מספר טלפון של Restart Therapy שיקום פרטי בבית הלקוח

שיקום לאחר ניתוח גב

כאבי גב, ובמיוחד כאבים בגב התחתון, הם מהבעיות הרפואיות השכיחות ביותר, שמתישהו במהלך החיים כנראה נסבול מהן רובנו לתקופה כזו או אחרת.
במקרה של כאבי גב מומלץ לבצע בירור מקיף מול אורתופד או נוירולוג על מנת לאבחן את מקור הכאב. רוב הכאבים ניתנים לניהול וטיפול על ידי פיזיותרפיה ללא ניתוח בידי מטפל מוסמך ומקצועי שיודע בדיוק מה הוא עושה, בהתאם להנחיות הרופא המטפל.

במקרה של פריצת דיסק או בלט דיסק חמורים או בהיצרות משמעותית בעמוד השדרה (Spinal Stenosis), אשר גורמים ללחץ על חוט השדרה, בנוסף לכאב, וסימני דלקת נוספים עלולים להופיע תסמינים נוירולוגיים בהתאם לגובה הפגיעה בעמוד השדרה. התסמינים השכיחים הם חולשת שרירים (מיאלופתיה) בידיים או ברגליים, הפרעות תחושה בידיים או ברגליים, הגבלה בטווח התנועה וקושי בתפקוד היומיומי כגון בהליכה או בקימה מישיבה לעמידה. מצבים אלו בדרך כלל מצריכים התערבות ניתוחית.

פיזיותרפיה שיקומית וריפוי בעיסוק יכולים לקצר את תקופת ההחלמה לאחר ניתוח גב. צוות המטפלים שלנו ב-Restart Therapy המומחים לשיקום פרטי בבית הלקוח מודע לקושי הרב שיש לרוב האנשים לאחר ניתוח גב, קושי עם המגבלות בתפקוד והכאבים החזקים, חרדה רבה במחשבה על מה יהיה, העדר תמיכה ותשובות מהמערכת ועוד. לפיכך, אנו פועלים עם הידע, האכפתיות, הניסיון והמקצועיות שלנו לא רק לקידום וזירוז תהליך השיקום אלא גם מהווים מקור מידע ותמיכה לאורך כל תהליך השיקום.

שיקום לאחר ניתוח גב - Restart Therapy שיקום פרטי בבית

ניתוחי גב בגיל המבוגר

כיום ניתוחי הגב נעשים לרב בגישה אנדוסקופית, כלומר גישה הדורשת התערבות מינימלית וכן חתך מזערי, כמובן בהתאם לפגיעה ולשיקול המנתח. לאחר ניתוחים אלו, השחרור הביתה נעשה בדרך כלל לאחר יום או יומיים ממועד הניתוח ובדרך כלל המטופל חש בטוב וללא כאבים מיד לאחריו. עם זאת, עדיין ישנה חשיבות רבה לפגישה עם פיזיותרפיסט להערכה ובדיקה וכן לבניית תוכנית פעילות אשר תמנע את הישנות הבעיה.
במקרה ובו נעשתה התערבות ניתוחית נרחבת יותר עם חתך גדול יותר כמובן ויש מקום להתערבות שיקומית של פיזיותרפיה וריפוי בעיסוק כדי לעקוב אחרי הצלקת הניתוחית וכן בנייה של תוכנית אימונים מסודרת לקראת החזרה לשגרה.

טיפול שמרני טרום ניתוח

בעת קבלת ההחלטה לגבי ניתוח גב חשוב לשאול שתי שאלות: מהי הפתולוגיה והאם היא מולדת או נרכשת? והאם היא ניתנת לשיפור בטיפול שמרני (פיזיותרפיה וריפוי בעיסוק) או מחייבת התערבות ניתוחית? אנחנו ב-Restart Therapy מאמינים כי ישנה חשיבות עליונה למצות את הטיפול השמרני לפני שניגשים לניתוח!
ניתן לומר כי לפני ואחרי ניתוחי גב (לא משנה על איזה רקע) התלונה העיקרית הינה כאב ובעקבות זאת קושי בתנועה ובתזוזה. כמטפלים אנחנו נפגשים עם המטופל ומטרתנו הכללית היא לעודד לתנועה, כמה שאפשר, מכיוון שחוסר תנועה, פחד וחרדה מכאב מגבירים את הסימפטומים ונהפכים לחלק העיקרי שמעכב החלמה. מצד שני, חשוב לציין כי גם התעלמות מהכאב וחזרה או המשך פעילות סדירה אינה בריאה.
בניתוחי גב שמועדם נקבע מראש, אנו ממליצים על התחלת הטיפול טרם הניתוח, על מנת להכיר ולהשוות את היכולות של הלקוח "לפני" ו"אחרי" הניתוח וכן לתכנן הכנה לקראת הניתוח. הכנה לניתוח כוללת חיזוק של שרירים (כאלו שעלולים להיחלש בעקבות הניתוח) ושיפור טווחי תנועה. התחלת הטיפול טרום הניתוח עשוי לשפר באופן משמעותי את יכולת השיקום לאחר הניתוח!

שיקום לאחר ניתוח גב- מה הוא כולל?

כמטפלים נרצה להבין את המנגנון הפתולוגי, כלומר את הסיבות החיצוניות והפנימיות שהביאו לפגיעה ולכאב מלכתחילה, ומשם נרצה לראות מה בידינו לעשות כדי לשנות את הגורמים הללו ככל שניתן. לדוגמא, מטופל אשר עבר ניתוח גב בעקבות פריצת דיסק, נרצה להבין במה הוא עובד למשל ומה הם הגורמים התורמים לבעיה ביציבתו או אפילו בפעילות הספורטיבית שלו וזאת במחשבה לטפל בבעיה "מהשורש" ולמנוע הישנותה.
אם כן, בבדיקה לאחר הניתוח, החלק החשוב ביותר הוא התשאול שנעשה ע"י המטפל על מנת להכיר את המטופל, את אורח החיים שלו, העיסוקים והתחביבים שלו. בתום התשאול המטפל ניגש לבצע בדיקה מוטורית-תחושתית ותפקודית להערכת המצב הנוכחי של המטופל.

בהמשך לבדיקה חשוב להתייחס לניתוח עצמו ומה נעשה בו, וכן להוראות המדויקות של הרופא המנתח. למעשה זה מה שיקבע את הטיפול הראשוני, לדוגמא אם יש קיבוע של חוליות שנעשה בניתוח, חלק ניכר מהטיפול יהיה הדרכת המטופל ומתן דגשים לגבי תנועות מסוימות עליהן חלים הגבלות או איסורים מסוימים, אך יחד עם זאת אלו תנועות ניתן ומומלץ לבצע.
שיקום לאחר ניתוח גב שם דגש על חזרה הדרגתית לתנועה ולתפקוד מלא כאשר ברוב המקרים, לאחר חודש-חודש וחצי מתאפשרת חזרה לתפקוד מלא תוך כדי שמירה על הדגשים החדשים שנלמדו במהלך טיפולי הפיזיותרפיה או הריפוי בעיסוק.

טיפולי פיזיותרפיה וריפוי בעיסוק לאחר ניתוח גב

טיפול פיזיותרפיה לגב נועד להפחית כאב, למזער תהליכים דלקתיים, לשפר את יכולת התנועה הביו-מכאנית, לשמר ולחזק את כוח השרירים, להגמיש ולהרחיב את התנועות ולהגדיל את טווחי התנועה. הגישה של צוות המטפלים ב-Restart Therapy היא להתחיל טיפול ולחזור לתנועה ופעילות מהר וסמוך ככל שניתן לאחר הניתוח. בין היתר על מנת למנוע כאב וסיבוכים נוספים בעקבות שכיבה מרובה והפחתה בפעילות, בעיקר כשהמטופל הוא אדם מבוגר.

פיזיותרפיסט מיומן מסייע בהתמודדות עם הכאב (במידה וישנו) לאחר הניתוח. ניתן למזער את הכאב באמצעות טכניקות שונות כמו קירור/חימום, עיסוי, דיקור יבש, קניזיוטייפ ושיטות הרפיה. רוב הטכניקות להקלת כאבי הגב הן פשוטות וקלות ללימוד, וניתן לבצע אותן גם בבית בכל שעות היום.
הטיפול עצמו כולל תרגילים שונים בעצימות הולכת וגוברת, המיועדים להחזיר את המטופל ליכולותיו באופן הדרגתי ומפוקח. תרגילים אלו כוללים, תרגול לשיפור היציבה ושיווי המשקל הדינאמי בעיקר למשל בהליכה (עם או ללא אביזר עזר), תרגילי חיזוק וגמישות, תרגול מנחי כיפוף של עמוד השדרה לשיפור טווחי תנועה, ומתיחות אקטיביות ופסיביות.

טיפול בריפוי בעיסוק לאחר ניתוח גב נועד להחזיר את האדם לתפקוד מלא ככל שניתן. ניתוחי גב צוואריים למשל, עלולים להותיר פגיעה מוטורית ו/או תחושתית בידיים ולפגוע ביכולת של המטופל להשתמש בידיים ולתפקד איתן באופן יעיל. הגבלה תנועתית או כאב אשר מופיעים לאחר ניתוחי גב עלולים למנוע מהמטופל את היכולת לבצע תנועות מסוימות הנדרשות לצורך תפקוד, למשל קושי להתכופף כדי לגרוב גרביים ולנעול נעליים.
טיפול בריפוי בעיסוק מתמקד בעבודה על מרכיבי תפקוד לקויים, שיפור התנועה וחיזוק השרירים יחד עם הפיזיותרפיסט, באמצעות תרגול אקטיבי של המשימות והפעולות בהן המטופל מתקשה כדי לשפר את איכות וקצב הביצוע, ובאמצעות התאמת אביזרי עזר או טכניקות מסוימות כדי להגביר עצמאות, להפחית כאב ולהקל על הביצוע.

להתייעצות טלפונית ללא עלות עם צוות המטפלים המוסמכים של Restart Therapy בנוגע לתהליך שיקום לאחר ניתוח גב ולקבלת מידע נוסף על טיפול בכאבי גב אנו מזמינים אותך להתקשר אלינו לטלפון 077-9966400 או להשאיר את הפרטים שלך כאן ואנו נחזור אליך בהקדם.

דילוג לתוכן