מספר טלפון של Restart Therapy שיקום פרטי בבית הלקוח

קלינאית תקשורת למבוגרים

קלינאית תקשורת למבוגרים עוסקת באבחון וטיפול לאנשים שנפגעה יכולתם לתקשר עם הסביבה באופן תקין עקב פגיעה נוירולוגית כמו אירוע מוחי, ניתוח ראש או גידול מוחי או בעקבות מחלה נוירולוגית כמו פרקינסון, טרשת נפוצה או דמנציה. הקושי התקשורתי בא לידי ביטוי בהפרעות שפה, הפרעות בדיבור, קושי בבליעה והפרעות קול.
התפקיד המרכזי של הקלינאית תקשורת הוא לסייע למטופל להחזיר את המיומנויות שרכש כל חייו בתחומים הנ"ל ו/או לספק אסטרטגיות שמטרתן לפצות על קשיים אלו.

תחומי הטיפול של קלינאית תקשורת למבוגרים

מערך השיקום הביתי של Restart Therapy מעניק טיפולים של קלינאית תקשורת למבוגרים במגוון תחומים ובעיות:

קלינאית תקשורת לאחר אירוע מוחי – טיפול של קלינאית תקשורת באדם לאחר פגיעה נוירולוגית כגון אירוע מוחי או פגיעת ראש טראומטית, חיוני בכמה מצבים: הפרעות בשפה ובדיבור, הפרעות קול ו/או קשיים בבליעה. שיקום דיבור לאחר אירוע מוחי ניתן על ידי קלינאית תקשורת למבוגרים בעלת הכשרה וניסיון בתחום וכולל טיפול בהפרעות קול, טיפול בקשיים בדיבור כמו דיסארטריה או אפרקסיה וטיפול בהפרעת שפה – אפזיה. למידע נוסף על תהליך שיקום דיבור לאחר אירוע מוחי בRestart Therapy.

קלינאית תקשורת לחולי פרקינסון ההפרעות בתנועתיות השרירים הקיימות במחלת הפרקינסון מערבות גם את מנגנון הבליעה והדיבור. מעורבות זו עלולה להתרחש בשלבים שונים של המחלה. הדיבור של אדם המאובחן במחלה, קשה יותר להבנה משום שהוא איטי וחלש מהרגיל. במצב מתקדם הדיבור בדרך כלל הופך ללחישה בגלל הקושי לנשוף את האוויר בצורה יעילה דרך קנה הנשימה לצורך הרמת הקול וכן בשל היעדר מודעות לעוצמת הקול עבור המאזין. קשיים בבליעה גם הם שכיחים בקרב אנשים המאובחנים במחלת הפרקינסון. תופעות כמו קושי בבליעת רוק, שיעול בזמן אכילה, קושי בלעיסה ועוד ניתנים לטיפול בידי קלינאית תקשורת למבוגרים בעלת הכשרה וניסיון רב שנים בתחום. היעדר טיפול יעיל ובזמן עלול לגרום לירידה בתיאבון, לירידה במשקל ובעיות נוספות. למידע נוסף על טיפול בבעיות בליעה לחולי פרקינסון.

קלינאית תקשורת לטיפול באפזיה- אפזיה (Aphasia) מתבטאת בפגיעה באחד או יותר מארבעת ערוצי השפה: יכולת הדיבור, הבנת הדיבור, הקריאה והכתיבה, שתוצאותיה הן כשל מהותי ביצירת תקשורת סבירה עם הסביבה. אפזיה שכיחה מאוד במצבים נוירולוגיים כמו לאחר אירוע מוחי או לאחר פגיעת ראש טראומטית, אך יכולה להופיע גם במצבים אחרים כמו אפילפסיה או דמנציה. קיימים סוגים ותתי סוגים שונים של אפזיות השונים במהות שלהן ובסוג השגיאות שקורות. הדרך המסורתית יותר להבחין בין האפזיות היא בהתאם לאזור המוחי שנפגע, אך בקליניקה נהוג לסווג את סוג האפזיה בהתאם לקושי השפתי בתחומים שהוזכרו, באמצעות אבחון מעמיק. מטרת הטיפול באפזיה הוא לסייע למטופל להחזיר את המיומנויות שרכש כל חייו בתחומים אלה ו/או לספק אסטרטגיות שמטרתן לפצות על הקשיים. למידע נוסף על טיפול באפזיה ניתן למצוא בשיקום דיבור לאחר אירוע מוחי.

קלינאית תקשורת לטיפול בבעיות בליעה – בעיות בליעה בגיל השלישי יכולות להיות קשורות למגוון תסמינים ומצבים, פרט לאירוע מוחי או מחלת הפרקינסון, למשל בעיות בליעה על רקע סרקופניה או על רקע מחלות שכיחות ולא שכיחות אחרות. לכן אנחנו ב-Restart Therapy שיקום פרטי בבית הלקוח דואגים לכם לטיפול מקצועי של קלינאיות תקשורת אשר מתמחות בטיפול בעיות בליעה אצל מבוגרים מכל סיבה שהיא.

מה כולל טיפול של קלינאית תקשורת למבוגרים?

הטיפול כולל אבחון של הערכת תפקודי שפה, דיבור ובליעה באמצעות תצפית ובדיקה קלינית על ידי הקלינאית תקשורת. מטרת האבחון לזהות ולאתר את כל סוגי הבעיות וכיצד הן מתבטאות באופן אינדיבידואלי אצל כל מטופל. Restart Therapy מתמחה באבחון וטיפול בסביבה הביתית, ומעניקה טיפולים של קלינאית תקשורת באופן פרטי בבית המטופל.

במקרים מסוימים, המטופל נדרש לבצע בדיקות מעבדה נוספות להשלמת האבחון, למשל בדיקה אנדוסקופית של תהליך הבליעה שנקראת FEES, בדיקת וידיאו של תהליך הבדיקה (VFSS), בדיקה רפואית אצל רופא אא"ג , או אצל גסטרולוג. בבדיקות FEES ו-VFSS נוכחת קלינאית תקשורת יחד עם רופא אא"ג ומטרתן לאתר את הפרעת הבליעה, לבחון השפעת טכניקות בליעה מפצות, תנוחות, בליעת מרקמי מזון. בנוסף, בדיקות אלו מסייעות לקבוע כיצד יאכל המטופל (הזנה דרך הפה, דרך זונדה וכו'), וכן אילו סוגי מזון ושתיה יכול המטופל לבלוע בצורה בטוחה, שלא תסכן אותו. הבדיקות מסייעות לתהליך הטיפול של קלינאית התקשורת, בהתאם לממצאים שעולים מהן.

תוכנית הטיפול נבנית בהתאם לממצאי האבחון, ומותאמת לצרכים ולרצונות של המטופל ובני משפחתו, תוך הצבת יעדים ומטרות ברי השגה שיאפשרו שיקום מיטבי וחזרה לתפקוד שפתי ויכולת בליעה תקינים ככל שניתן.
הטיפולים מורכבים מהתאמת מזון ושתיה הבטוחים למטופל, וכן תרגול סדרה של תרגילים ושימוש בטכניקות להפחתת הקשיים והגברת התפקוד. לעתים נעשה שימוש בטכניקת "פיצוי" על הקושי, ולעתים תחתור הקלינאית לשיפור התפקוד הפגוע. ישנם מקרים שהקלינאית תמליץ על סוגי מזון ספציפיים וכן על הסמכת נוזלים. התאמת התרגילים והטכניקות לשיפור התפקוד ולפיצוי על התפקוד הפגוע, נעשית על ידי קלינאית התקשורת בהתאם לליקויים וליכולת של המטופל, ובהתאם להתקדמות שלו במסגרת הטיפול. לצורך ביצוע יעיל, חשוב לקבל הדרכה מהקלינאית תקשורת.

חוסר היכולת להביע מחשבות או רצונות, חוסר היכולת להבין מה שרוצים ממך, וחוסר יכולת לבלוע רוק או אוכל, בדרך כלל מביאים לריחוק ולהימנעות מסיטואציות חברתיות, לירידה משמעותית במצב הרוח, ואף לחרדה ודיכאון. לכן, חשוב להתחיל טיפול מהר כל שניתן על מנת לתת מענה ולהצליח ולשקם חלק ניכר מהתפקוד. במקרים רבים, מומלץ מאוד לשלב גם טיפול רגשי של פסיכולוג שיקומי המתמחה בטיפול באנשים המתמודדים עם בעיות מסוג זה.

למידע נוסף על טיפול קלינאית תקשורת למבוגרים מומלץ לקרוא על טיפול בבעיות בליעה לחולי פרקינסון ושיקום הדיבור לאחר אירוע מוחי.

מה מייחד קלינאית תקשורת של Restart Therapy?

כל הקלינאיות תקשורת שלנו מתמחות בטיפול בבעיות שפה, הפרעות בדיבור ובקול ובבעיות בליעה אצל מבוגרים, על רקע נוירולוגי או כחלק מהפרעות שעשויות להתלוות בגיל המבוגר. מעבר להתמחות ולהכשרה המתאימה, כולן עבדו בעברן במסגרות ציבוריות וצברו שלל של ניסיון בתחום.
אנו מעניקים טיפולים באופן פרטי בסביבה הביתית, עבור מבוגרים אשר מכל סיבה שהיא אינם יכולים להגיע למרפאה או לבית החולים, או אשר מעדיפים לקבל את הטיפול בביתם. צוות הקלינאיות תקשורת שלנו מיומן בהעברת אבחון וטיפול בסביבה ביתית, המצריך ניסיון וחשיבה יצירתית.

מערך השיקום של Restart Therapy מתמחה בשיקום נוירולוגי, בפרט שיקום לאחר אירוע מוחי ושיקום חולי פרקינסון. אנשים אלה סובלים ממגוון בעיות בתפקוד היומיומי, ביניהם בעיות בליעה ו/או בעיות בתקשורת המילולית (בדיבור או בהבנה), בנוסף למגוון בעיות במערכת התנועה של הגוף ובתפקודי החשיבה. לכן, ברוב המקרים, הם זקוקים לטיפול הוליסטי של קלינאית תקשורת, פיזיותרפיה שיקומית, מרפאה בעיסוק למבוגרים ודיאטנית קלינית. Restart Therapy מספק לכם את השירותים האלה גם יחד, תחת אותה קורת גג.

מוזמנים לשתף:

אם אתם זקוקים לטיפול של קלינאית תקשורת למבוגרים אתם יכולים להפסיק לחפש, הגעתם למקום הנכון. התקשרו עוד היום ל-Restart Therapy בטלפון שמספרו 077-9966400 לקביעת פגישה עם קלינאית תקשורת בביתכם או השאירו את הפרטים שלכם כאן ואנו נחזור אליכם בהקדם.

דילוג לתוכן