מספר טלפון של Restart Therapy שיקום פרטי בבית הלקוח

פיזיותרפיה לימפטית

הסיבה שאנחנו ב- Restart Therapy שיקום פרטי בבית החלטנו להקים יחידה ספציפית לטיפולי בית לחולי לימפאדמה, היא שלימפאדמה זו מחלה נדירה יחסית, בעלת השלכות רבות, עם מודעות נמוכה יחסית בקרב הציבור.

המטרה שלנו, צוות הפיזיותרפיה של Restart Therapy הוא להגביר מודעות למחלה בקרב הציבור הכללי והחולים עצמם, וכמובן, לאפשר לאדם החולה במחלה לחיות חיים נטולי כאב וסיכון, במקסימום תפקוד והנאה.

פיזיותרפיה לימפטית - Restart Therapy שיקום פרטי בבית הלקוח

מהי בעצם לימפאדמה?

המערכת הלימפטית הינה חלק מרכזי במערכת החיסונית שלנו. היא האחראית על החזרת נוזלים וחלבונים מהרקמה הבין תאית אל מחזור הדם, לאחר שעברו סינון קפדני מכל גורם זר שעלול להזיק לגוף. כאשר המערכת ניזוקה, מסיבה כלשהי, בצינורות הלימפה או בבלוטות עצמן, עלולה להתפתח לימפאדמה.

לימפאדמה, הנקראת גם בצקת לימפטית, זו הצטברות נוזל לימפטי (נוזל שקוף עתיר חלבונים) ברקמת העור בגלל אי ספיקה או תפקוד לקוי של המערכת הלימפטית. לימפאדמה יכולה להופיע בכל אזור בגוף.
לימפאדמה נחשבת מחלה כרונית ואינה ניתנת לריפוי, אך היא בהחלט ניתנת לשליטה על ידי טיפול מתאים – פיזיותרפיה לימפתית (טיפול פיזיותרפי לבצקת לימפתית)

מהם הסימנים ללימפאדמה ואיך אדע אם אני סובל מזה?

הסימן העיקרי הוא נפיחות בעקבות הצטברות אותו נוזל לימפטי. עם זאת קיימים סימנים נוספים שניתן לראות או לחוש בהם:
• תחושת כבדות ואי נוחות באזור מסוים.
• התקשות באזור הנפוח והופעת כאבים (בדרך כלל בשלב מתקדם יותר).
• הגבלה ביכולת התנועה של אותו אזור.
• שינויים בעור או דליפת נוזל לימפטי מהאזור הנפוח.

סיבות להיווצרות לימפאדמה

לימפאדמה היא בדרך כלל תופעת לוואי של טיפולים נגד מחלת הסרטן, הכוללים טיפולים בהקרנות שעלולים לגרום לדלקת או להצטלקות של מערכת הלימפה או ניתוחים להסרת בלוטות הלימפה.
לדוג', לימפאדמה של הרגל לאחר הוצאת בלוטות לימפה מהמפשעה בעקבות ניתוחים לטיפול בסרטן צוואר הרחם, סרטן הרחם, סרטן השחלות או סרטן הערמונית. דוג' נוספת, היא לימפאדמה של היד או הצוואר לאחר הוצאת בלוטות לימפה בבית השחי בעקבות ניתוחים לטיפול בסרטן שד.

סיבות נוספת להיווצרות לימפאדמה הן:
• זיהום חיידקי או פטרייתי במערכת הלימפה.
• חסימה של בלוטות לימפה על ידי תאים סרטניים.
• חבלה או ניתוח, למשל ניתוח פלסטי.
• אי ספיקה ורידית.
• שיתוק בגפה, כתוצאה מאירוע מוחי או פגיעה אחרת במערכת העצבים.

פיזיותרפיה לימפתית – הטיפול המומלץ במקרה של לימפאדמה

טיפולי פיזיותרפיה יכולים לסייע בהתמודדות עם לימפאדמה ולהקל על הסימפטומים האופייניים. הטיפול ניתן על-ידי פיזיותרפיסטים מוסמכים שעברו הכשרה ייעודית אשר נקראת פיזיותרפיה לימפטית.

Restart Therapy מומחים בפזיותרפיה שיקומית ומציעים תוכנית טיפול ייעודית לחולי לימפאדמה הכוללת:
1. טיפול מניעתי על ידי הדרכת המטופל לפני ניתוח אונקולוגי למשל, או במצב של אי ספיקה ורידית, כיצד לטפל ולשמור על הגפה.
2. בדיקה והערכה של חומרת הבצקת. חומרת הבצקת נקבעת על ידי היקף הבצקת (הפיזיותרפיסט מבצע מדידה לצורך מעקב), מצב העור באזור הבצקתי, והמצב הגופני והתפקודי של המטופל. במצב של בצקת חמורה מומלץ על טיפול אינטנסיבי יומיומי של פיזיותרפיה בבית.
3. הדרכה בנוגע להתנהלות יומיומית עם לימפאדמה, בדגש על שמירה על שלמות העור ונקיטת אמצעי זהירות למניעת זיהומים ופציעות (מופיע פירוט בהמשך).
4. עיסוי לימפתי להעברת הנוזל הלימפתי שהצטבר באזור הבצקת לעבר חלקי גוף אחרים בהם המערכת הלימפתית תקינה ומסוגלת לסלק את הנוזל מהגוף. מדובר בטכניקה מסוימת של עיסוי שבנוסף להפחתת הבצקת היא גם מקלה על כאב ומרככת את העור.
5. הדרכת המטופל כיצד לבצע עיסוי באופן עצמי עם או ללא מכשור.
6. התאמת חבישות לחץ (בדרך נעשה על ידי תחבושות/גרביים אלסטיות) לשיפור סילוק הנוזל הלימפתי ומניעת החזרה של הנוזלים שנוקזו (על ידי העיסוי הלימפטי), איתן על המטופל להיות במשך רוב שעות היממה. המטופל מקבל הדרכה כיצד לבצע את החבישה באופן יעיל בעצמו. טכניקת החבישה וסוג החבישה נקבעת אך ורק על ידי פיזיותרפיסט מוסמך!
7. התאמת פעילות גופנית והדרכה לביצוע תרגילים באופן שבו ישמור על המטופל ויסייע בהפחתת הבצקת.
העדר טיפול עלול לגרום לזיהומים חוזרים, עיוות הגפה הבצקתית, ריפוי איטי של פצעים והגבלה בתנועה וירידה בתפקוד היומיומי.

בינתיים, צוות הפיזיותרפיסטים של Restart Therapy הכין עבורכם רשימה של צעדים כיצד, מחד, תוכלו להפחית את הסיכון להיווצרות לימפאדמה לאחר ניתוח, ומאידך, תוכלו להפחית את נזקי הלימפאדמה ממנה אתם סובלים.

מה ניתן לעשות לבד במקרה של לימפאדמה?

כמו בכל מחלה כרונית, ניהול מחלה הוא חלק בלתי נפרד מהטיפול, ואם כן, יש לא מעט דברים שאתם בעצמכם יכולים לעשות למענכם:
1. חשוב מאוד לשמור על שלמות העור באזור הבצקתי. כל פגיעה בעור, ולו מזערית, עלולה להוביל לחדירה של חיידקים והחמרת הבצקת. לכן למשל, מומלץ להשתמש בכפפות או נעליים סגורות בעת הצורך, לשמור על לחות העור עם קרם לחות ולהיזהר משריטות וחבלות. בכל מקרה של פצע חשוב לטפל בו באופן מידי למניעת זיהום, ובעת החמרה יש לפנות לרופא מטפל.
2. הימנעו מהפעלת לחץ על האזור הבצקתי, בפרט ענידת תכשיטים או שעון על יד בצקתית, לבישת בגדים לוחצים או חשיפה לטמפרטורה קיצונית.
3. יש להיזהר ממאמץ יתר ביד או ברגל הבצקתית עקב פעילות ממושכת, כמו עמידה או נשיאת חפצים.
4. מומלץ לבצע פעילות גופנית מותאמת, בהתאם להנחיות שקיבלת מהפיזיותרפיסט שלך (למשל בנוגע לחבישות ועיסויים).

לימפאדמה זה לא רק עניין אסתטי. חשוב לטפל בלימפאדמה טיפול נכון בזמן הנכון. כל שעליך לעשות זה לקבוע פגישה עם אחד מהפיזיותרפיסטים המקצועיים של Restart Therapy לטיפול בבצקת לימפטית.

Restart Therapy מומחים לשיקום פרטי בבית הלקוח אצלנו תוכלו למצוא מגוון של מטפלים פרטיים בתחומים שונים כגון: שיקום נוירולוגי, שיקום גריאטרי, שיקום אורטופדי, פיזיותרפיה שיקומית, ריפוי בעיסוק למבוגרים, קלינאית תקשורת למבוגרים, ייעוץ תזונתי למבוגרים ועוד.
אז התקשרו אלינו עוד היום לטלפון שמספרו 077-9966400 או השאירו את הפרטים שלכם ואנו כבר נחזור אליכם בהקדם.

דילוג לתוכן