מספר טלפון של Restart Therapy שיקום פרטי בבית הלקוח

ריפוי בעיסוק למבוגרים

ריפוי בעיסוק למבוגרים הנו תחום טיפולי-שיקומי אשר מסייע לאדם המבוגר בהתמודדות עם פגיעה פיזית או קוגניטיבית אשר פוגעת בתחושת הביטחון, ברמת הביצוע התפקודי או בעצמאות היומיומית שלו.

Restart Therapy מתמחה בשיקום פרטי בבית הלקוח בגיל המבוגר ומעניק טיפולי ריפוי בעיסוק למבוגרים באופן פרטי בביתם. ריפוי בעיסוק מומלץ, מותאם ומיועד למבוגרים אשר חווים ירידה בתפקוד בשל פציעה, מחלה נכות או בשל הידרדרות הקשורה לזקנה.

מה כולל טיפול פרטי בריפוי בעיסוק למבוגרים?

ריפוי בעיסוק למבוגרים מתבצע על ידי מרפאים/ות בעיסוק מוסמכים, עם הכשרה מתאימה וניסיון של שנים בשיקום נוירולוגי, שיקום גריאטרי וריפוי בעיסוק לגיל השלישי.
לרוב מדובר במסגרת של טיפול קצר מועד הנמשכת חודשים בודדים. אולם במקרה של מחלה כרונית, לעתים הטיפול ממושך יותר ונמשך גם שנים.
כל טיפול מצריך תחילה ביצוע אבחון והערכה על מנת לקבוע מהם הקשיים עמם המטופל מתמודד. תהליך האבחון כולל שיחה עם המטופל, ובמקביל תצפית על אופן הביצוע של משימות ופעולות בהן הוא מדווח על קשיים. תצפית על המטופל חיונית במקרים רבים, בעיקר במצבים בהם קיים קושי במתן דיווח עצמי על ידי המטופל בגלל פגיעה קוגניטיבית או רגשית, כמו פגיעה במודעות או הכחשה. לאחר שאובחנו הקשיים, מוגדר סט היעדים הרלוונטי, לצד האמצעים אשר יכוונו להגשמתם.

טיפול רגשי למבוגרים

ירידה במצב הרוח ודיכאון שכיחים יותר בקרב מבוגרים, בעיקר בעת התמודדות עם מחלה כרונית, או מגבלה תפקודית שמוסיפות קשיים בחיים היומיום. אנחנו בRestart Therapy מעניקים טיפולי ריפוי בעיסוק בגישה הוליסטית, המכוונים לעסוק ולגעת גם בתכנים רגשיים, שכן אי אפשר להפריד בין האדם לרגשות שלו. אנחנו מאמינים שחלק מההסתגלות למצב היא גם הסתגלות רגשית, אשר כוללת את העובדה שהמטופל שלנו כנראה לא יחזור להיות כפי שהיה. המטרה שלנו כמטפלים, היא לשים דגש על ההצלחות היומיומיות של המטופל ולשמור על מידה של תקווה בתוך תהליך השיקום, ולעודד שיח על הקשיים והחששות של המטופל ולא להדחיק אותם פנימה.
עם זאת, במקרים בהם הקשיים של המטופל מסבים לו מצוקה רגשית רבה, אנו ממליצים לפנות במקביל לטיפולי הריפוי בעיסוק והפיזיותרפיה גם לטיפול רגשי כמו פסיכותרפיה המתבצעת על ידי פסיכולוג שיקומי, כלומר פסיכולוג המתמחה בשיקום. במידה והמצוקה הרגשית מחריפה, מומלץ לשקול פנייה לפסיכוגריאטר, כלומר פסיכיאטר המתמחה בטיפול בגיל השלישי, ולשקול טיפול תרופתי תומך לשיפור מצב הרוח והקלה בהתמודדות.

ריפוי בעיסוק למבוגרים מתמקד במספר תחומי טיפול:

ריפוי בעיסוק נוירולוגי
Restart Therapy מתמחה בראש ובראשונה בשיקום נוירולוגי למבוגרים הסובלים ממחלות נוירולוגיות שונות כמו מחלת הפרקינסון או טרשת נפוצה ולאנשים עם פגיעה במערכת העצבים. כך למשל, אנו מספקים טיפולי ריפוי בעיסוק לאחר אירוע מוחי, שיקום לאחר ניתוח ראש ושיקום לאחר ניתוח בעמוד השדרה.

מטרת הטיפול בריפוי בעיסוק נוירולוגי למבוגרים היא לסייע לאדם לחזור לתפקוד הקודם לפגיעה או בשמירה על תפקוד אופטימלי על ידי שיפור יכולות ומיומנויות שנפגעו ושימור של יכולות קיימות. לכן הטיפול מתמקד בשיפור התפקוד באמצעות הידיים במקרה של חולשה, רעד, הגבלה בתנועה או הפרעה במתח השריר (למשל ספסטיות). במצבים בהם בנוסף לפגיעה המוטורית קיימת גם פגיעה במערכת התחושה בגוף, טיפולי הריפוי בעיסוק יכללו גם טיפול בהפרעות תחושה ובירידה תחושתית.

ריפוי בעיסוק קוגניטיבי
אחד התחומים שהריפוי בעיסוק מתמחה בהם, הוא שיקום קוגניטיבי לאחר פגיעה נוירולוגית, למשל אירוע מוחי, או טיפול קוגניטיבי למבוגרים הסובלים מירידה קוגניטיבית מכל סיבה אחרת שאינה אקוטית, למשל, מחלות מוח כרוניות כמו ריפוי בעיסוק לחולי פרקינסון, טרשת נפוצה, טיפול בדמנציה, או ירידה קוגניטיבית בגיל השלישי כמו MCI.

מה שמייחד את הטיפולים הקוגניטיביים הניתנים על ידי מרפאים בעיסוק (ביחס לטיפול נוירופסיכולוגי, CBT וחלופות אחרות) היא העובדה שריפוי בעיסוק מטפל בגישה הוליסטית ששמה דגש על קידום ההשתתפות של האדם במארג החיים, קידום איכות חיים ורווחה אישית והגברת עצמאות תפקודית.

אנשים מבוגרים, ובעיקר קשישים מתקשים להסתגל לירידה בתפקודים קוגניטיביים כמו בעיות זיכרון, חוסר ריכוז ואיטיות פסיכומוטורית (תגובות איטיות בעקבות פגיעה במהירות עיבוד המידע במוח). בתגובה לכך, הם עשויים להימנע מפעילויות פנאי, סיטואציות חברתיות ובמצבים מסוימים אף להימנע מיציאה מהבית (בעיקר אם קיימת גם מגבלה פיזית). התנהגות הימנעותית אופיינית בקרב קשישים והיא גם אחת הסיבות העיקריות לדיכאון והידרדרות במצב התפקודי בגיל השלישי. תפקיד הריפוי בעיסוק לסייע לאותו קשיש להכיר בקשייו, לבנות שגרת תרגול אשר תסייע לו לשמור על מיומנויות קוגניטיביות ולבסס שגרת חיים אשר תפצה במידת האפשר על הקשיים (למשל שימוש בתזכורות, היעזרות בבן/בת הזוג, קביעת סדר יום קבוע ועוד).
כחלק מתוכנית אימון וסדר יום קבוע, יותר ויותר מבוגרים משתמשים היום במחשב לצרכי תרגול ופנאי. כיום, Restart Therapy שיקום פרטי בבית הלקוח, היא המשווקת הבלעדית של תוכנת RehaCom לשיקום ואימון יכולות קוגניטיביות לשימוש ביתי. כחלק מטיפולי ריפוי בעיסוק למבוגרים אנו ממליצים על שילוב תוכנית אימון שבועית ממוחשבת באמצעות התוכנה, על מנת לשפר את הביצועים ולהאיץ את תהליך השיקום. השירות שאנו מעניקים, במסגרת הריפוי בעיסוק, כולל סיוע בהתקנת התוכנה על המחשב הפרטי שלכם, התאמת תוכנית תרגול בהתאם ליכולות ולקשיים של המטופל וליווי הכולל הדרכה לגבי השימוש בתוכנה. התוכנה עצמה חינמית וניתנת תקופת ניסיון בחינם להתרשמות מהתוכנה והיתרונות שלה. לקריאה נוספת לגבי אימון קוגניטיבי ממוחשב.

שיקום תפקודי ראייה לאחר פגיעה נוירולוגית
מאחר ואחוז גבוה מהאנשים לאחר פגיעה במערכת העצבים מדווחים גם על בעיות ראייה, חלק נרחב מהמרפאים/ות בעיסוק שלנו עברו הכשרה בשיקום ראייה לאחר אירוע מוחי, פגיעת ראש טראומטית או לאחר ניתוח ראש. חשוב לציין כי פגיעה בתפקודי ראייה שכיחה מאוד גם בקרב אנשים המאובחנים במחלת הפרקינסון ובטרשת נפוצה, ושיקום תפקודי ראייה יכול לסייע גם במצבים כרוניים.

התאמת הסביבה הביתית ואביזרי עזר לתפקוד
ריפוי בעיסוק למבוגרים מתרכז לא רק במטופל עצמו, אלא גם בהתאמת הסביבה הביתית ואביזרי עזר לתפקוד שלו. לדוגמא, במקרים של קשיים מוטוריים, התאמת הסביבה עשויה להתבטא בהתקנה של מעקה, בשינויי גובה הרהיטים, וברכישת מכשור מיוחד אשר יכול להקל על התנהלותו העצמאית של המטופל בביתו.

התאמת סד מנוחה
כל פגיעה במערכת העצבים עלולה לגרום לפגיעה במתח השרירים (טונוס). פגיעה כזו עלולה להגביל את התנועה ביד או ברגל ובמקרים מסוימים, המטופל יידרש להשתמש בסד מנוחה על מנת למנוע החמרה של המצב. כחלק מהערכה מוטורית שמרפאה בעיסוק מבצעת היא גם בודקת את מצב היד מבחינת מתח השריר והאם קיים צורך בהתאמת סד מנוחה. במידה וכן, המרפאה בעיסוק יכולה להכין בהתאמה אישית סד מנוחה בביתו של המטופל או להמליץ על סד קנוי. לקריאה נוספת על התאמת סד מנוחה.

הדרכה לבני משפחה ומטפל עיקרי
היבט סביבתי נוסף של ריפוי בעיסוק למבוגרים, קשור לסביבה האנושית שמקיפה את המטופל, כלומר בני משפחה ומטפל עיקרי (בדרך כלל עובד זר). אנחנו בRestart Therapy מאמינים שכל תהליך שיקום ובפרט שיקום ביתי בו אנו עוסקים, אפקטיבי יותר כאשר כל בני הבית נרתמים לתהליך השיקום. חלק מטיפול ריפוי בעיסוק למבוגרים מתמקדים במאמץ לרתום את בני המשפחה על ידי מתן ידע, מענה על שאלות והדרכה לטיפול נכון ויעיל בבן המשפחה החולה, כלומר המטופל. בני משפחה, מטפלים ואפילו חברים יכולים לסייע המון בתהליך השיקום על ידי דרבון ועידוד המטופל ליישם ולבצע את תוכנית האימון והתרגילים הנדרשים ממנו על מנת להשיג תוצאות שיקום רצויות.

ריפוי בעיסוק לגיל השלישי

ריפוי בעיסוק לגיל השלישי מתאים לכל אדם מבוגר אשר יכולותיו התפקודיות נפגעו והוא מעוניין לשקם אותן ולהרחיב את יכולותיו התפקודיות והעצמאיות.
הפנייה אל ריפוי בעיסוק לגיל השלישי נעשית במקרים הבאים:

• מחלות ודלקות פרקים כמו Osteoarthritis או Rheumatoid arthritis, או מחלת הפיברומיאלגיה הגורמות לכאבי מפרקים והגבלה תנועתית אשר פוגעת בתפקוד היומיומי. לקריאה נוספת על טיפול בפיברומיאלגיה.

• ירידה קוגניטיבית המקשה על המעורבות בפעילויות משמעותיות לאדם או פוגעת ביכולתו לבצע מטלות תפקודיות בסיסיות כמו שמירה על סדר יום, הכנת אוכל, קניות ועוד. לקריאה נוספת על שיפור זיכרון למבוגרים.

• פציעות וחבלות שכיחות בגיל השלישי, בעקר עקב הסיכון הגובר לנפילות אך לא בהכרח. לקריאה נוספת על שיקום גריאטרי באופן כללי או על שיקום לאחר ניתוח החלפת מפרק ירך בפרט.

• שינוי ביכולות הפיזיות או ירידה תפקודית בעקבות מחלה אקוטית, פרוצדורה רפואית (ניתוח) או אשפוז ממושך.
תכנית הטיפול שתקבע במסגרת ריפוי בעיסוק לגיל השלישי תותאם לצרכיו הספציפיים של הקשיש בהתאם למגבלותיו, רצונותיו והסביבה בה הוא חי (למשל, האם הוא חי לבד, עם מטפל או בן/בת זוג או במסגרת דיור מוגן). תכנית הטיפול תכלול תרגול קוגניטיבי ותרגול מוטורי, התאמת הסביבה בה חי למיצוי יכולת תפקודית מקסימלית, הגברת הבטיחות והגברת תחושת הביטחון של הקשיש.

מוזמנים לשתף:

לקבלת מידע נוסף על ריפוי בעיסוק למבוגרים, אנו ב-Restart Therapy מזמינים אתכם להתקשר אלינו לטלפון שמספרו 077-9966400 ולקבל התייעצות טלפונית ללא עלות עם מרפאה בעיסוק מוסמכת המתמחה בתחום. באפשרותכם כמובן להשאיר את הפרטים שלכם כאן באתר ואנו נחזור אליכם בהקדם.

דילוג לתוכן