מספר טלפון של Restart Therapy שיקום פרטי בבית הלקוח

ויסות חושי מבוגרים טיפול

הפרעת ויסות חושי או קושי בעיבוד החושיSMD- Sensory Modulation Disorder  הנו מצב בריאותי המאופיין בקושי בתפקוד ובהשתתפות בעיסוקים כתוצאה מפגיעה ביכולת לווסת ולהתאים את התגובה ההתנהגותית לגירוי חושי. זו יכולה להיות תגובה לגירוי טקטילי (מגע), ראייה, שמיעה, טעם, ריח וכאב. הקושי מתבטא בתגובה מוגזמת או בתגובה שאינה מותאמת .

אנחנו ב-Restart Therapy מציעים טיפול למבוגרים אשר מאובחנים ב-SMD – הפרעת ויסות חושי או קושי בעיבוד החושי. מבוגרים רבים סובלים מההפרעה ומתמודדים עם קשיים בעיבוד החושי אך אינם מודעים לכך. לכן ביכולתנו גם לאבחן את הקשיים ולהמליץ על הטיפול המתאים.

טיפול בוויסות חושי אצל מבוגרים, Restart Therapy שיקום פרטי לגיל השלישי

איך אני יודע שאני סובל מהפרעה בוויסות חושי?

לכולנו יש רגישויות וכל אחד מאיתנו מגיב לגירויים שונים בצורה אחרת. מה שיכול להיחשב כתגובה מוגזמת בעיני אחד, יכול להיחשב בתגובה לגיטימית בעיני אחר. לכן, מה שקובע האם אכן מדובר בהפרעה היא האם התגובות הללו, והאם הרגישות החושית שלי מפריעות לי לתפקד ולהשתלב במסגרות שונות (בית, חברה, עבודה).

מה גורם להפרעת ויסות חושי?

הפרעה בוויסות חושי זה משהו שאנו נולדים עימו. לכן תגובה מוגזמת לגירוי כלשהי, ככה סתם באמצע החיים, בדרך כלל אינה מעידה על הפרעה בוויסות החושי אלא על משהו אחר. ישנם גורמים רבים אשר יכולים להשפיע על הדרך שבה אנו מווסתים את החושים שלנו:

  • אכילה לא מאוזנת
  • הפרעות בשינה
  • מצבי דחק (סטרס)
  • טראומה
  • שינויים הורמונליים

 

כל אלה, יכולים להשפיע מקצה לקצה על האופן שבו אנחנו קולטים גירויים מהסביבה, מעבדים אותם ומגיבים להם. לכן, במקרים שבהם עולה חשד להפרעה בוויסות החושי כדאי ראשית לבדוק אם התזונה, השינה והמצב ההורמונלי והנפשי נמצאים באיזון או לא, ואז לטפל במה שצריך לטפל.

ריפוי בעיסוק- הטיפול המומלץ למי שסובל מ SMD

אם יש חשד לבעיה בעיבוד החושי, ותחושה כי הדבר פוגע בתפקוד היומיומי, רצוי לעבור הערכה מקיפה על מנת לבחון היכן ובאילו חושים יש ביטוי לקושי. כיום, הסמכות העיקרית להערכה של עיבוד חושי לקוי הינה מרפאות בעיסוק שעברו הכשרה מקיפה בתחום. אצלנו ב-Restart Therapy תוכלו למצוא מרפאות בעיסוק עם הכשרה וניסיון בתחום העיבוד החושי בקרב מבוגרים, עם היכולת לאבחן, לייעץ ולטפל בתחום. הטיפול מתבצע באופן פרטי אצלך בבית או בקליניקה פרטית, ואנו פועליום בפריסה ארצית.

מה כולל טיפול בוויסות חושי אצל מבוגרים?

מאחר ואי אפשר להימנע מגירויים או לשנות את האופן בו מערכת החושים פועלת בצורה ישירה, הטיפול מתמקד בשינוי האופן שבו אנו מגיבים לגירויים, ובניסיון להפחית את ההשפעה של ההפרעה על התפקוד ואיכות החיים. הטיפול הנ"ל מתבצע במספר דרכים:

  1. שינוי סף הרגישות החושי (דה-סנסיטיזציה)- על ידי חשיפה הדרגתית ומבוקרת לאותם גירויים אשר "מפריעים" לנו המוח שלנו יכול ללמוד להתרגל אליהם ואף להתעלם מהם, כך שלמעשה הם כבר לא מפריעים לנו.
  2. בחינת דרכי התמודדות מסתגלות- כאשר קיימת המוטיבציה המתאימה, אנו מסוגלים להתמודד עם דברים שלא חשבנו שאנו יכולים לשאת. במהלך טיפול יבחן האופן בו האדם תופס את עצמו ואת יכולת ההתמודדות שלו, במטרה לזהות דפוסי חשיבה והתנהגות מגבילים ולשנות אותם בדפוסים ותפיסות מסתגלות יותר.
חושדים כי אתם סובלים מקושי בעיבוד החושי? מעוניינים להתייעץ עם מטפלת אשר מתמחה בתחום? לקבלת ייעוץ טלפוני ללא עלות וללא התחייבות ממרפאה בעיסוק התקשרו ל- Restart Therapy המומחים בשירותי שיקום לגיל השלישי בטלפון שמספרו 077-9966400. לקבלת מידע נוסף בתחום, לתיאום פגישת אבחון או התחלת טיפול עם מרפאה בעיסוק, השאירו את הפרטים שלכם כאן למטה ואנו נחזור אליכם בהקדם.
דילוג לתוכן