארי עדיין יוכל לשלוט במידה מסוימת על התנועה בידיים.
בפגיעות חלקיות לשיקום תפקיד משמעותי בחזרה ושיקום של יכולות ותפקודים אשר נפגעו/אבדו בעקבות הפגיעה.

מה כולל שיקום לאחר ניתוח עמוד שדרה

המטרה בשיקום היא שמירה על כוח שריר וחיזוק השרירים המתפקדים, שמירה על אורך השרירים המנוונים והאלסטיות שלהם, והחזרה לתפקוד מקסימלי והשתתפות מלאה במארג החיים, בפרט בתחום הפנאי והעבודה .
במצב שבו אדם נותר עם נכות עליו ללמוד מחדש איך להתלבש, לאכול, להתפנות, לעבור ממקום למקום (ביצוע מעברים כגון שכיבה-ישיבה, ישיבה-עמידה, מיטה-כסא גלגלים, כסא גלגלים-רכב, ועוד) ולנוע ממקום למקום (הליכה באמצעות סד, מקל או הליכון, או שימוש בכסא גלגלים רגיל או ממונע). הלמידה הזו מתבצעת על ידי תרגול פעולות יומיומיות בהן האדם מתקשה, התאמת הסביבה הביתית ואביזרי עזר לתפקוד.

תרגול תפקודי מתבצע בצורה הטובה ביותר בסביבה בה האדם חי, כלומר בביתו! ולכן שיקום פגיעות חוט שדרה ושיקום נוירולוגי פרטי על ידי צוות המטפלים של Restart Therapy הוא הפתרון הטוב ביותר עבורך! Restart Therapy המומחים בפיזיותרפיה פרטית, שיקום בבית ושיקום נוירולוגי פרטי מעניק טיפולי ריפוי בעיסוק למבוגרים וטיפולי פיזיותרפיה שיקומית אצלכם בבית, על ידי מטפלים בעלי הכשרה בשיקום נוירולוגי וניסיון של שנים בשיקום לאחר ניתוח עמוד שדרה במרכזי השיקום ובבית המטופל.

ירידה קוגניטיבית בפגיעת חוט שדרה

על פניו לא אמורה להתרחש פגיעה קוגניטיבית בפגיעת חוט שדרה מאחר והמוח אינו נפגע. עם זאת, מחקרים מעידים על כך שבפגיעות גבוהות בעמוד השדרה הצווארי תיכן גם ירידה בתפקוד הקוגניטיבי. בנוסף, אדם עם פגיעת חוט שדרה, הנותר עם מגבלה פיזית לכל חייו, בדרך כלל תהליך ההתבגרות וההזדקנות שלו יתאפיין בפגיעה בזיכרון ויכולות חשיבה נוספות שאינן אופייניות לתהליך הזדקנות טבעי נורמטיבי של אדם ללא מגבלה פיזית או נכות.
אם כן, אנחנו ב-Restart Therapy שיקום פרטי בבית הלקוח, ממליצים מאוד, בעת תחושה של שינויים בתגובות ובהתנהלות היומיומית על רקע התפקוד הקוגניטיבי, לפנות אלינו לקבלת הערכה קוגניטיבית וטיפול בהתאם על ידי מרפאה בעיסוק פרטית

להתחלת תהליך שיקום שכל כולו מטרתו לסייע לכם לחזור ולתפקד בבית בצורה טובה יותר ומשביעת רצון, פנו עכשיו ל-Restart Therapy המומחים בשיקום נוירולוגי ואורטופדי בבית הלקוח. התקשרו לטלפון שמספרו 077-9966400 לתיאום פגישת אבחון על ידי מטפל מוסמך, או השאירו את הפרטים שלכם כאן באתר ואנו נחזור אליכם בהקדם.

דילוג לתוכן