מספר טלפון של Restart Therapy שיקום פרטי בבית הלקוח

טיפול בפריצת דיסק

שינויים ניווניים ופריצות דיסק הן דבר שכיח מאוד בקרב אנשים מבוגרים, והשכיחות שלהם עולה ככל שהגיל עולה. בקרב מבוגרים צעירים, בגילאי 20-40, פריצות דיסק מתרחשות בעיקר על רקע של טראומה מצטברת עקב עומס יתר על עמוד השדרה.

כאשר בן אדם פונה לרופא בעקבות כאבי גב, ובבדיקת הדמיה נמצא כי קיימת פריצת דיסק או שינוי ניווני אחר, מיד נוטים לקשר את הכאב לפריצת הדיסק, ולפעמים אף ממליצים על ניתוח במטרה להקל על הכאב. אמנם לא תמיד זה המצב. כאבי גב עלולים להתרחש בעקבות גורמים רבים, שאת רובם לא ימצאו בבדיקות ההדמיה, אלא דווקא באבחון קליני של פיזיותרפיסט מוסמך. רוב רובם של הכאבים נגרמים בעקבות חבלה או טראומה מצטברת לרקמה הרכה. רוב רובם של כאבי הגב חולפים מעצמם תוך מספר ימים עד מספר שבועות, והם נגרמים לרוב ממתיחה או נזק לרצועות ולשרירים, המחוברים לחוליות עמוד השדרה ומייצבים אותם במקומם. אם כן, פיזיותרפיה תמיד תהיה קו ראשון לטיפול בפריצת דיסק.

טיפול בפריצת דיסק - Restart Therapy שיקום פרטי בבית

מהי פריצת דיסק?

עמוד השדרה שלנו מורכב מחוליות. בין כל שתי חוליות ישנם דיסקים שתפקידם לבלום זעזועים. הדיסק הוא מבנה סחוסי ייחודי שבתוכו נוזל. פריצת דיסק מתרחשת כאשר נוצר קרע בדיסק והנוזל פורץ מתוכו, אותו נוזל עלול לגרום ללחץ על מבנים סמוכים, ביניהם על חוט השדרה ולתהליך דלקתי באותו אזור. הכאב שאנו חשים במקרה של פריצת דיסק בדרך נובע כתוצאה מהדלקת. במקרה של לחץ על חוט השרדה עלולים להופיע גם סימנים נוירולוגיים כמו חולשת שרירים והפרעות תחושה.

מרביתן של פריצות דיסק הן בעמוד השדרה המותני, מסיבות שונות, פריצות דיסק מרחשות גם בעמוד השדרה הצווארי.
בפריצת דיסק מותנית חמורה, בו קיים לחץ ישיר על חוט השדרה, יופיעו גם סימנים נוירולוגים כמו חולשת שרירים ברגליים, שיתוק חלקי או שיתוק מלא או הפרעות בתחושה כמו זרמים ברגליים, תחושת נימול ברגליים או הירדמות של הרגל. בפריצת דיסק צווארית התסמינים הללו יופיעו בעיקר בידיים. בהתאם למיקום הפריצה והלחץ בחוט השדרה, התסמינים יופיעו בצד אחד של הגוף או בשני הצדדים.
בלט דיסק זה מצב בו קיימת תזוזה של הדיסק עצמו. רוב המקרים הם א-סימפטומטיים, אם כי במצב חמור בלט דיסק עלול להוביל לתסמינים דומים לזה של פריצת דיסק.

סיבות אפשריות לבלט או פריצת דיסק הן למשל גיל מתקדם, שחיקה ניוונית, תנועה דרסטית של עמוד השדרה (בדרך כלל במהלך פעילות ספורטיבית), עודף משקל או הרמת משאות כבדים. בכדי לאבחן בלט או פריצת דיסק יש לבצע CT או MRI.

טיפול בפריצת דיסק

האפשרויות הטיפוליות במקרה של פריצת דיסק הן:

1. תרופות לשיכוך כאבים ונוגדי דלקת בהזרקה או בבליעה.
2. טיפולי פיזיותרפיה כוללים שימוש בטכניקות שונות לטיפול בכאב ולהפחתת הלחץ על עמוד השרדה כגון, מוביליזציות- הנעת החוליות לשיפור התנועתיות, מתיחות, עיסוי רפואי, דיקור יבש, חימום/קירור מקומי, קניזיוטייפ ועוד. הבט נוסף של הטיפול הוא מניעה הכולל הדרכה יציבתית ותרגילים לחיזוק שרירי הגב ועמוד השדרה למניעת החמרה או הישנות הבעיה.
3. ניתוח. כריתה חלקית של הדיסק (בדרך כלל אינו מצריכה קיבוע של עמוד השדרה), כריתה מלאה של הדיסק וקיבוע חוליות בעמוד השדרה או השתלת דיסק מלאכותי.

ההמלצה שלנו ב-Restart Therapy שיקום פרטי בבית הלקוח היא שילוב של טיפולי פיזיותרפיה יחד עם טיפול תרופתי לשיכוך הכאב (כמובן בהמלצת רופא ותחת מעקב שלו). המטרה שלנו היא להפחית את הכאב, ולאפשר מקסימום חזרה לשגרה ולתפקוד, וכמובן להימנע מניתוח ומכל הסיכונים הנעוצים בו.

טיפולי פיזיותרפיה לשיקום פריצות דיסק

ברוב המקרים בהן אדם סובל מפריצת דיסק טיפול שמרני (כלומר שאינו ניתוחי) של פיזיותרפיה ומשככי כאבים תהיה ההמלצה הטובה ביותר. טיפולי פיזיותרפיה במשך מספר שבועות עשויים להוביל להקלה משמעותית בכאבים.
אנחנו ב-Restart Therapy ממליצים על התחלת טיפולי פיזיותרפיה מוקדם וסמוך ככל האפשר לאבחון הפריצה והופעת הכאבים, על מנת להימנע ממצב של הפחתה בתנועה ובפעילות שעלולה לגרום לנוקשות במפרקים או חולשת שרירים אשר עלולים להאט את תהליך ההחלמה.

במקביל לטיפול עצמו המטופל מקבל הדרכה לביצוע עצמי של תרגילים ומתיחות להפחתת הכאב ושמירה על חיוניות הרקמות הרכות. כמו כן, ניתנת הדרכה מאילו פעולות ותנועות רצוי להימנע כדי לא לגרום לכאב נוסף או להחמרה של פריצת הדיסק.
מטופל אשר אינו חש בהטבה הצפויה בעקבות טיפולי הפיזיותרפיה, או במידה והוא מדווח על סימנים נוירולוגיים ביניהם פגיעה בשליטה על הסוגרים, צריך לפנות בהקדם לאורתופד או נוירולוג וככל הנראה יזדקק להתערבות ניתוחית.

הספרות המקצועית בתחום מדברת על כך שרק כ10% מהמטופלים עם פריצת דיסק יזדקקו לניתוח. כמובן שקיים צורך בשיקום וטיפול בפיזיותרפיה גם לאחר הניתוח, ולעיתים אף מומלץ להתחיל טיפולי פיזיותרפיה טרם הניתוח לחיזוק השרירים והכנה של הגוף לקראת הניתוח. למידע נוסף על שיקום לאחר ניתוח גב לתיקון פריצת דיסק.

טיפול בפריצת דיסק על ידי פיזיותרפיסט מוסמך כולל:

1. אבחון וטיפול במקור לפריצת הדיסק. המטרה היא להבין מה גרם לפריצת הדיסק. ייתכן שבעקבות חבלה ואז הטיפול יתמקד בריפוי והחלמה של הרקמות הרכות באזור החבול. ייתכן בעקבות עבודה לא נכונה או הפעלת עומס יתר או שאינו מאוזן על הגב ואז הטיפול יתמקד בעיקר בהדרכה לעבודה נכונה עם הגוף.
2. הדרכה ליציבה ותנועה נכונות ובריאות יותר. ההדרכה מתבצעת בהתאם לאורח החיים של המטופל והעיסוקים בהם הוא משתתף, בדגש על מקום העבודה שלו. בהדרכה מתייחסים לכל פעולה שמפעילה עומס על עמוד השדרה כגון, התכופפות, נשיאת משקל או ישיבה.
למשל, אדם עם אורח חיים ישבני (רוב היום יושב), נדריך אותו כיצד לשבת נכון על מנת להפחית את העומס על החוליות. כאשר אנו יושבים הלחץ על עמוד השדרה גדל ויכול להגיע ללחץ גבוה פי 1.5 מהלחץ המופעל על עמוד השדרה בזמן שאנחנו עומדים. במידה והאדם יושב בצורה מרושלת, שבה שרירי הגב לא מופעלים או במידה ומדובר על ישיבה ברכינה קדימה, הלחץ יכול להיות גבוה גם פי 2. לכן, יותר ויותר מנחים היום אנשים לבצע הפסקות יזומות מהישיבה לצורך עמידה והליכה בחדר. היום קיימת מודעות גבוהה מאוד לנושא ומומלץ על ישיבה דינאמית או עבודה בעמידה בעזרת עמדות עבודה ושולחנות מתכווננים המאפשרים עבודה גם בעת עמידה.
דוג' נוספת, היא הדרכה לשימוש נכון בשרירי הרגליים להפחתת העומס על עמוד השדרה בעת הרמה של חפץ כבד ממקום נמוך או מהרצפה.
3. חיזוק שרירי הגב התומכים בעמוד השדרה. כאשר השרירים התומכים בעמוד השדרה חלשים מאוד, הנטל נופל ברובו על עמוד השדרה. טיפולי הפיזיותרפיה כוללים גם הנחיות לתרגול עצמי בבית. חוסר הקפדה על ביצוע התרגילים עלול לפגוע ביעילות הטיפול.
4. הרפיה של שרירי הגב. במקרים רבים כאשר מתרחשת פריצת דיסק, שרירי הגב הופכים לתפוסים ומכווצים, ועלולים לגרום לכאב והגבלה בתנועה. לכן חשוב במקביל לחיזוק שרירי הגב לעבוד ולשפר גם את היכולת להרפות את השרירים הללו. ההרפיה מתבצעת על ידי עיסוי וחימום של השרירים התפוסים. ניתן לחמם את האזור גם באופן עצמי על ידי שימוש בכרית חימום בחנויות הפארם, בהתאם להדרכה של המטפל.

לקבלת הסבר ומידע נוספים על טיפול בפריצת דיסק והתייעצות טלפונית ללא עלות עם מטפל מוסמך מטעם Restart Therapy המומחים בשיקום פרטי בבית הלקוח אתם מוזמנים להתקשר אלינו לטלפון שמספרו 077-9966400 או להשאיר את הפרטים שלכם כאן למטה ואנו נחזור אליכם בהקדם.

דילוג לתוכן