מספר טלפון של Restart Therapy שיקום פרטי בבית הלקוח

קשיים בהליכה בגיל השלישי

הליכה היא אחת הפעולות המוטוריות הבסיסיות והחיוניות שלנו כבני אדם. מדובר, ברוב המצבים, על פעולה גופנית אוטומטית למדיי, כזו שאינה מצריכה מאיתנו משאבים רבים. למעשה רוב הזמן, אנחנו לא 'רק' הולכים. העובדה שההליכה היא פעולה אוטומטית מאפשרת לנו ללכת ובו זמנית לעשות פעולה נוספת, כגון: דיבור, שימוש בנייד ועוד.

כאשר קיימים קשיים בהליכה, האדם חווה הפרה תפקודית משמעותית בעלת השלכות רחבות. בגיל המבוגר, הפרעות בהליכה מהוות גורם שכיח להפרעה תפקודית. ועבור רוב הקשישים, ההליכה כבר אינה כה אוטומטית, ומצריכה מהם להיות זהירים וקשובים יותר לגוף שלהם בזמן ההליכה, וזאת בכדי ללכת בצורה יעילה ובטוחה יותר. קושי בהליכה עשוי לנבוע מכמה סיבות כמפורט בהמשך.

קשיים בהליכה בגיל השלישי, Restart Therapy שיקום גריאטרי פרטי בבית

אז מה בעצם גורם לקשיים בהליכה בגיל השלישי?

 1. מחלות נוירולוגיות, כגון פרקינסון.
 2. הפרעות ראייה.
 3. הפרעות אורטופדיות, כגון: שינויים ניווניים, שחיקת סחוס ועוד.
 4. מחלות ראומטולוגיות, כגון דלקת פרקים.
 5. כאב, בד"כ כאבי שריר-שלד.
 6. מחלות לב-ריאה.
 7. תופעות לוואי של תרופות.

 

במידה וישנם קשיים בהליכה- חשוב לגשת לאבחון!

קשיים בהליכה בגיל השלישי עשויים להיות רק סימפטום של משהו גדול יותר. לכן מומלץ, תחילה, לפנות לרופא משפחה. במידת הצורך הוא יפנה אתכם גם לרופא מומחה, בד"כ נוירולוג. רופא טוב בדרך כלל ימליץ לך לפנות גם לפיזיותרפיה, שם תוכל לקבל מענה לקשיים שלך וכלים כיצד לשפר את ההליכה ולהימנע מנפילות.

כיצד נטפל בקשיים בהליכה בגיל השלישי?

הליכה תקינה ויעילה תלויה בכוח שרירים, טונוס וגמישות מפרקים תקינים. בנוסף, הליכה תקינה דורשת יכולת עיבוד של אינפורמציה המגיעה אלינו מכמה חושים במקביל ממערכת הראיה וממערכות הגוף השונות (גפיים תחתונות, מערכת שיווי משקל ועוד). לצד כל זאת אנו זקוקים למשאבים קוגניטיביים. העדר התייחסות וטיפול מתאים במצבים של קושי בהליכה מביאים לכדי החמרה בהליכה ובתפקוד הכולל. הדרך היעילה והשכיחה ביותר בימנו, שבאפשרותה לסייע לאנשים לשפר את יכולת ההליכה שלהם ולשמור על הליכה בטוחה, היא טיפולי פיזיותרפיה והתאמת הסביבה.

טיפולי פיזיותרפיה וריפוי בעיסוק עד הבית- כל מה שצריך בכדי להתמודד עם קשיים בהליכה

כמו שאתם מבינים יש גורמים שבידנו לשנות וגורמים שאין ביכולתנו להשפיע עליהם. טיפולי פיזיותרפיה שיקומיים מותאמים יכולים לשפר במידה מסוימת את כוח השרירים, את מהירות התגובה, את יכולת הניידות ובעיקר את הבטיחות שלה – פיזיותרפיסט פרטי בבית יוכל לעזור לך לשמור על הבטיחות שלך בזמן שאתה הולך בעזרת התאמה פשוטה של אביזר ניידות, קרי, מקל הליכה, הליכון או רולטור.

ביקור בית חד פעמי על ידי מרפאה בעיסוק למבוגרים שמתמחה בתחום, יסייע בזיהוי גורמי הסיכון בבית ומהם השינויים הנדרשים על מנת להפוך את הסביבה הביתית לבטוחה ונגישה יותר לצרכים וליכולות של הקשיש. אצלנו ב-Restart Therapy תוכלו למצוא את המטפלים הטובים ביותר עבורכם, ללא המתנה בתור, שיגיעו עד אליכם הביתה. אנו מאמינים שטיפול בסביבה הטבעית של האדם, בפרט כשמדבור בהליכה, היא הדרך הנכונה והיעילה ביותר לשפר תפקוד, בפרט בגיל המבוגר.

כיצד אוכל לעזור לעצמי בהתמודדות עם הפרעות הליכה ובהימנעות מנפילות?

כיצד אוכל לעזור לעצמי בהתמודדות עם הפרעות הליכה ובהימנעות מנפילות?

 • התאמת סביבה: הסרת מכשולים מהדרך, שמירה על רצפה פנויה ככל הניתן, פינוי שטיחים.
 • תאורה מתאימה: העדר/יתר אור, או תאורה מעומעמת עשויה להקשות על תכנון התנועה בזמן ההליכה ופיענוח נכון של השטח. לכן דאגו לתאורה מתאימה ומאוזנת הממוקמת במקום הנכון.
 • שימוש בבגדים מתאימים ונעליים נוחות ובטיחותיות: הבגדים והנעליים שלנו מהווים גורם משמעותי בשמירה על ביטחוננו בזמן ההליכה, בגדים צמודים או לחלופין רחבים מידי מקשים על תכנון התנועה שלנו בהתאם לממדי הגוף. כמו כן, נעליים פתוחות מגדילות את הסיכון לנפילה (למשל להימנע משימוש בנעלי קרוקס או כפכפים).
 • טכניקת סריקה יעילה ותכנון ההליכה בהתאם לתוואי השטח: קחו לכם רגע לפני שתתחילו ללכת בכדי לתכנן את ההליכה תוך התחשבות במכשולים, הפרשי גובה או שינוי משטחים.
 • לבצע פעולה אחת בכל פעם ולהימנע מכפילות מטלות: בזמן הליכה לא מומלץ לבצע פעולה נוספת תוך כדי שאנו הולכים. כך למשל רצוי לדחות את שיחת הטלפון למצב של ישיבה.
 • שיפור משאבי הקשב על ידי תרגול קוגניטיבי מתאים (מומלץ לקבל הדרכה מרפאה בעיסוק לגיל השלישי).
 • תרגול מוטורי מותאם: השתתפות בפעילות מוטורית ככלל מיטיבה עם המצב הבריאותי של כל אדם ובפרט במצב של קשיים בהליכה (מומלץ להתייעץ עם פיזיותרפיסט מוסמך).
אנחנו ב-Restart Therapy מומחים בשיקום ביתי פרטי בקרב בני הגיל השלישי. ניתן לשפר קשיים בהליכה בגיל השלישי על ידי שיקום. קשישים רבים אשר קיבלו טיפול מקצועי ומסור מצוות המטפלים שלנו כבר חזרו לתפקוד עצמאי לאחר פגיעה או מחלה. צוות המטפלים שלנו עומד לרשותכם ומזמין אתכם לשאול אותו כל שאלה בנושא שיקום בגיל השלישי. התקשרו עוד היום לטלפון שמספרו: 077-9966400 או השאירו כאן למטה את הפרטים שלכם ונחזור אליכם בהקדם.
דילוג לתוכן