מספר טלפון של Restart Therapy שיקום פרטי בבית הלקוח

טיפול בגמגום מבוגרים

בדרך כלל כשמדברים על גמגום מדברים על ילדים, אצלם הגמגום יכול להופיע עם התפתחות השפה. אמנם גם מבוגרים יכולים לגמגם. חלקם למעשה יגמגמו כמי בהחל לגמגמם כילד וגדל להיות מבוגר, חלקם יכולים לפתח גמגום באופן פתאומי בשל מספר סיבות. הטיפול בגמגום במבוגרים למעשה אינו שונה בהרבה מטיפול בילדים. מה שבטוח, אנחנו ב-Restart Therapy, ממליצים לפנות להערכה אצל קלינאית תקשורת אשר מתמחה בגמגום בקרב מבוגרים.

טיפול בגמגום מבוגרים - Restart Therapy שיקום פרטי בבית הלקוח

מהו גמגום?

גמגום הוא הפרעת דיבור הפוגעת בשטף הדיבור. צורות גמגום שכיחות: חזרתיות בלתי רצונית, הארכת צלילים, הברות או מילים וקושי בהוצאת המילים ודיבור קטוע. הגמגום נובע מחוסר שליטה במערכת הדיבור (בייחוד על מיתרי הקול) תוך כדי הדיבור. גמגום יכול להופיע בחומרות שונות ונע על רצף ממצב שבו הגמגום אינו מאפשר תקשורת מילולית.

במה שונה גמגום בילדים מגמגום במבוגרים?

גמגום בילדים הינו לרוב גמגום התפתחותי. הגורמים לגמגום התפתחותי אינם ידועים בוודאות וגמגום זה נוטה להיעלם באופן ספונטני אצל 50-80% מהילדים. אם כן, חלק מהילדים הסובלים מגמגום בילדותם ימשיכו לגמגם גם כשיגדלו להיות בוגרים. ייתכן שהגמגום ייעלם בילדות ויחזור שוב בחייהם כבוגרים. עם זאת, גמגום אצל מבוגרים הוא לרוב אינו התפתחותי אלא פסיכוגני ונובע ממצבי לחץ וחרדה או לאחר אירוע טראומטי, או נוירולוגי, כלומר כזה שנגרם כתוצאה מפגיעה מוחית למשל אירוע מוחי או גידול מוחי.

גמגום פתאומי אצל מבוגרים

גמגום פתאומי יכול להיות זמני ועלול להיות בעל השפעה מתמשכת. גמגום פתאומי בקרב אנשים מבוגרים הוא לרוב תסמין לבעיה רפואית, אשר חשוב לאבחן ולטפל בכך מידית. גמגום פתאומי אצל מבוגרים נובע לרוב כתוצאה מפגיעה נוירולוגית, כתוצאה מאירוע מוחי או גידול מוחי.  

טיפול בגמגום אצל מבוגרים

אנחנו ב-Restart Therapy מציעים אבחון וטיפול על ידי קלינאית תקשורת פרטית אשר מתמחות בגמגום ובעיות שפה ודיבור נוספות. הטיפול כולל תרגול לרכישת שליטה טובה יותר בשטף הדיבור והאטת הדיבור. במקביל, מאחר וגמגום נוטה להחמיר במצבי לחץ, הטיפול כולל גם תרגול של טכניקות להפחתת מתח והרגעה עצמית.

הטיפול בגמגום התפתחותי בבגרות דומה לטיפול בגמגום בתקופת הילדות. כאשר מדובר בגמגום פסיכוגני הנובע מאירוע טראומטי, במרבית המקרים ייעלם הגמגום לאחר יעוץ או טיפול נפשי אשר יאפשר עיבוד של המאורע והתגובות הרגשיות הנלוות לו. במקביל, ניתן לשלב טיפול אצל קלינאית תקשורת מומלצת לטיפול בגמגום עצמו. כאשר מדובר בגמגום המופיע על רקע נוירולוגי (כגון פגיעת ראש, שבץ וכד'), בדרך כלל הגמגום יהיה סימפטום אחד מבין מגוון קשיים שפתיים, ובמקרים אלו מומלץ על טיפול בידי קלינאית תקשורת אשר מתמחה בשיקום שפה ודיבור על רקע נוירולוגי, אשר יכלול גם התייחסות לגמגום.

טיפול אצל קלינאית תקשורת למבוגרים יכול לעזור למבוגר המגמגם לזהות את המילים הבעייתיות ולהציע לו דרכים לשיפור שטף הדיבור שלו. במצבים בהם הגמגום מושפע ממצבי לחץ, הקלינאית תקשורת יכולה לסייע בזיהוי הגורמים לגמגום ולהציע טיפול מתאים כדי להפחית לחץ ולשפר את שטף הדיבור.

סובלים מגמגום בגיל מבוגר? אנחנו ב-Restart Therapy ממליצים לכם לפנות לאבחון והערכה אצל אחת מהקלינאיות תקשורת שלנו ולבחון א הצורך בטיפול. הטיפול מתקיים אצלכם בבית או בקליניקה לבחירתכם. לקבלת המלצה על קלינאית תקשורת באזור מגוריכם התקשרו אלינו לטלפון 077-9966400 או השאירו את הפרטים שלכם כאן למטה בטופס ואנו נחזור אליכם בהקדם.

דילוג לתוכן