מספר טלפון של Restart Therapy שיקום פרטי בבית הלקוח

קלינאית תקשורת לטיפול בבעיות בליעה

קלינאית תקשורת לטיפול בבעיות בליעה מסייעת במגוון קשיי בליעה, על ידי אבחון מקיף הממקד את סוג בעיית הבליעה הספציפי, והתאמת תכנית עבודה הכוללת תרגילים שמתבצעים במסגרת הטיפול ובאופן עצמי בבית המטופל.

אנחנו ב-Restart Therapy שיקום פרטי בבית הלקוח, מציעים שירות מהיר ללא המתנה הכולל הערכת תפקודי בליעה בבית המטופל על ידי קלינאית תקשורת בעלת הסמכה, הכשרה וניסיון בביצוע הערכות בליעה בקרב מבוגרים לאחר פגיעה נוירולוגית.

נגן וידאו אודות סרטון קלינאית תקשורת, Restart Therapy שיקום פרטי בבית הלקוח

בעיות בליעה בקרב מבוגרים

בעיות בליעה אצל מבוגרים, בעגה המקצועית דיספגיה (Dysphagia), מאופיינות בקושי באחת או יותר מהפונקציות של תהליך הבליעה, למשל בעיות בלעיסה, בדחיקת המזון במורד הגרון, בסגירת קנה הנשימה, או בכיווץ והרפיה של שרירי הגרון.

דיספגיה הינה תופעה שכיחה בקרב אנשים עם פגיעות נוירולוגיות שונות, כגון: אירועים מוחיים, דמנציה, לאחר הנשמה, לאחר ניתוחי ראש/צוואר ועוד. דיספגיה מתבטאת בקשיי בליעה של מזון ו/או נוזלים והעברתם מחלל הפה ועד הקיבה. קושי בבליעה עלול להוביל לתופעות של חנק, הקאה או גירוי בזמן האכילה והשתייה.

הטיפול בבעיות בליעה חיוני ומומלץ לבצע הערכת בליעה על ידי קלינאית תקשורת מוסמכת, כי אמנם ישנם מקרים קלים, בהם לליקוי כמעט ואין השלכות, אולם במקרים אחרים תיתכן מצוקה אשר תתבטא באובדן תיאבון וירידה חריפה במשקל, בהתייבשות, בריור ובאספירציות (מעבר מזון אל הקנה במקום אל הוושט) אשר עלולות להוביל לדלקות בדרכי הנשימה. בדרך כלל קיים קשר חזק בין בעיות בליעה למצב רגשי כמו דיכאון וחרדה. 

קלינאית תקשורת לטיפול באפזיה - Restart Therapy שיקום פרטי בבית הלקוח

טיפול בבעיות בליעה - אבחון לצד תרגול ממוקד

אבחון דיספגיה (בעיות בליעה) מתבצע במספר שיטות בהתאם למצב המטופל, מידת שיתוף הפעולה שלו ומצבו הקליני (מבחינה פיזית ו/או קוגניטיבית). צוות הקלינאיות תקשורת של Restart Therapy מתמחה בביצוע בדיקות בליעה קליניות בסביבה הטבעית- בבית המטופל.

הבדיקה מבוצעת על ידי קלינאית תקשורת מוסמכת בעלת ניסיון בביצוע בדיקות דומות בבית ובקליניקה. בדיקה זו, נעשית ללא צורך במכשור מיוחד, אלא באמצעות תצפית, מישוש (הרגשת תנועת הגרון) והתרשמות מסימנים קליניים היכולים להעיד על אספירציה. במהלך הבדיקה, קלינאית תקשורת מיומנת לזהות ולאפיין אלו מרקמי מזון בטוחים עבור הנבדק ומאילו מזונות עליו להיזהר ו/או להימנע.

במידת הצורך הקלינאית ממליצה על ביצוע בדיקות נוספות אצל רופא אא"ג מוסמך. הבדיקות השכיחות הן וידאופלורוסקופיה (בדיקה רנטגן שמאפשרת מעקב אחר בליעת מזון במרקמים שונים) ובדיקת בליעה באמצעות סיב אופטי ( FEES- Flexible Endoscopic Evaluation of Swallowing)

טיפול בבעיות בליעה כולל למעשה שתי גישות עיקריות: שיקום ו/או פיצוי. בחירת הגישה הטיפולית נעשית בתאם לממצאי האבחון של הקלינאית ובהתאם למצבו הפיזי והקוגניטיבי של המטופל והיכולת שלו לשתף פעולה במסגרת הטיפול.

שיקום בליעה נעשה באמצעות תרגולים המתאימים לבעיה/לקושי שעלו במהלך האבחון: תרגילים אשר מתקנים את הלעיסה, תרגילים העובדים על שרירי הלשון, הגרון או חלל הפה התורמים לחיזוק השרירים ושיפור הקואורדינציה ביניהם, ותרגילים אשר מאפשרים למבוגר להתמודד בהדרגה עם סוגי מרקמים מגוונים של מאכלים. אנחנו בRestart Therapy רואים בבני משפחה ומטפלים (caregivers) שותפים טבעיים להצלחת תהליך השיקום ולכן הקלינאית תקשורת מקדישה זמן גם להדרכה שלהם כיצד לסייע למטופל מעבר לשעות הטיפול.

טיפול בגישה המפצה מתאים למטופלים עם ירידה קוגניטיבית משמעותית או בעלי יכולות פיזיות מוגבלות, אשר מגבילות את היכולת של המטופל לשתף פעולה בצורה יעילה. הטיפול מתמקד ביצירת סביבת אכילה בטוחה באמצעות התאמת תנוחה, התאמת מרקמי מזון, הסמכת נוזלים, שימוש בכלי אכילה מותאמים, ניקוי פה בגמר הארוחה וכדומה. כמו כן, ניתן להשתמש בתמרוני בליעה בהתאם לאתיולוגיה (הגורמים לקושי) וליכולת המטופל. תמרונים אלו הם שינויים בתזמון ו/או בכוח הבליעה היוצרים שינוי זמני בתהליך הבליעה (למשל: סיבוב ראש בכדי לנתב את תנועת המזון).

כאשר הפרעת הבליעה מסכנת חיים ואינה ניתנת לטיפול באופן זמני או קבוע, הקלינאית תקשורת שלנו תמליץ על הזנה אנטרלית (שלא דרך הפה) לטווח הקצר או לטווח הארוך, לדוג' הזנה דרך זונדה. בהמשך, גם תהליך הגמילה מהזונדה מתבצע בליווי של הקלינאית תקשורת. בכל שלבי הטיפול, הקלינאית מספקת מידע והסברים לגבי הטיפול ומטרותיו.

לקבלת מידע נוסף בנוגע לטיפול בבעיות בליעה על ידי קלינאית תקשורת, לקביעת הערכת בליעה או להתחלת טיפול, הנכם מוזמנים להתקשר אלינו ל-Restart Therapy שיקום פרטי בבית הלקוח, בטלפון שמספרו 077-9966400, או להשאיר את הפרטים שלכם כאן למטה ואנחנו נחזור אליכם בהקדם. היעוץ הטלפוני מתבצע עם מטפלת מוסמכת ללא עלות או התחייבות.

דילוג לתוכן