מספר טלפון של Restart Therapy שיקום פרטי בבית הלקוח

התאמת הסביבה הביתית ואביזרי עזר לתפקוד

כאשר מערכת העצבים של אדם נפגעת, אם בעקבות אירוע מוחי או מחלה כמו פרקינסון או טרשת נפוצה, בדרך כלל, נוצר פער בין התפקוד הקודם לתפקוד העכשווי. השינוי אינו בהכרח כרוני (קבוע), אלא יכול להיות גם זמני, למשל בעקבות שבר או ניתוח. על כל מקרה, לא בהכרח שאדם יצטרך לוותר על עצמאותו בביצוע פעולות מסוימות, אולם כן ייתכן שהוא ייאלץ לבצע אותן באופן שונה מהאופן בו היה מבצע אותן בעבר.

בדרך כלל, האדם לומד להסתגל לשינויים שחלו בעקבות הפציעה או המחלה שלו במסגרת שיקומית כלשהי, בדרך כלל במסגרת אשפוז מלא. בכל מקרה, כאשר אותו אדם חוזר לביתו, הוא נפגש עם סביבה ישנה-חדשה, מוכרת-שאינה מוכרת. פתאום הסביבה הטבעית, יכולה להרגיש פחות טבעית, פחות נוחה ופחות מתאימה עבורו.

מערך השיקום של Restart Therapy מתמחה בשיקום ביתי. היתרון העיקרי בשיקום וטיפול בבית המטופל היא כמובן היכולת להתייחס לתפקוד הכללי ולליקויים הספציפיים בתפקוד היומיומי בצורה יעילה יותר, הרי שזו הסביבה בה המטופל חי ומתפקד מדי יום. החיסרון אמנם, בשיקום וטיפול בבית המטופל היא הסביבה הביתית עצמה אשר אינה תמיד מותאמת בצורה אופטימלית למצבו התפקודי החדש של המטופל.

במצב כזה, תפקידנו כמטפלים לשאול את השאלות הבאות:
איך הסביבה תורמת/מגבילה את תנאי השיקום ואת תפקודו של המטופל?
מה בסביבה הזאת צריך להשתנות?
מה בסביבה הזאת יכול להשתנות?
ומה בסביבה הזו קבוע?

כחלק מתהליך ההערכה שהמטפלים שלנו מבצעים במסגרת המפגשים הטיפוליים, אנו מבצעים הערכה סביבתית, על מנת לקבוע עד כמה סביבת הבית מתאימה לצרכים של המטופל מבחינת נוחות, בטיחות, ורסטיליות, היגיינה ומבחינה חושית (רעש, תאורה ועוד).
בהתאם לממצאי ההערכה אנו נמליץ על ביצוע שינויים ותוספות בסיבה הביתית על מנת שתתאים באופן אופטימלי למצבו התפקודי, ההתנהגותי (קוגניטיבי) והרגשי של המטופל ובני משפחתו.

התאמת הסביבה הביתית ואביזרי עזר לתפקוד - Restart Therapy מומחים בשיקום פרטי בבית הלקוח

התאמת הסביבה הביתית ואביזרי עזר לתפקוד מתבצעת בכמה אופנים:

• ביצוע שינויים בסביבה הביתית – למשל, הוצאת שטיחים מהבית למניעת נפילות בעקבות היתקלות בשטיח, העברת המיטה לצידו השני של החדר על מנת לאפשר מעבר נוח יותר מכיסא הגלגלים למיטה ובחזרה ועוד. לעתים השינויים דורשים שיפוץ חלקי של הבית, למשל, הרחבת פתחי הדלתות למעבר נוח יותר עם הליכון או כיסא גלגלים, או חלפת דלת הכניסה לשירותים והמקלחת לדלת הזזה להגדלת שטח התמרון בתוך החדר ועוד. המטרה היא תמיד לבצע שינויים במינימום ההכרחי, על ידי חשיבה על פתרונות יצירתיים, זמניים וזולים יותר במידת האפשר.

• ביצוע תוספות בסביבה הביתית – למשל, הוספת הגבהה לאסלה, הוספת מאחזים במקלחת/האמבטיה ובשירותים, הוספת רמפה בכניסה לבית או התקנת מעקה בחדר המדרגות ועוד. המטרה העיקרית של כל אלה היא לשמור על בטיחות המטופל במהלך שהותו ותפקודו בבית.

• ליווי הכולל מתן המלצות – הדרכה וסיוע ברכישה של ציוד שיקומי, ציוד שיקומי הכוונה לציוד כמו מיטה מתכווננת, מזרונים וכריות למניעת פצעי לחץ, סדים (סדי הליכה למשל), אביזרי ניידות כגון כיסא גלגלים רגיל/ממונע או הליכון ועוד. השירות כולל גם ליווי והדרכה של המטופל ובני המשפחה לאורך תהליך הבקשה ורכישה של הציוד מול משרד הבריאות עבור הזכאים לכך.

• התאמת אביזרי עזר להגברת התפקוד היומיומי – במצב שבו אדם נותר עם נכות או מגבלה תפקודית, לעתים עולה הצורך להשתמש באביזר עזר על מנת לשפר את היכולת שלו לבצע פעולה מסוימת באופן עצמאי ו/או בטיחותי יותר. ההגדרה המקצועית לאביזר עזר היא "טכנולוגיה מסייעת" שהיא שם כולל לכל מכשור המסייע לאנשים עם מוגבלויות. קיימים סוגים שונים של אביזרי עזר אשר מטרתם לסייע לנו בתחומי תפקוד שונים ומגוונים כמו תקשורת (למשל תקשורת תומכת חלופית), שמיעה וראייה (למשל, מכשירי שמיעה או משקפיים), טיפול עצמי כמו לבוש רחצה ואכילה (למשל מכשיר עזר לגריבת גרביים או תוחם צלחת), ניידות והליכה (כיסא גלגלים או הליכון), נהיגה (תפוח להגה או מערכת ממוחשבת להפעלת ההגה), עבודה ופנאי (למשל התאמת סביבת העבודה על גבי מחשב). Restart Therapy ממליצה על שימוש בAtvisor, הפלטפורמה הדיגיטלית הראשונה והגדולה בישראל לאיתור עזרים וטכנולוגיה מסייעת.

צוות המטפלים של Restart Therapy מתחייב למתן המלצות על סמך שיקולים מקצועיים ללא התערבות של שיקולים כלכליים ו/או מערכתיים למיניהם. אנו רואים אך ורק בטובתו המרבית של המטופל ובני משפחתו, כאשר המטרה היא לאפשר לו מקסימים נוחות, תפקוד ואיכות חיים. כל התהליך מתבצע בשיתוף מלא של המטופל ובני משפחתו תוך התחשבות ברצונותיהם וברמת המוכנות שלהם לשינוי, כמו גם התחשבות במצב הסוציו-אקונומי.

התאמת הסביבה הביתית ואביזרי עזר לתפקוד - Restart Therapy

התאמת הסביבה הביתית ואביזרי עזר לתפקוד על ידי איש מקצוע

התאמה של אביזרי עזר וטכנולוגיה מסייעת עבור אנשים עם מוגבלות בדרך כלל נעשית בהמלצת איש מקצוע בתחום מקצועות הבריאות: אחות, קלינאית תקשורת, פיזיותרפיסט או מרפאה בעיסוק. כל מקצוע מתמחה בתחום שבו הוא עוסק.

אחות בד"כ תמליץ על ציוד סיעודי (לדוגמה צנתר), פתרונות לשכיבה ממושכת ומניעת פצעי לחץ ועוד. קלינאית תקשורת לרוב תבצע התאמה של מערכת תקשורת תומכת חלופית. פיזיותרפיסט ימליץ ויתאים על סדי רגליים ועזרי הליכה והושבה. מרפאה בעיסוק תבצע התאמות לתפקוד יומיומי כגון עזרי אכילה, לבוש ורחצה, והתאמה של פעילויות פנאי כגון מחשב ועוד.

ככל שניסיון איש המקצוע בהתאמת אביזרי העזר רב יותר כך גובר הסיכוי שההתאמה תהיה אופטימאלית עבור המטופל. זאת מאחר וכמות אביזרי העזר והטכנולוגיה המסייעת רבים ומגוונים מאוד. התחום גם מתעדכן מהר מאוד כל הזמן.
ככל שהניסיון של איש המקצוע רב יותר בזיהוי הצורך של המטופל, בזיהוי הקושי הגורם למגבלה ובהתאמת הפתרון היעיל והנוח ביותר לשימוש, כך גם גובר הסיכוי שהמטופל אכן ישתמש באביזר שהותאם עבורו, ואכן יהיה שבע רצון וייהנה משיפור באיכות חיים. יתרון נוסף לניסיון מוכח בהתאמת אביזרי עזר הוא שניתוח פעילות נכון ומקצועי מקצר משמעותית את הדרך למציאת הפתרון האולטימטיבי. כאשר איש מקצוע בא להתאים אביזר, ההתנסות הראשונית של המטופל היא חשובה ולעתים מכריעה אם הוא אכן יבחר להשתמש בו או לא. בחירה לא מדויקת של אביזר יכולה לגרום לניסיונות כושלים אשר עלולים לגרום לתסכול מצד המטופל ואף לוותר על הרצון שלו להשתמש באביזר.

חשוב לציין, שחייב להיות שיתוף פעולה מלא מצד המטופל, כי בסופו של דבר זוהי בחירה שלו, אם, במה ומתי להשתמש באביזרי עזר. תהליך ההתאמה וביצוע השינויים בסביבה הביתית עלול לעורר התנגדויות מצד המטופל ובני משפחתו. מטפל מקצועי בעל ניסיון יידע כיצד להתמודד עם אותן התנגדויות. ריכוך התנגדויות הינו חלק בלתי נפרד בכל תהליך הסתגלות, בפרט בתהליך שיקום. בדרך כלל רוב ההתנגדויות נפתרות עם הזמן, אמנם תמיד יהיו כאלו שיעדיפו לוותר על הפעולה או שיעדיפו להיעזר באדם נוסף מאשר להשתמש באביזר עזר.
כאשר עוסקים בהתאמת אביזרי עזר חשוב לשים את המטופל במרכז. להבין ביחד איתו מה הכי נכון ומתאים עבורו. כאמור, מטרת האביזר היא לעזור לו ולהקל על חייו.

אם אתם חווים קשיים בתפקוד היומיומי, אם אתם מרגישים זרים בבית שלכם או אם אתם נמנעים מפעולות מסוימות בגלל הקושי לבצע אותן, Restart Therapy שיקום פרטי בבית הלקוח, מזמינים אתכם להתקשר אלינו לקבלת התייעצות טלפונית בחינם מאיש מקצוע בטלפון שמספרו 077-9966400 או להשאיר את הפרטים שלכם כאן ואנו נחזור אליכם בהקדם.

דילוג לתוכן