מספר טלפון של Restart Therapy שיקום פרטי בבית הלקוח

שיקום לאחר ניתוח החלפת מפרק ירך

הסיבוך הנפוץ ביותר בעקבות נפילה בקרב אנשים מבוגרים הוא שבר בצוואר הירך, או שבר בירך. זו גם אחת הסיבות לניתוח להחלפת מפרק ירך.
למה שבר בצוואר הירך כל כך נפוץ אצל מבוגרים? שתי סיבות עיקריות לכך. סיבה ראשונה היא, שאדם בגיל מבוגר בדרך כלל סובל מבריחת סידן (מה שנקרא אוסטיאופורוזיס) ולכן העצמות בגופו שבירות יותר משל אדם צעיר. סיבה שנייה היא, שרוב הנפילות (בגיל המבוגר) מתרחשות על אזור האגן אשר מגן על מפרק הירך שלנו.
דרך טובה למנוע שברים באגן הירכיים אצל מבוגרים היא להשתמש במגן ירך. ניתן לפנות לכל פיזיותרפיסט מוסמך לקבלת המלצה היכן ניתן לרכוש מגן ירך.
סיבות נוספת עיקרית לביצוע ניתוח להחלפת מפרק ירך היא אוסטיאוארטרוזיס של מפרק הירך. מחלה ניוונית ששכיחותה עולה עם הגיל ומתאפיינת בפגיעה ושחיקה של הסחוס במפרקים השונים בגוף. הסחוס משמש במפרק כבולם זעזועים ופגיעה שלו תגרום לכאב וקושי בהנעת המפרק. פגיעה חמורה בסחוס עלולה להוביל לניתוח.

הרפואה המתקדמת מאפשרת היום, בניתוח של שעה וחצי, לבצע החלפה של כל מפרק הירך (במקום לנסות לתקן את זה שנפגע), וככה להחזיר אנשים מבוגרים, ואפילו מבוגרים מאוד, לתפקוד מלא בזמן יחסית קצר.
עם זאת, חשוב ומומלץ ביותר לעבור תהליך שיקום לאחר ניתוח החלפת מפרק ירך על ידי מטפל מוסמך בעל ניסיון, כפי שניתן למצוא אצלנו ב-Restart Therapy שיקום פרטי בבית הלקוח.
לא פחות חשוב, להתחיל את הטיפול השיקומי באופן מידי לאחר הניתוח על מנת להאיץ את תהליך ההחלמה, להקל על הכאבים ולשוב במהרה להליכה ותפקוד רגיל.

נגן וידאו אודות סרטון פיזיותרפיה בגיל המבוגר, Restart Therapy שיקום פרטי בבית הלקוח

מידע על ניתוח החלפת מפרק ירך

ניתוח להחלפת מפרק ירך או באנגלית Total Hip Replacement , זהו ניתוח נפוץ עם אחוזי הצלחה גבוהים ביותר והוא נחשב לאחד הטיפולים המוצלחים ביותר לשיפור איכות חיי המטופלים. במהלך הניתוח מחליף האורתופד המנתח את חלקי הירך השחוקים בחומר מתכתי וחומר פלסטי קשיח שיהוו "ירך מלאכותית". מבנה הירך החדש מאפשר תנועה חלקה וחופשית של המפרק ובסוף תהליך השיקום האורטופדי יחול שיפור משמעותי בהליכה ובתפקוד. המפרק המלאכותי מחזיק זמן רב של כ15-20 שנים.

שיקום לאחר ניתוח החלפת מפרק ירך - Restart Therapy שיקום פרטי בבית

תהליך שיקום לאחר ניתוח החלפת מפרק ירך

היתרון הוא שניתן לדרוך על הרגל כבר מהיום הראשון. החיסרון הוא שישנם מספר תנועות שיש להינע מהן במהלך 6 שבועות לאחר הניתוח:
• כיפוף הירך: אין להגיע לכיפוף גדול יותר מ70 מעלות במפרק הירך.
• הפרדת רגליים: אין להצמיד את הרגליים וחשוב לשמור על פישוק ביניהן.
• סיבוב של הרגל: יש להקפיד שהרגל המנותחת לא תסתובב פנימה או החוצה בזמן שכיבה, ישיבה או הליכה (בעיקר בזמן סיבוב במקום).

תהליך שיקום גריאטרי לאחר ניתוח החלפת מפרק ירך מתחיל עוד במהלך האשפוז, בסמוך לניתוח, על ידי פיזיותרפיסט של המחלקה. בשלב זה, הטיפול מתמקד בעיקר בהדרכה כיצד לקום מהמיטה או מכיסא, כיצד להשתמש בהליכון או מקל כדי ללכת באופן בטיחותי, וכיצד לעלות ולרדת במדרגות. ההדרכה ניתנת בהתחשב בהגבלות שמפורטים לעיל, לדוג', בזמן קימה מכיסא מומלץ להביא את הרגל המנותחת ישרה לפנים ולהשתמש בכוח של הרגל הבריאה והידיים על מנת לקום ממנו. דוג' נוספת, בזמן שכיבה מומלץ להניח כרית או שמיכה מגולגלת בין הרגליים על מנת לשמור על הפרדה ביניהן.

כבר מהרגע הראשון מומלץ לבצע תרגילים לחיזוק השרירים ושיפור טווח התנועה סביב הירך, אך לא רק. השכיבה הממושכת בבית החולים עלולה לגרום לניוון של שרירים נוספים בגוף. למידע נוסף בנושא זה כדאי לקרוא על שיקום גריאטרי.

עם השחרור מבית החולים תקבל הפנייה מהאורתופד שניתח אותך להמשך טיפולי פיזיותרפיה פרטית בבית או בקופת החולים. אנו בRestart Therapy ממליצים על פיזיותרפיה שיקומית בעזרתה ניתן להפחית את הכאבים והנוקשות שהתעוררו לאחר הניתוח, לחזק את השרירים מסביב למפרק, וכך לשפר את יכולת הניידות והתפקוד היומיומי של האדם המבוגר המחלים מניתוח להחלפת מפרק ירך.

לקבלת שיחת ייעוץ מפיזיותרפיסט מוסמך ולתיאום טיפול פיזיותרפיה פרטי בבית הנכם מוזמנים להתקשר אלינו לRestart Therapy בטלפון שמספרו 077-9966400. ניתן גם להשאיר את הפרטים שלכם בתיבה למטה ואנו נחזור אליכם בהקדם.

דילוג לתוכן