מספר טלפון של Restart Therapy שיקום פרטי בבית הלקוח

שיקום הליכה מחוץ לבית

יכולת ההליכה עלולה להיפגע בעקבות פגיעה אורתופדית במערכת השרירים והעצמות בגוף כגון, שברים לדוג' שבר באגן או שבר ברגל, דלקות פרקים או כאבים כגון כאבי גב או כאבי ברכיים. פגיעה במערכת העצבים גם כן עלולה לגרום לפגיעה ביכולת ההליכה, למשל לאחר אירוע מוחי, פגיעת ראש טראומטית או גידול מוחי או במחלות נוירולוגיות כגון פרקינסון או טרשת נפוצה. למעשה קשיים בהליכה יכולים להופיע גם בעקבות העלייה בגיל ללא קשר לחבלה או מחלה מסוימת, וגם במצבים כאלה, טיפול על ידי פיזיותרפיסט מוסמך ומיומן יכול לשפר במידה מסוימת את יכולת ההליכה.

שיקום הליכה כולל שיקום ושיפור יכולת ההליכה בתחומי הבית, ובמידת האפשר, גם את היכולת ללכת בצורה בטוחה מחוץ לבית ואת היכולת לעלות ולרדת במדרגות באופן בטיחותי. לכן בשלב מסוים, כאשר הפיזיותרפיסט יקבע כי תרגול הליכה מחוץ לבית אפשרי ובטיחותי מבחינת המטופל ומצבו התפקודי, הטיפול יתרחב גם לתרגול הליכה מחוץ לבית.
ההליכה בבית פשוטה ובטוחה יותר מההליכה בחוץ, שהיא מורכבת יותר, דורשת יכולת תגובה למצבים משתנים ולכן מסוכנת הרבה יותר. לכן, אין להניח שאדם לאחר אירוע מוחי ההולך בצורה מסוימת בביתו יוכל לעשות זאת גם בחוץ. לעיתים נדרשת התאמה של צורת ההליכה המבוצעת בבית לתנאים בחוץ, למשל הגברת התמיכה תוך כדי ההליכה או התאמת אביזר עזר.

תרגול הליכה מחוץ לבית יתבצע בדרך כלל בליווי של המטפל העיקרי או בן משפחה בנוסף לפיזיותרפיסט, כדי להדריך את המטפל/בן המשפחה כיצד יש לתרגל הליכה מחוץ לבית גם מחוץ לשעות הטיפול.
שיקום הליכה מחוץ לבית כולל תרגול הליכה בסביבה הקרובה לבית, עלייה וירידה במדרגות, חציית כביש באופן בטוח, תרגול הליכה על משטחים שונים מבחינת שיפוע ואופי המשטח (דשא, חול), התמודדות עם מכשלים בדרך, עבודה על שיווי המשקל בדגש על תגובות שיווי משקל, בעיקר במצבים ספונטאניים ושאינם צפויים ועוד. שיקום הליכה מחוץ לבית חייב להתבצע על ידי פיזיותרפיסט מוסמך ובעל ניסיון, באופן הדרגתי ומבוקר.

שיקום הליכה מחוץ לבית - Restart Therapy מומחים בשיקום פרטי בבית הלקוח

שיקום שיווי המשקל לאחר פגיעה נוירולוגית

פגיעה במערכת העצבים פעמים רבות גורמת לחוסר איזון ולא-סימטריה (חוסר סימטריה) של המערכת השרירית של הגוף. במצב כזה יכול להפר את שיווי המשקל של הגוף. יכולת שמירה על שיווי משקל חיונית בתפקוד היומיוי, למשל בזמן ישיבה, עמידה וכמובן הליכה. חוסר יציבות ושיווי משקל הן הסיבות העיקריות לנפילות בבית ומחוצה לו. לכן זהו אחד המרכיבים העיקריים שנעבוד עליהם בעת שיקום הליכה, בפרט שיקום הליכה מחוץ לבית.

כיצד הגוף שלנו משיג שיווי משקל?
לגוף האדם ישנו מרכז כובד בה מתרכז משקל הגוף שלנו. לגוף גם יש בסיס תמיכה עליו הוא נשען. בסיס התמיכה יכול להיות הישבן בזמן ישיבה, או האזור שבין הרגליים בזמן עמידה . כל עוד מרכז הכובד נמצא בתוך בסיס התמיכה הגוף נמצא בשיווי משקל. כאשר מרכז הכובד יוצא מבסיס התמיכה, למשל בזמן הליכה, הגוף מאבד את שיווי משקלו ואם לא יתקן זאת במהירות הוא ייפול.

תרגול לשיפור השמירה על שיווי משקל כולל תרגול יציאה מבוקרת משיווי משקל על מנת לאתגר את מערכת השיווי משקל ולשפר את תגובות שיווי המשקל של המטופל. תגובות שיווי משקל הן התגובות השריריות שהגוף מבצע כדי להחזיר את מרכז הכובד של הגוף אל תוך בסיס התמיכה ובכך לייצב את הגוף ולמנוע את נפילתו. אם כך, תרגול שיווי משקל חייב בהשגחת מטפל מוסמך או מטפל /בן משפחה אשר עבר הדרכה מסודרת על ידי איש מקצוע.

שיקום הליכה מחוץ לבית - Restart Therapy

שימוש במדרגות לאחר פגיעה נוירולוגית

עליה במדרגות וירידה בהן הם תפקודים מתקדמים הדורשים מגוון של יכולות תנועתיות מעבר ליכולות הנדרשות לעמידה ולהליכה. השימוש במדרגות דורש שיווי משקל טוב, יכולת לשאת את משקל הגוף על רגל אחת ותפיסה טובה של הסביבה (למשל תפיסת עומק). חשוב לציין כי מטופל שהשיג יכולת הליכה אינו בהכרח ישיג יכולת לעלות ולרדת במדרגות באותו האופן. בדיקת האפשרות לכך חייבת הערכה מקצועית של פיזיותרפיסט מוסמך על מנת לשמור על בטיחותו של המטופל.

שימוש במדרגות הינה מטרה חשובה בתהליך השיקום, בעיקר עבור אנשים אשר מתגוררים בבניין או בבית דו מפלסי לא מעלית. במקרה כזה, על מנת שהמטופל יוכל לצאת מביתו, במידה מסוימת הוא חייב להיות מסוגל לרדת ולעלות מדרגות עם או ללא תמיכה של מעקה ו/או אדם נוסף.
תרגול שימוש במדרגות נעשה גם הוא באופן הדרגתי ומבוקר:
• תרגול step-to: רגל אחת עוברת למדרגה הבאה, הרגל השנייה מצטרפת אליה לאותה המדרגה.
• תרגול step-over: רגל אחת עוברת למדרגה הבאה, הרגל השנייה עוברת למדרגה הבאה אחריה.

אופי ומשך התרגולים מושפע באופן טבעי מיכולותיו של המטופל ושיתוף הפעולה שלו, אך לא רק. משתנים סביבתיים כמו גובה ועומק המדרגות, נוכחות מעקה וגובהו ורוחב המדרגות נלקחים בחשבון גם כן.
השאיפה במהלך הפיזיותרפיה השיקומית היא להגיע ליכולת של step-over שהיא צורת השימוש המקובלת בקרב אנשים בריאים. עם זאת, גם יכולת של step-to מאפשרת שימוש במדרגות, אמנם בקצב איטי יותר.

Restart Therapy - שיקום הליכה מחוץ לבית

שיקום הליכה ובפרט שיקום הליכה מחוץ לבית הינו תהליך שיכול הימשך בין מספר שבועות למספר שנים. גם לאחר שהושגה יכולת הליכה בסיסית, הטיפול ממשיך ומתמקד בשיפור ההליכה, המרחקים, היכולת ללכת בתנאי שטח מגוונים, ושיפור איכות ההליכה.
Restart Therapy מתמחים בשיקום ביתי ולכן שיקום הליכה אצלנו מתבצע גם הוא בסביבה הטבעית בה האדם חי. שיקום ההליכה בסביבה אמיתית, על המדרכה או השביל שמוביל לחנייה, למכולת השכונתית או לשכנה מהבניין ממול, יעיל בהרבה משיקום הליכה בסביבה נגישה וסטרילית בקליניקה או בבית חולים. הסביבה האמיתית בה אתה חי מספקת לך את כל האתגרים עימם תצטרך להתמודד בזמן אמת.

לקביעת פגישה עם פיזיותרפיסט המתמחה בשיקום הליכה לאחר פגיעות אורטופדיות ו/או נוירולוגיות, שיקום אורטופדי ושיקום גריאטרי התקשרו אלינו לטלפון שמספרו 077-9966400 או השאירו את הפרטים שלכם כאן באתר ואנו נחזור אליכם בהקדם.

דילוג לתוכן