מספר טלפון של Restart Therapy שיקום פרטי בבית הלקוח

טרשת נפוצה סימפטומים

טרשת נפוצה הינה מחלה אוטואימונית אשר פוגעת במערכת העצבים המרכזית, קרי המוח ועמוד השדרה. למרות שמה המחלה אינה נפוצה כ"כ. מדי שנה מאובחנים במחלה כ100 חולים חדשים בארץ. המילה "נפוצה" מתייחסת לכך שהמחלה יכולה להתבטא באזורים שונים במערכת העצבים וכך גם לגרום לתמונה קלינית רחבה ומשתנה בין חולה לחולה.

הגורמים למחלה אינם ידועים לחלוטין, ישנן השערות מחקריות שונות. מסיבה כלשהי המערכת החיסונית תוקפת את מערכת העצבים על ידי פגיעה במעטפת של העצבים אשר פוגעת בהולכה התקינה שלהם.

סימפטומים לטרשת נפוצה - שיקום ביתי פרטי Restart Therapy

טרשת נפוצה - מהלך התקפי מול מהלך כרוני מוחי ימני?

המחלה עצמה מאופיינת ב-4 סוגים. 2 עיקריים הם מהלך התקפי מהלך כרוני.
במהלך התקפי (כ-85 %מהחולים) המחלה מתבטאת בהתקפים שלאחריהם יש תקופת רגיעה (רמיסיה). במהלך ההתקף מופיעים סימנים נוירולוגיים שונים ומגוונים. סוג וחומרת התסמינים משתנים מחולה לחולה ומהתקף להתקף. בד"כ לאחר מספר שבועות ההתקף חולף, אך חלק מהתסמינים עלולים להישאר ולהוביל למגבלה תפקודית.

במהלך כרוני לא מדובר בהתקפים של טרשת נפוצה אלא בהצטברות לאורך זמן (שנים) של סימפטומים נוירולוגיים אשר עם הזמן מובילים לנכות ומגבלה בתפקוד היומיומי.

התקף טרשת נפוצה - סימפטומים שכיחים:

  • קושי בניידות – בד"כ מתאפיין בחולשה של רגל אחת ומתבטא בגרירת רגל וקושי בהליכה ושימוש במדרגות.
  • קושי בתפקוד הידיים – בד"כ מתאפיין בחולשה ביד אחת, קושי בתפקוד מוטורי עדין, נפילת חפצים מהידיים בלי כוונה ועוד.
  • הפרעות בתחושה – בד"כ מתבטא בנימול בידיים או ברגליים, עלול להוביל גם לפגיעה בתפקוד היומיומי.
  • הפרעות בשיווי המשקל וחוסר יציבות.
  • ליקוי במערכת הראייה – טשטוש בראייה, ראייה כפולה ועוד.
  • קושי בשליטה על סוגרים – תכיפות ו/או דחיפות (קושי להתאפק) במתן שתן, בריחת שתן או אצירת שתן (התחושה שיש רצון/דחף להטיל שתן, אך אין את האפשרות להתרוקן.
  • ירידה בתפקוד הקוגניטיבי – ירידה בתפקודי הזיכרון, בפרט זיכרון לטווח הקצר, קושי בשמירה על קשב וריכוז לאורך זמן, קושי בחלוקת קשב וביצוע שתי מטלות במקביל (dual task), ירידה במהירות עיבוד המידע ומהירות תגובה, פגיעה בתפקודים אקזקוטיביים (תכנון, פתרון בעיות, יזימה ובקרה עצמית) ועוד.

הטיפול בטרשת נפוצה מתחלק ל-3 תחומי עיקריים:

  1. טיפול בהתקף חריף – הטיפול המקובל הינו מתן טיפול בסטרואידים דרך הוריד שמטרתו לקצר את ההתקף ולבלום אותו. כרגע, לא נמצא כי הטיפול הנ"ל משפיע על אופן ההחלמה לאחר ההתקף מבחינה נוירולוגית.
  2. טיפול תרופתי מונע – מטרתו להפחית את מספר ההתקפים, התדירות שלהם ואת חומרתם. במהלך כרוני התרופות מטרתן לעכב את התקדמות המחלה והופעת הסימנים הנוירולוגים והחמרתם.
  3. טיפול שיקומיהטיפול השיקומי בטרשת נפוצה מתבצע על ידי פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק, קלינאי תקשורת ודיאטנים קליניים. מטרת הטיפולים השיקומיים לשפר את התפקוד שנפגע במהלך ההתקף, או במצב כרוני בתפקוד שנפגע לאורך הזמן בעקבות המחלה. הטיפולים מכוונים לשיפור כוח שרירים וטווחי תנועה, שיפור ההליכה, שיפור התפקוד המוטורי העדין של הידיים, שיפור התחושה בגפיים ושיפור יכולות קוגניטיביות.
Restart Therapy- היחידה לשיקום ביתי עבור חולי טרשת נפוצה

תהליך השיקום חשוב הן לחולים לאחר התקף חריף להחזיר תפקודים שנפגעו במהלך ההתקף; והן לחולים עם פגיעה נוירולוגית קבועה כדי לשמר את התפקוד הקיים ולאפשר תפקוד עצמאי ואיכות חיים במסגרת המוגבלויות הקיימות.

צוות המטפלים של Restart Therapy כולל פיזיותרפיסטים/ות פרטיים בבית, מרפאים/ות בעיסוק באופן פרטי, קלינאי/ות תקשורת ודיאטנים/ות קליניים/ות פרטי. כל המטפלים מוסמכים ובעלי רישיון מטעם משרד הבריאות, מיומנים ובעלי ניסיון בטיפול וליווי של אנשים המתמודדים על מחלת הטרשת הנפוצה. אנחנו יודעים לאבחן ולזהות את הצרכים האינדיבידואליים של כל אדם שפונה אלינו, בכל שלב של המחלה, ויחד עימו בונים תוכנית טיפול מסודרת על מטרות ויעדים שיובילו בסופו של התהליך לשמירה על מקסימום תפקוד במינימום זמן. הטיפולים מתבצעים אצל המטופל בביתו, בסביבה הטבעית בה הוא חי ועובד.

להתייעצות טלפונית עם איש מקצוע ללא עלות או התחייבות לגבי טיפול בטרשת נפוצה התקשרו אלינו לטלפון 077-9966400. אם אתם זקוקים לטיפולי פיזיותרפיה שיקומים או ריפוי בעיסוק למבוגרים לאחר התקף או בשל מחלה מתקדמת השאירו את הפרטים שלכם כאן ואנו נחזור אליכם בהקדם. Restart Therapy מתמחים בשיקום וטיפולי בית במגוון רחב של תחומים.
דילוג לתוכן