מספר טלפון של Restart Therapy שיקום פרטי בבית הלקוח

אירוע מוחי צד שמאל

אף שמשקלו של המוח מסתכם בממוצע בשני אחוז בלבד ממשקל הגוף, הוא צורך כ-20 אחוז מהחמצן ו-25 אחוז מהאנרגיה שמייצר הגוף כולו. החמצן הנחוץ לתפקודו התקין של המוח מועבר על ידי מערכת הדם, מהלב אל המוח.

אירוע מוחי נחשב לפגיעה כתוצאה מהעדר חמצן במוח, בעקבות היצרות של כלי דם או בעקבות חסימה של כלי דם (תסחיף של קריש דם).  ההשפעה של הפרעה באספקת חמצן אל המוח בהתחלה תהיה מקומית, אולם ללא קבלת טיפול מידי, בהמשך תיתכן השפעה ניכרת על אזורים נרחבים יותר במוח. סימני אירוע מוחי תלויים בעיקר במיקום האנטומי של החסימה ולפי זה גם החסכים הנוירולוגיים שאחראי על אותו מקום.

אירוע מוחי צד שמאל- Restart Therapy שיקום פרטי בבית הלקוח

מהם הסימנים של אירוע מוחי שמאלי?

כאשר אדם נפגע בצד שמאל של המוח, פרט לפגיעה מוטורית בכל הצד הימני של הגוף, הוא עלול לסבול מפגיעה שפתית (אפזיה Aphasia). אפזיה מתבטאת בפגיעה באחד או יותר מארבעת ערוצי השפה :יכולת הדיבור, הבנת הדיבור, הקריאה והכתיבה.

אפזיה תתבטא בעיקר בקרב אנשים שהם ימניים, כלומר שההמיספרה השמאלית במוח היא הדומיננטית, ובה גם מצויים המרכז שאחראי על הדיבור על שם ברוקה והמרכז שאחראי על יכולת ההבנה על שם ורניקה.  

קיימים סוגים שונים של אפזיה בהתאם לקושי השפתי ובהתאם לאזור המוחי שנפגע. אבחון שפתי מתבצע על ידי קלינאית תקשורת אשר מתמחה בתחום. ממצאי האבחון הם אלו שקובעים מהו הטיפול הטוב ביותר לטפל בבעיה.

אירוע מוחי צד שמאל- Restart Therapy

קלינאית תקשורת לטיפול באפזיה ובעיות שפה נוספות

בפגיעה מסוג אפזיה, היכולת האינטלקטואלית עשויה להיות שמורה, אך האדם החולה מאבד באופן חלקי או שלם את יכולתו להשתמש בשפה, להביע את רצונותיו ע"י דיבור, להבין את השפה המדוברת אליו, לקרוא ולכתוב. הקושי יכול להתבטא בביטוי רעיונות פשוטים לכאורה כמו תחושת רעב, קשיים לשלוף מהזיכרון את שמות האנשים הקרובים ועוד.

פגיעה באזור על שם ברוקה שאחראי על הדיבור, גורם לאפזיה מוטורית אשר פוגעת ביכולת לדבר ולהגות מילים באופן הנכון. אפזיה מסוג זה מאופיינות בדיבור מועט עד חוסר הפקת דיבור, אך הבנת השפה שמורה יחסית. פגיעה באזור על שם וורניקה, גורם לאפזיה סנסורית. באפזיה מסוג זה הדיבור מופק בשטף ובקלות, אך אינו תמיד “לעניין”, ולפעמים אף נשמעות מילים שאינן קיימות בשפה. בנוסף, ההבנה פגועה בצורה קלה עד חמורה.

בעיות שפה אחרות שכיחות לאחר אירוע מוחי הן דיסארטריה (dysartharia) ודיספרקסיה (dyspraxia), דיסארטריה מתבטאת בפגיעה במוטוריקה של הדיבור, כלומר בשרירים שאחראים על הפקת הדיבור והגיית המילים בעוד שדיספרקסיה מתבטאת בפגיעה ביכולת התכנון המוטורי של השרירים שאחראים על הפקת הדיבור, כלומר השרירים תקינים אך האדם מתקשה להפעיל אותם באופן הנכון. פגיעות אלה, גורמות לפגיעה ביכולת להגות את צלילי הדיבור, מה שיהפוך את הדיבור למשובש, איטי ולא ברור.

שיקום ביתי רב מקצועי לאחר אירוע מוחי

Restart Therapy מספק טיפולים שיקומיים בבית באופן פרטי, על ידי צוות מטפלים רב מקצועי שמוסמך, מתמחה ובעל ניסיון בשיקום נוירולוגי לאחר אירוע מוחי. כל מה שאתה צריך נמצא תחת קורת גג אחת, בפיקוח של איש מקצוע מומחה לשיקום.

שיקום ביתי רב מקצועי לאחר אירוע מוחי, כולל הערכה, אבחון, בניית תוכנית טיפול וטיפול על ידי פיזיותרפיסט, מרפאה בעיסוק, קלינאית תקשורת ודיאטנית קלינית.

לקבלת מידע נוסף ולהתייעצות ללא עלות עם מטפל מקצועי המתמחה בשיקום, הנכם מוזמנים להתקשר ל-Restart Therapy שיקום פרטי בבית הלקוח, במספר טלפון 077-9966400 או להשאיר את הפרטים שלכם כאן באתר ואנו נחזור אליכם בהקדם.

דילוג לתוכן