מספר טלפון של Restart Therapy שיקום פרטי בבית הלקוח

פרקינסון ותזונה

מאמר זה נכתב בשיתוף עם רונה גיל, דיאטנית קלינית המתמחה בטיפול וליווי תזונתי לחולי פרקינסון; ונאוה רוזנפלד, דיאטנית קלינית בכירה המתמחה בקידום בריאות, בעלת טור שבועי במעריב.

מחלת פרקינסון הינה מחלה ניוונית של מערכת העצבים. אמנם לא נמצא הפתרון שירפא את המחלה, אולם שילוב של גורמים שונים יכול להאט את קצב התקדמות המחלה ולשמר מצב קיים. פרט לשיקום באמצעות טיפולי פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק  וקלינאית תקשורת, לתזונה של המטופל יש השפעה רבה על המחלה והסימפטומים השונים שלה ולכן מומלץ לשלב בתהליך גם ייעוץ תזונתי פרטני בליווי של דיאטנית קלינית.
הקפדה על תזונה נכונה עשויה להאט את קצב התדרדרות המחלה ואף לשפר את התחושה הכללית היומיומית של אותו אדם המתמודד עם המחלה, למשל טיפול בעצירות, שיפור הסטטוס התזונתי (צריכה מספקת של חלבונים איכותיים, ויטמינים, מינרלים ועוד), תמיכה במשקל גוף תקין ועוד.

פרקינסון ותזונה - Restart Therapy מומחים בשיקום פרטי בבית הלקוח

פרקינסון ותזונה- כיצד התזונה משפיעה על המחלה?

למחלת הפרקינסון תסמינים רבים. המוכרים יותר הינם הסימנים המוטוריים של המחלה כמו הרעד, הנוקשות והאיטיות בתנועה. אמנם, המחלה מתבטאת בשלל סימנים שאינם מוטוריים אשר מוכרים פחות ובדרך כלל מופיעים כבר בשלבים ראשונים של המחלה, הרבה לפני אבחנתה. אחד הסימנים הלא מוטוריים העיקריים של המחלה היא תפקוד לקוי של מערכת העיכול המתבטאת בעיקר בעצירות (Pedrosa Carrasco, Timmermann, & Pedrosa; 2018).
בנוסף, מחקרים מעידים על רמת סיכון גבוהה להתפתחות של מצבי תת תזונה בקרב חולי פרקינסון, בעיקר בשלבים מתקדמים של המחלה, ושחולים אלו בדרך כלל אינם מאובחנים ומזוהים מספיק על ידי גורמי הרפואה השונים (Santiago, Bilyk & Potashkin; 2014).

אם כן, קיים קשר דו כיווני בין מחלת פרקינסון ותזונה, כלומר המחלה משפיעה על התזונה שלנו והאופן שבו הגוף מגיב לתזונה, ולהפך, לתזונה יש השפעה על תסמיני המחלה וההתקדמות שלה. מחקרים מעידים על כך שהקפדה על תזונה בריאה ומאוזנת עשויה להקל על תסמיני המחלה ולשפר את איכות חייו של המטופל (Santiago, Bilyk & Potashkin; 2014).

תזונה נכונה עבור חולי פרקינסון

צוות הדיאטניות של Restart Therapy ריכז עבורכם מספר עצות על תזונה נכונה עבור חולי פרקינסון:

  • באופן כללי התזונה צריכה להיות תזונה מגוונת, אשר מתבססת על עקרונות התזונה הים תיכונית.
  • העשרת התפריט בסיבים תזונתיים, כגון: פירות וירקות עם קליפה, דגנים מלאים (לחמים, פסטה, אורז ותירס) קטניות (עדשים, שעועית, גרגרי חומוס, פול ואפונה יבשה) ועוד.
  • יש להימנע מצריכת מזון מעובד ומתועש, משקאות אלכוהוליים וסוכרים פשוטים (עוגות, גלידות, ממתקים, מעדני חלב ומשקאות קלים), העלולים לפגוע בתפקוד של מערכת העצבים.
  • עדיפות לאוכל בהכנה ביתית, אשר מכיל חומרי גלם קרובים ככל שניתן לצורתם הטבעית, כגון דגנים מלאים, קטניות, ירקות ופירות, עשבי תיבול טריים ומיובשים. 
  • שילוב מזונות עשירים בחומצות שומן חיוניות כגול: שמן זית, שמן קנולה, אבוקדו, טחינה גולמית, שקדים ואגוזים למיניהם (ללא מלח) וזרעים כמו צ'יה ופשתן.
  • ישנה חשיבות להתאמת הצרכים התזונתיים (כלומר כמות הקלוריות והחלבון שאדם צריך) ושילובם בתפריט באופן מאוזן על פני היום בהתאם למשקל ולמחלות הרקע הנוספות (במידה ויש) לחולה הפרקינסון.
  • אחרון חביב, שתו כוס מים אחת לשעתיים! שתיית מים מסייעת לחילוף החומרים ועשויה לעזור להסדרת יציאות והפחתת עצירויות.

שמירה על תזונה ים תיכונית

תזונה ים תיכונית ידועה בזכות היתרונות הבריאותיים שלה התורמים לשמירה על אורח חיים בריא ומניעת מחלות. הרגלי התזונה של תושבי אגן הים התיכון שהתבססו על מוצרי מזון זמינים, זולים וטריים, מוכיחים את עצמם גם היום כמומלצים לשמירה על בריאות תקינה.
תזונה ים תיכונית עשירה בירקות ופירות, דגנים מלאים, קטניות, אגוזים ושמן זית, מכילה כמות מתונה של עופות, דגים ביצים ומוצרי חלב, וכמות ממש דלה של בשר אדום ומזון מתועש.
יתרונות התזונה הים תיכונית נעוצים בתפריט עשיר התורם לחיזוק מערכת החיסון והלב, מפחית את הסיכון לסוכרת מסוג 2, מוריד את רמת הכולסטרול הרע בדם ועוזר בשמירה על משקל גוף תקין.

תפריט מאוזן מבחינת כמות ואיכות החלבונים

תזונה נכונה עבור חולי פרקינסון תכלול תפריט מאוזן מבחינת רכיבים תזונתיים בדגש על חלבונים.
מערכת היחסים בין חולי פרקינסון וחלבונים היא מורכבת, מצד אחד, חשוב שהתפריט יכלול כמות מספקת של חלבון (אם כי תלוי בסוג החלבון), מצד שני, ידוע שהחלבונים והדופאמין (למשל בקרב הנוטלים תרופה בשם L-DOPA) עלולים להתחרות ביניהם על אתרי הספיגה (Cereda, Barichella, Pedrolli, & Pezzoli; 2010).
אם כן, ייעוץ תזונתי לחולי פרקינסון, בפרט עבור מטופלים אשר נוטלים את התרופה L-DOPA, הנו חיוני ולעתים אף הכרחי.

ייעוץ תזונתי לחולי פרקינסון

אופטימיזציה של הטיפול התרופתי בהתאם לתסמיני המחלה היא קריטית בטיפול בחולה. לכן התערבות תזונתית צריכה להיעשות בתיאום ובמקביל לטיפול התרופתי, תוך התייחסות למספר דברים:
• מאזן אנרגטי שימנע שינויים במשקל וישמור על הסטטוס התזונתי.
• אופטימיזציה של מינון L-DOPA תוך שאיפה להקטין אינטראקציה עם מרכיבי תזונה ובפרט חלבון.
• שיפור תפקוד מערכת העיכול, כולל טיפול ומניעת עצירות, הקלה בבחילות וטיפול בריפלוקס.
הקלה בקשיים בבליעה על ידי התאמת מרקמים ומזונות שונים.
• מניעה, זיהוי וטיפול בחסרים תזונתיים.

בביקור הבית של תזונאית קלינית ניתן לקבל תפריט ו/או הנחיות על סמך המחלה והאבחנות הנלוות לה, הסימפטומים מהם אתם סובלים והטיפול התרופתי שאתה נוטלים.
מומלץ לבצע שינויים תזונתיים אך ורק בליווי של דיאטנית קלינית מוסמכת! רצוי לבחור בדיאטנית אשר מכירה את מחלת הפרקינסון ובעלת ניסיון בעבודה עם אנשים המאובחנים במחלה, כפי שאנו ב-Restart Therapy מציעים.

 

המידע בדף זה לקוח מהמאמרים הבאים:

  • Cereda, E., Barichella, M., Pedrolli, C., & Pezzoli, G. (2010). Low-protein and protein-redistribution diets for Parkinson's disease patients with motor fluctuations: a systematic review. Movement disorders : official journal of the Movement Disorder Society25(13), 2021–2034
  • Pedrosa Carrasco, A. J., Timmermann, L., & Pedrosa, D. J. (2018). Management of constipation in patients with Parkinson's disease. NPJ Parkinson's disease4, 6.
  • Santiago, Jose & Bilyk, Hope & Potashkin, Judith. (2014). Editorial: Understanding the Role Diet Plays in Parkinson's Disease Could Lead to Better Disease Management. clinical and experimental pharmacology. 5. 10.4172/2161-1459.1000e135.
דילוג לתוכן