מספר טלפון של Restart Therapy שיקום פרטי בבית הלקוח

פיזיותרפיה לברך

כאבי ברכיים הם תלונה שכיחה מאוד בכל הגילאים, ולא רק בקרב ספורטאים. מלבד הכאב, לפעמים מופיעה גם נפיחות, מגבלה בתנועתיות הברך, הפרעות הליכה וקושי בתפקוד יומיומי. היכרות עם מבנה הברך, הגורמים של כאבי ברכיים והסימפטומים, יכולה לעזור במניעה, בהתאמת הטיפול הנכון, בהקלה על התסמינים ובחזרה לתפקוד מלא. צוות הפיזיותרפיסטים של Restart Therapy מציע מגוון רחב של שיטות טיפול שיכולות לסייע בטיפול בברך, להפחית כאב ולשפר תפקוד.

פיזיותרפיה לברך - Restart Therapy מומחים בשיקום פרטי בבית הלקוח

מה הם גורמי הסיכון לכאב/פציעות ברכיים?

גורמי סיכון עיקריים:

  1. עודף משקלמגביר את העומס על מפרקי הברכיים, מזרז את תהליך השחיקה של הברך ועלול להוביל למגוון פתולוגיות בברך. לכן אנחנו ב-Restart Therapy, במקרים רבים, ממליצים על ייעוץ תזונתי של דיאטנית קלינית במקביל לטיפולי הפיזיותרפיה.
  2. מכאניקה של מפרק הברך- חולשה וחוסר איזון בעבודת השרירים וכן חוסר גמישות שרירית הם מהגורמים המובילים לפציעות ברכיים, שרירים במצב כזה מתקשים לתמוך במפרק ולא יכולים לספוג ביעילות את הלחץ המופעל עליו. בנוסף, קיימת גם שחיקה והתנוונות טבעית של המפרק ככל שהגיל עולה.
  3. עיסוק בפעילות ספורטיבית- העוסקים בספורט, במקרה של הברך למעשה כל סוג ספורט, נתונים בסיכון גבוה יותר לפציעות ברכיים.

מה הן בעיות הברכיים השכיחות ביותר הדורשות התייחסות של פיזיותרפיסט?

טראומה- חבלה או מכה ישירה בברך עלולה לפגוע בכל אחת מהרקמות שלה ולגרום לשברים בעצמות, קרעים במניסקוס וברצועות, לפריקת הפיקה ולדלקות בבורסה. ישנו קשר מובהק בין המבנה הכללי של הברך והחלקים המרכיבים אותה, לסיכון להיפצע באופן שיכול למנוע תפקוד מלא.

פציעות נפוצות ביותר בעקבות חבלה הן:

  • קרע של הרצועה הצולבת הקדמית– קרע מסוג זה נוצר בעקבות פיתול פתאומי של הברך או נחיתה על רגל ישרה. פגיעה זו שכיחה בקרב ספורטאים העוסקים באימון מתפרץ ושינויי כיוון חדים ומהירים כמו כדורגלנים וכדורסלנים.קרע ברצועה בברך עלול להוביל לניתוח.
  • קרע של המניסקוס– מתרחש בעקבות סיבוב המתרחש בין השוק לירך, לרב כאשר הרגל "נטועה" בקרקע, הברך הינה בכיפוף מסוים והגוף מסתובב ביחס לשוק. קרע במניסקוס עלול להוביל גם לניתוח. חשוב לציין עם זאת, שקרעים במיניסקוס מתרחשים גם ללא טראומה, עם העלייה בגיל (החל מגיל 40) בשל דלדול המניסקוס, ההיחלשות של הקולגן, המהווה מרכיב מרכזי במניסקוס, והשינויים במפרק הברך ובשרירים הסובבים אותו.
  • שברים– טראומה מנפילה או מהתנגשות עלולה לגרום לשברים בעצמות הברך. ישנם מקרים ששבר בברך ידרוש התערבות כירורגית, ובמקרים אחרים יהיה צורך בטיפול שמרני. בשני המקרים מומלץ לפנות להערה וטיפול של פיזיותרפיסט המתמחה בטיפול בברך.
  • בורסיטיס– דלקת בבורסה יכולה להיגרם עקב מכה בחלק הקדמי של הברך או הישענות על הברך במצב כריעה לפרק זמן ממושך. ה"בורסות" הן שקיות המכילות נוזל סינוביאלי, הנמצאות במספר מקומות במפרק הברך ומאפשרות תנועה חלקה יותר במפרק. מטרתן להפחית את החיכוך בין שני חלקים סמוכים, כדוגמת גיד ועצם, ולאפשר תנועה חלקה יותר של הגידים

 

דלקת מפרקים שגרונית (Rheumatoid Arthritis)- הפרעה אוטואימונית (מצב שבו המערכת החיסונית תוקפת את הגוף עצמו) דלקתית המשפיעה על המפרקים השונים בגוף, בהם גם הברכיים. התסמינים העיקריים של דלקת מפרקים שגרונית היא כאב במפרק הברך ומגבלה בתנועה של המפרק. מחלה זו מחייבת טיפול ומעקב רפואי מסודר של רופא המשפחה ושל רומטולוג. ההמלצה היא לשלב גם טיפולי פיזיותרפיה שמטרתם לשמור על עומס מופחת על המפרקים הגדולים בגוף, הדרכה ומתן דגשים לעבודה יעילה עם הגוף, טיפול בכאב ושמירה על טווחי תנועה תפקודיים. בהיעדר טיפול מתאים, יכולים להיווצר עיוותים, שחיקת עצם, ופגיעה במערכות נוספות מלבד שריר השלד.

דלקת ניוונית של המפרקים (Osteoarthritis)- זוהי דלקת המפרקים הנפוצה ביותר ונוטה לפגוע בעיקר במפרקים נושאי משקל בגוף, כמו ברכיים, ירכיים וקרסוליים. מדובר בדלקת נמוכת עוצמה המתבטאת בהתקפים חוזרים. גם מחלה זו דורשת ליווי ומעקב רפואי בשילוב טיפולי פיזיותרפיה.

שינויים ניווניים במפרק הברך- ניוון רקמות הוא תהליך טבעי שקורה במהלך החיים. התהליך יכול לבוא לידי ביטוי בעצמות, בסחוסים ובמניסקוסים. לעיתים שינויים ניווניים יכולים לגרום לכאב ונוקשות במפרק. שינויים ניווניים בברך מתחילם סביב גיל 40. שילוב של תרגילי פיזיותרפיה לברך, בהדרכת פיזיותרפיסט מוסמך, יכולים להביא לשינוי משמעותי בתפקוד ובאיכות חיים גם בגיל השלישי והרביעי.

פיזיותרפיה לברך - אבחון טיפול והדרכה על ידי פיזיותרפיסט מוסמך

אבחון כאב או פגיעה במפרק הברך על ידי פיזיותרפיסט מוסמך, דורש סקירה ממוקדת של ההיסטוריה הרפואית הכוללת: התייחסות לאופי הכאב (כאב חד, כאב ממוקד, כאב מפושט) מיקום הכאב (קדמת הברך או מאחוריה), תיאור מנגנון הפציעה/מהלך המחלה, מעבר על תוצאות בדיקות הדמיה (במידה ובוצעו), תשאול הנבדק לגבי תפקוד יומיומי קודם (טרם הפציעה) ונוכחי ועוד. כמו כן, הפיזיותרפיסט מבצע בדיקה קלינית של כוח שריר וטווחי תנועה במפרק הברך ובמרפקים סמוכים, לזיהוי המגבלות הקיימות.

הבנת הסיבות והגורמים למצב של כאבי ברכיים, היא המפתח ליצירת טיפול מתאים וגיבוש תוכנית שיקום המתאימה לך, במטרה לייעל את תהליך הריפוי של הברך. פיזיותרפיה לברך היא אחת הדרכים היעילות והנפוצות לטיפול בבעיות ובכאבי ברכיים.

טיפול פיזיותרפיה לברך כולל תרגילי פיזיותרפיה לברך, הדרכה לעבודה עם הגוף בדגש על תנועה מבוקרת ומודעת והפחתת העומס על הברכיים, והפחתת כאב על ידי טיפול מנואלי ושיטות מגוונות כגון קניזיוטייפ, דיקור מערבי, גירוי חשמלי ועוד.

באתר תמצאו מידע רחב אודות פיזיותרפיה שיקומית, פיזיותרפיה ופילאטיס שיקומי, פיזיותרפיה לגב, פיזיותרפיה לכתף ופיזיותרפיה לקרסול.

למידע נוסף על טיפולי פיזיותרפיה לברך ומציאת מטפל מתאים באזור מגוריך, התקשרו ל- Restart Therapy שיקום פרטי בבית הלקוח בטלפון מספר 077-9966400 או השאירו פרטים ואנו נחזור אליכם בהקדם עם כל הפרטים וההמלצות. כל הטיפולים שלנו מתבצעים אצלכם בבית, במועד שנוח לכם, על ידי צוות פיזיותרפיסטים מוסמך ובעל ניסיון השיקום אורטופדי ובטיפול בבעיות ברכיים.
דילוג לתוכן