מספר טלפון של Restart Therapy שיקום פרטי בבית הלקוח

פיזיותרפיה לגב

כאב בגב הוא סימפטום היכול להעיד על פתולוגיות שונות, כמו בלט או פריצת דיסק, שבר בחוליה או אוסטאופורוזיס. עם זאת, לא תמיד ידוע מהו מקור הבעיה, דבר המקשה על תהליך האבחנה. בטיפול פיזיותרפיה ננסה לאתר את הגורם למצב ונבנה תוכנית שיקום להקלה וטיפול בכאב, שמירה על תפקוד ותנועה מיטביים ולמניעת חזרתו בעתיד, ומניעת הישנות הכאב בעתיד.

פיזיותרפיה לגב, Restart Therapy שיקום פרטי בבית הלקוח

מה המקור לכאבי גב?

בבחירת הטיפול המדויק בכאבי גב חשוב קודם כל להבין את סיבת הכאב. מי שיכול לתת אבחנה למקור הכאב הינו רופא אורתופד או פיזיותרפיסט מיומן.

מקובל לסווג כאבי גב לפי הסיבה (או החוסר סיבה) לכאב:

 1. כאב גב ספציפי – כאב שניתן למצוא לו סיבה מוגדרת.
 2. כאב גב שאינו ספציפי – 85%  מכאבי הגב נקראים ״כאבי גב לא ספציפיים״ או במילים אחרות כאבים הנובעים מהפרעות במערכת השריר-שלד, מבלי שיש בעיה כלשהי בעמוד השדרה עצמו. לרוב, הגדרה זו ניתנת לאחר שלילת כל הגורמים הידועים כגורמים לכאבי גב.

סיווג נוסף של כאבי גב הוא לפי משך הופעת הכאב:

 • כאב גב אקוטי – כאב הנמשך עד שישה שבועות
 • כאב גב סאב אקוטי – כאב הנמשך בין שישה שבועות לשלושה חודשים
 • כאב גב כרוני – כאב הנמשך שלושה חודשים ויותר

 

כאבי גב עלולים לנבוע ממספר גורמים

 • רדיקולופתיה (פגיעה בעצב) – מצב הנגרם כתוצאה מלחץ על שורש העצב היוצא מעמוד השדרה. הדבר יכול לגרום לכאב בגב, לירידה בתחושה או לחולשה ברגל.
 • פריצת דיסק או בלט דיסק.
 • שבר בחוליה.
 • שינויים ניווניים בעמוד השדרה, כגון אוסטאופורוזיס או היצרות של תעלת השדרה Spinal Stenosis.
 • גידול שיושב על עמוד השדרה או גרורה מגידול ממאיר.
 • טראומה של השרירים כתוצאה מתנועה חדה, הרמת משקל כבד במיוחד או תאונה.
 • יציבה לקויה יכולה ליצור עומס יתר על החוליות ולהוביל לחוסר איזון בשרירי הגב.
 • אורח חיים מגביר סיכון, כגון: ישיבה ממושכת, חוסר פעילות גופנית, השמנת יתר ומתח נפשי.

כאבי גב תחתון

רוב הכאבים בגב מופיעים בגב התחתון, האזור שבין הצלעות התחתונות לקו שמתחת לישבן, ממש בחיבור בין הישבן לירך. כ-85% מהאנשים יסבלו מכאב גב תחתון לפחות פעם אחת בחיים שלהם. לעיתים הכאב יורגש רק באזור הגב התחתון ולעיתים הוא מוקרן גם לרגל, עם או ללא הפרעות בתחושה. כאב מוקרן הכולל ירידה בתחושה או תחושת נימול יכול להעיד כי קיים לחץ על שורש של עצב באותו צד.

ישנם מספר רב של גורמי סיכון לבעיות גב תחתון ובהם גיל, גנטיקה וסוג עבודה. כל עבודה שדורשת כיפוף של הגב והרמה של דברים מגבירה את הסיכון לפגיעה בגב. כך גם עבודות הדורשות עמידה ממושכת ללא תמיכה בגב, וכן אורך חיים יושבני (ישיבה ממושכת) המאפיינים עובדי משרד ומחשב.

טיפול פיזיותרפיה לגב- מה הוא כולל?

הטיפול בכאבי גב כולל בדרך כלל נטילת משככי כאבים ו/או תרופות אנטי-דלקתיות, זריקת וולטרן ישירות למוקד הכאב, קומפרסים חום וקור (לרוב מומלץ לקרר את האזור במקרה של דלקת ולחמם את האזור במקרה של שרירים תפוסים) ומנוחה.

אנחנו בRestart Therapy מאמינים בפתרון מלא, שמציע טיפול לא רק בכאב אלא גם במקור הכאב, כך שלא יחזור בעתיד. אנו מאמינים שהדבר החשוב ביותר בטיפול בכאבי גב הוא להישאר בתנועה ובפעילות (זאת בניגוד לדעה הרווחת כי יש לנוח במקרה של כאבי גב), ולכן פיזיותרפיה הנו הטיפול היעיל ביותר בכאבי גב, בעיקר אם המטרה היא לטפל בבעיה לטווח הארוך.

אם כן, טיפולי הפיזיותרפיה לגב מתנהלים בשני מישורים עיקריים: הפחתת הכאב ושיפור התנועה. הדרכים להשיג את התוצאות הללו הן טיפולים מנואליים, תרגול אקטיבי, הדרכה למתיחות ותרגול עצמי בבית, התאמת סביבת העבודה והבית (התערבות ארגונומית), הדרכה לתנועה נכונה בזמן עמידה, ישיבה, הליכה ושינה. הטיפול בכאב בתהליך מתמקד בהפחתת הכאב מבחינת העוצמה, משך הופעתו והתדירות שלו.

האבחון מורכב משני שלבים עיקריים: ראיון ובדיקה קלינית. בראיון הפיזיותרפיסט מאתר ומסווג את התסמינים של הכאב, מתי הם מופיעים, כמה זמן מאז שהחל הכאב ועוד. בתום הריאיון הפיזיותרפיסט מבצע בדיקה קלינית לאיתור מקור הכאב, בדיקת טווחי תנועה וכוח שריר באזורים הרלוונטיים.

בהתאם לממצאי האבחון הפיזיותרפיסט בונה לך תכנית טיפולים מותאמת אישית, המשלבת שיטות להפחתת כאבי גב (קניזיוטייפ, דיקור מערבי, גירוי חשמלי, טיפול מנואלי ועיסוי רפואי) יחד עם תרגילים לחיזוק השרירים ולהעלאת הסיבולת, במטרה לשפר יכולת ההתמודדות של הגוף עם כאבי הגב.

באתר תמצאו מידע אודות: שיקום גריאטרי, שיקום אורטופדי, ריפוי בעיסוק למבוגרים,    קלינאית תקשורת למבוגרים, דיאטנית קלינית ועוד.

סובלים מכאבי גב? לקביעת טיפול בפיזיותרפיה שיקומית התקשרו עכשיו לצוות המטפלים של Restart Therapy בטלפון שמספרו 077-9966400 או השאירו את הפרטים שלכם כאן למטה ואנו נחזור אליכם בהקדם.
דילוג לתוכן