מספר טלפון של Restart Therapy שיקום פרטי בבית הלקוח

ורטיגו טיפול

מה זה ורטיגו? פירוש המילה ורטיגו הוא "תנועה סיבובית". מדובר על תחושת אשליה של תנועה בה המטופל יכול לחוש שהוא נע בסיבוב (מסתחרר) או, לחלופין, שהעולם מסתובב סביבו, בעוד שבפועל אין תנועה כלל. ורטיגו למעשה יכול להתרחש גם בשכיבה. הסחרחורת יכולה להיות פתאומית ויכולה להופיע עם בחילות והקאות. מדובר בתופעה שכיחה למדיי, בין 20% ל־40% מהאוכלוסייה יחוו תחושת ורטיגו בשלב כלשהו בחייהם.

ורטיגו נובע מפגיעה במערכת שתפקידה לשמור על שיווי המשקל של הגוף. מערכת שיווי המשקל (המערכת הווסטיבולרית) מספקת מידע על מיקום גופנו במרחב ועל תנועה. כאשר אחד המרכיבים במערכת הזאת נפגע, המוח מקבל מסר של תנועה גם כאשר במציאות הגוף אינו בתנועה. כך נוצרת אשליית התנועה , קרי ורטיגו.

איך אני יודע שאני סובל מורטיגו?

התסמינים הנלווים לסחרחורת סיבובית יכולים להשתנות בהתאם לסיבה שגורמת לוורטיגו. תחושת הסחרחורת הסיבובית יכולה להיות מלוּוה בבחילות ובהקאות. במקרים רבים יופיע גם ניסטגמוס (תנועה לא רצונית מהירה של העיניים). בסוגים מסוימים של ורטיגו יכולים להופיע גם ירידה בשמיעה, צפצוף (טנטוּן) או תחושת אטימוּת באוזניים (ראה תמונה מטה). הפגיעה במערכת שיוויי המשקל יכולה לגרום לחוסר יציבות בהליכה ולנפילות.

אולם במקרים שבהם המטופל סובל מגורמי סיכון קרדיווסקולריים משמעותיים או שנוסף על הסחרחורת ישנם תסמינים נוירולוגיים נלווים כמו אלה שתוארו לעיל, קיים חשד לאירוע מוחי, ויש צורך לפנות בדחיפות לחדר מיון.

ורטיגו טיפול, Restart Therapy

למי פונים במקרה של סחרחורת/חשש לורטיגו?

ברוב המקרים ורטיגו נגרם מגורם פריפרי, ומקורו באוזן הפנימית, ולכן אינו מסוכן, אך למרות זאת מצריך פנייה לרופא לצורך אבחון וכדי להקל על התסמינים. רצוי להימנע מאבחון עצמי או מטיפול עצמי.

לצורך קבלת אבחון יש לפנות לרופא אא"ג. לרוב ניתן לבסס את האבחנה על בסיס תלונות המטופל בשילוב של בדיקה גופנית. במקרים מסוימים הרופא ממליץ על בדיקות עזר נוספות.

מהו הטיפול המומלץ בורטיגו?

אמנם קיים טיפול תרופתי סימפטומטי שעשוי להקל על תסמיני הוורטיגו (אנטיהיטמינים, תרופות נגד בחילה ותרופות מרגיעות), הטיפול היעיל ביותר כיום הוא פיזיותרפיה וסטיבולרית. במקרים מסוימים של וסטיבוליטיס ניתן לתת טיפול בסטרואידים. במקרה שהוורטיגו מגיע יחד עם זיהום באוזן התיכונה ניתן גם טיפול אנטיביוטי.

פיזיותרפיה וסטיבולרית מומלצת לאנשים הסובלים מוורטיגו התקפתי תנוחתי שפיר (BPPV). מטרת הטיפול היא לשנות את מיקום הקריסטלים בתעלות האוזן הפנימית כדי למנוע התקפי ורטיגו חוזרים. כמו כן ניתן להציע שיקום יציבתי לאנשים הסובלים מפגיעה כרונית בשיווי המשקל.

מה ההבדל בין ורטיגו לסחרחורת רגילה?

סחרחורת היא תלונה שכיחה מאוד ויכולה להיגרם מסיבות שונות, לרבות שימוש בתרופות מסוימות, שתיית אלכוהול, דלקת בסינוסים (סינוסיטיס), היפרוונטילציה (נשימת יתר), היפוגליקמיה (ירידה חדה ברמת הסוכר בדם), שינוי בריכוז המלחים בדם, רמות נמוכות של המוגלובין, מיגרנות ומצבים נפשיים כמו חרדה. במקרים אלה מערכות שיווי המשקל פועלות כשורה, וישיבה או שכיבה לא יקלו את התחושה.

ירידה פתאומית בלחץ הדם המתרחשת במעבר משכיבה לעמידה (אורטוסטטיזם) יכולה גם היא לגרום לסחרחורת קצרה שדומה לתחושה של טרום עילפון ויכולה להופיע עם ראייה מטושטשת ועם חולשה כללית. במקרים כאלה הסחרחורת אינה סיבובית. מי שסובלים ממנה מתארים תחושה של חוסר יציבות או של כובד בראש הנמשכת לרוב כמה שניות וחולפת ולכן אינה מוגדרת ורטיגו.

פעמים רבות ניתן לבלבל בין סחרחורת שמקורה בהפרעה במערכת שיווי המשקל לבין סחרחורת ממקור צווארי. סחרחורת ממקור צווארי פירושה סחרחורת הנגרמת מבעיה בחוליות הצוואר. כאשר חוליה או מספר חוליות בעמוד שדרה צווארי לא יושבות בדיוק במקומן התקין הן מוציאות את המבנה מאיזון ביומכני. במצב זה יוצרות החוליות לחץ לא תקין על הדיסק שביניהן ועל שורשי העצבים שיוצאים מבין החוליות ואחראיים לעיצבוב ולתפקוד של הראש, השכמות והזרועות עד לקצות אצבעות כף היד. סימפטומים נפוצים למצב של לחץ עצבי בעמוד שדרה צווארי יהיו: סחרחורת, כאבי ראש, כאב מקרין או נימולים בשכמות ולאורך הזרועות. ישנם גורמים רבים העלולים להביא לתזוזה בחוליות עמוד שדרה צווארי כמו עבודה משרדית מול מחשב, יציבה לא נכונה, קריאה או עיסוק בטלפון נייד לאורך זמן ביציבה לא נכונה לצוואר, שינה בתנוחה לא מתאימה, תאונת דרכים ועוד.

בשני המצבים, גם במצב של סחרחורת מסוג ורטיגו וגם במצב של סחרחורת ממקור צווארי הטיפול המומלץ ביותר היא טיפול פיזיותרפיה על ידי פיזיותרפיסט מוסמך בעל הכשרה מתאימה לכך.

מדוע כדאי לפנות לRestart Therapy?

Restart Therapy מעניקה טיפולי פיזיותרפיה באופן פרטי בבית הלקוח, על ידי מיטב הפיזיותרפיסטים והפיזיותרפיסטיות בארץ. כולם מוסמכים, בעלי רישיון בפיזיותרפיה מטעם משרד הבריאות, הכשרה ייעודית וניסיון בטיפול ושיקום וסטיבולרי.

אנחנו דוגלים בשירות מקצועי, ומבטיחים לספק את השירות בהקדם האפשרי. במצב של ורטיגו, כאשר מחד, הסימפטומים אקוטיים, אינם מאפשרים תפקוד ומאוד לא סימפטיים, ומאידך טיפול פיזיותרפיה מתאים מסייע ביעילות ובמהירות רבה לשיפור ואף העלמת הסימפטומים, אנו מתחייבים לטיפול מידי, ובמידת הצורך, אף מעבר לשעות העבודה (בהתאם לזמינות המטפל. בתעריף מוגדל).

חושב שאתה סובל מורטיגו? זקוק לפיזיותרפיה וסטיבולרית? לקבלת טיפול מידי ללא המתנה על ידי פיזיותרפיסט מוסמך בעל הכשרה ייעודית וניסיון רב בתחום, התקשרו אלינו ל-Restart Therapy שיקום פרטי פרימיום בבית הלקוח בטלפון שמספרו 077-9966400 או השאירו את הפרטים שלכם בטבלה מטה ואנו נחזור אליכם בהקדם.
דילוג לתוכן