מספר טלפון של Restart Therapy שיקום פרטי בבית הלקוח

טרשת נפוצה טיפול

צוות מטפלים רב מקצועי של Restart Therapy כולל קלינאית תקשורת פרטית, פיזיותרפיה פרטית, שיקום בבית, שיקום פרטי לאחר אירוע מוחי ועוד, זמין למענכם בכל עת. הצוות כולל מטפלים ממקצועות הבריאות, אשר כולם בעל התמחות עיקרית בשיקום נוירולוגי וניסיון רב בטיפול ושיקום חולי טרשת נפוצה. הצוות מגיע אליכם הביתה ומעניק לכם טיפול מסור ומקצועי. הכול במטרה לשמור על יכולות ולהמשיך לתפקד רגיל ככל שניתן.

טרשת נפוצה טיפול - Restart Therapy שיקום בבית

מהו מנגנון הפגיעה העצבי במחלת טרשת נפוצה?

טרשת נפוצה (באנגלית: Multiple Sclerosis או בקיצור MS) היא מחלה אוטואימונית, בה מסיבה לא ברורה המערכת החיסונית תוקפת את מערכת העצבים ופוגעת במיאלין, אותו חומר שומני אשר עוטף ומבודד את העצבים.
ללא מעטפת המיאלין שלמה ותקינה, נוצרת פגיעה בהולכה העצבית במוח ובעמוד השדרה. פגיעה שכזו פוגמת בתפקוד התקין של מערכת העצבים, בדגש על המוח, חוט השדרה ועצב הראייה. לכן, אדם המאובחן במחלה עלול לחוש קשיים בתפקוד המוטורי, התחושתי והקוגניטיבי בחיי היומיום.
רבים נוטים לבלבל בין מחלת טרשת נפוצה לבין ניוון שרירים, אמנם מדובר בשתי מחלות שונות עם מנגנון פגיעה שונה במערכת העצבים.

התאמת תוכנית השיקום בהתאם למהלך המחלה

המחלה מתאפיינת ב-4 סוגים שונים בהתאם למהלך המחלה. שני הסוגים השכיחים ביותר של המחלה הם טרשת נפוצה התקפית וטרשת נפוצה פרוגרסיבית.
בסוג הראשון של טרשת נפוצה התקף נחשב למצב אקוטי שבו חלה החמרה כלשהי באחד או יותר מתפקודי הגוף. טשטוש בראייה, גרירת רגל, נימול ביד או ברגל. חומרת ההתקפים, משך כל התקף וזמני ההפוגה בין ההתקפים נשלטים באמצעות טיפולים תרופתיים המותאמים לחולי טרשת בהמלצת נוירולוג. בדרך כלל במהלך התקף הטיפול כולל מתן סטרואידים להפסקת ההתקף, ולאחר מכן שיקום במרכז שיקום או שיקום נוירולוגי פרטי בבית דרך Restart Therapy.
בסוג השני של טרשת נפוצה פרוגרסיבית לרוב אין התקפים אלא מדובר על התקדמות של המחלה והתסמינים לאורך השנים. קצב ההתקדמות וההחמרה בתסמינים השונים שונה מאדם לאדם. גם כאן, קיים טיפול תרופתי אשר מותאם במיוחד למהלך מחלה מסוג זה.

הייחודיות בשיקום חולי טרשת נפוצה

המחלה בד"כ מתגלה בגיל צעיר, אצל מבוגרים צעירים (20-40), בתקופה בה קריירה ומשפחה נמצאים בהילוך מהיר. המטרה העיקרית שלנו ב-Restart Therapy שיקום פרטי בבית הלקוח, היא לסייע לחולי טרשת נפוצה להישאר במעגל העבודה ולשמור על שגרה, עם התאמות מינימאליות בסביבה בהתאם לצורך ולשמור על איכות חיים לאורך שנים קדימה.

בשלבים מוקדמים של טרשת נפוצה טיפול שיקומי יתמקד בעיקר בהערכה מוטורית, תחושתית וקוגניטיבית לאיתור קשיים ובהתאם לתוצאות ההערכה להתאים תוכנית שיקום נוירולוגי פרטי בבית.
בכל סוג של טרשת נפוצה תסמינים ראשונים בדרך כלל יכללו חולשת שרירים בכתפיים שמקשה על הרמת הזרוע, כמו כן, חולשה בידיים וברגליים המתבטאת בקושי באחיזה והרמת חפצים וגרירת רגל. הסימפטומים לרוב אינם מסבים כאב ובמקרים רבים הם יתפתחו תחילה רק בצד אחד של הגוף.

סימנים אלו מופיעים גם במחלות אחרות של מערכת העצבים, למשל מחלת ניוון שרירים, ולכן קשה לפעמים להגיע לאבחנה בשלב מוקדם של המחלה. לכן, טיפול בטרשת נפוצה ובניוון שרירים בדרך כלל דומה, מבחינה שיקומית, ואנחנו ב-Restart Therapy מתמחים בטיפול ושיקום ביתי ושיקום בכל מחלה או פגיעה במערכת העצבים, בפרט טרשת נפוצה וניוון שרירים.

טיפול במחלת טרשת נפוצה מתקדמת

בשלב מתקדם יותר של המחלה, יותר ויותר שרירים מושפעים מהפגיעה העצבית, והמשמעות היא פגיעה בכושר התפקוד השוטף. שלב זה מתאפיין לרוב בכאבי מפרקים בגלל המגבלה התנועתית שלהם, נוקשות שרירים, קשיים בבליעה ולעיתים אף קושי לבלוע רוק, והחמרה ביכולת הדיבור. בשלב זה, כדאי לשלב בתוכנית השיקום גם קלינאית תקשורת לטיפול בבעיות בליעה מטעם Restart Therapy בנוסף על פיזיותרפיה שיקומית. במצב של קשיי בליעה חמורים אשר משפיעים על המצב הבריאותי (קושי באכילה/הזנה או ירידה במשקל), מומלץ לבקש ייעוץ תזונתי של תזונאית קלינית מטעם Restart Therapy

בשלב מתקדם של המחלה, עלולה להיווצר פגיעה גם בשרירי הנשימה, אשר יתבטאו בקוצר נשימה בעליית במדרגות, או במהלך שכיבה. במצב כזה מומלץ לפנות לפיזיותרפיסט מטעם Restart therapy שהינו גם בעל התמחות משנית של פיזיותרפיה נשימתית כחלק מתוכנית השיקום.

במחלת טרשת נפוצה טיפול שיקומי צריך לכלול התערבות של צוות מטפלים רב מקצועי הכולל פיזיותרפיה שיקומית, ריפוי בעיסוק למבוגרים, קלינאית תקשורת לטיפול בבעיות בליעה ודיבור ודיאטנית קלינית. כמו כן, ניתן לקבוע פגישת אבחון ספציפית מול כל אחד מהמטפלים בנפרד.

לשיחת ייעוץ עם מטפל מוסמך ולתיאום פגישה עם צוות המומחים של Restart Therapy, אתם מוזמנים להתקשר אלינו לטלפון מספר 077-9966400 או להשאיר את הפרטים שלכם בתחתית הדף ואנו נחזור אליכם בהקדם.

דילוג לתוכן