מספר טלפון של Restart Therapy שיקום פרטי בבית הלקוח

התאמת סד מנוחה

צריך סד מנוחה לאחר פגיעה נוירולוגית? הנה כמה עובדות שחשוב שתדע.
סד מנוחה מטרתו לשמור על מנח תקין של האצבעות, האגודל, כף היד ושורש כף היד לאחר פגיעה נוירולוגית. הוא מיועד ליד ספסטית או פלסידית, במצבים בהם היד אינה מתפקדת (שיתוק מלא) או עם תפקוד חלקי/מינימאלי (שיתוק חלקי).

ברוב המקרים בהם יש פגיעה נוירולוגית, בעקבות הפגיעה במערכת העצבים, מתח השרירים (טונוס) נפגע גם הוא. בעקבות טונוס גבוה מדי (ספסטי) או נמוך מדי (פלסידי), התנועה ביד מופחתת באופן משמעותי, ובטווח הארוך, פרט לירידה בתפקוד ואובדן עצמאות, תיתכן פגיעה בלתי הפיכה לשרירים לרצועות ולמפרקים.

המידע שמובא כאן מסביר את המצבים בהם צריך סד מנוחה, את היתרונות והחסרונות של סדי מנוחה שונים ואת האופן שבו מרפאה בעיסוק מתמחה בשיקום נוירולוגי מבצעת התאמת סד המנוחה.

התאמת סד מנוחה - Restart Therapy מומחים בשיקום פרטי בבית הלקוח

למה צריך סד מנוחה?

מתח שרירים תקין הינו חיוני על מנת שנוכל להפעיל את השרירים שלנו ונוכל לתפקד עם הידיים והרגליים שלנו. מתח שרירים נמוך מדי (כלומר פלסידי) או גבוה מדי (כלומר ספסטי) אינו מאפשר תנועה נורמאלית של היד או הרגל ומגביל את יכולת התפקוד שלנו, למשל לאחוז בחפצים או ללכת. פגיעה עצבית אשר משפיעה על מתח השרירים שלנו (הטונוס) בגוף, שכיחה מאוד בקרב אנשים לאחר פגיעת ראש טראומטית, גידול מוחי מחלות נוירולוגיות כגון טרשת נפוצה ואנשים לאחר אירוע מוחי.

סד מנוחה, אם כן, הינו סד המיועד לשמור על מנח תקין של האצבעות, האגודל, כף היד ושורש כף היד לאחר פגיעה נוירולוגית. בעקבות טונוס גבוה או נמוך מדי, התנועה ביד מופחתת באופן משמעותי, ובטווח הארוך, פרט לירידה בתפקוד ואובדן עצמאות, תיתכן פגיעה בלתי הפיכה לשרירים ולרצועות סביב המפרקים.
חוסר תנועה ומתח לא תקין של השרירים עלול לגרום לקיצור השרירים, אובדן האלסטיות שלהם (קושי בכיווץ והארכה תקינה של השרירים הנחוצים לתנועה ולתפקוד) ולקונטרקטורות (שינוי/עיוות במבנה המפרק עצמו). מעבר לעניין אסתטי, היווצרות קונטרקטורות עלול להוביל גם לכאב, לגרום לבעיות בעור, ולהקשות על הטיפול באדם (ברחצה או בלבוש) עקב קושי בהנעה פאסיבית של הגפה.

היכן משיגים סד מנוחה?

סד מנוחה הינו סד נוירולוגי, ובניגוד לסדים אורתופדיים לא ניתן לרכוש בחנויות הפארם או האורתופדיה השונות. התאמת סד מנוחה צריכה להתבצע באופן ספציפי אך ורק על ידי מטפל מקצועי מתחום מקצועות הבריאות, כלומר מרפא/ה בעיסוק למבוגרים או פיזיותרפיסט/ית שיקומי המתמחים בשיקום נוירולוגי. שימוש לא נכון בסד מנוחה, או התאמה שאינה מדויקת עלול לא להועיל ואף לגרום לנזק, למשל פצעי לחץ.

ניתן להשיג סד מנוחה בשני דרכים עיקריות

1. התאמה והכנה של סד על ידי מרפאה בעיסוק – קיימים מכונים של ריפוי בעיסוק בהם המרפאות בעיסוק מכינות סדי מנוחה מחומרים ייעודיים לכך. לרוב נעשה שימוש בחומר קשיח טרמופלסטי, אשר בטמפרטורות גבוהות הופך לרך וכך ניתן ליצור ממנו את הדגם הנחוץ.
Restart Therapy מספקת את השירות הנ"ל גם בבית במסגרת ריפוי בעיסוק באופן פרטי, עבור אנשים אשר מטעמי נוחות או ניידות אינם יכולים להגיע למכון. התאמת סד נוירולוגי יתבצע תמיד על ידי מרפאה בעיסוק שעברה הכשרה ספציפית בתחום, עם ציוד מקורי ואיכותי.

2. רכישה של סד מדף – קיימות מספר מצומצם של חברות בארץ המייבאות סדי מנוחה מחו"ל. לאחר בדיקה מקפידה על פי סטנדרטיים מקצועיים ושיקומיים ושיקולי תועלת-מחיר, Restart Therapy בחרה לעבוד בשיתוף פעולה עם חברת סאניפלקס, המייבאים הבלעדיים בארץ של סדי Comfy Splints™ מארצות הברית. למידע על חברת סאניפלקס וסדי Comfy Splints™, בקרו באתר החברה 

יתרונות וחסרונות של סדי המנוחה השונים

סד שנעשה על ידי מרפאה בעיסוק

סד מדף של חברת Comfy

 

בדרך כלל יש השתתפות מלאה של הקופה המבטחת.

השתתפות חלקית, של חלק מהקופות ולא כל המטופלים זכאים. מחיר הסד נע בין 400-600 ₪.

מחיר

ריפוד חלקי בלבד

מגיע עם כיסוי המאפשר אוורור ונותן תחושת מגע רך על העור. הכיסוי ניתן להסרה וכיבוס כדי לאפשר היגיינה טובה.

נוחות

 עמידות חלקית.

במצב של ספסטיות גבוהה ייתכן והסד לא יעמוד בלחץ.

יש להימנע מלהשאיר את הסד במקום חם (למשל ברכב), מאחר והסד עלול להתעוות.

בלאי מצריך חזרה למכון/למרפאה בעיסוק להתאמה מחדש של הסד.

 עמידות גבוהה.

הסד עשוי ברזל חזק אך גמיש (פטנט רשום) אשר עומד גם בלחץ גבוה גם כאשר הספסטיות רבה.

בזכות המבנה הייחודי של הסד ניתן לבצע התאמה נוספת, בהתאם לצורך, ללא התערבות איש מקצוע, מספיקה הדרכה של מטפל או בן משפחה.

מחזיק מעמד למספר שנים, באחריות.

עמידות

תהליך התאמת סד מנוחה על ידי צוות הריפוי בעיסוק של Restart Therapy

בכל מצב של פגיעה במערכת העצבים, אשר מתבטאת במוגבלות בתנועה המלווה בשינוי או הפרעה בטונוס, מומלץ לפנות למרפאה בעיסוק המתמחה בשיקום נוירולוגי. Restart Therapy מספקת טיפולי ריפוי בעיסוק פרטי בבית המטופל, הכוללים בין היתר התאמת סד מנוחה או התאמת סד נוירולוגי. הבדיקה כוללת הערכה של היד מבחינת טווחי תנועה, כוח, תחושה וטונוס.

היתרון בבחירה בRestart Therapy הוא שבהתאם לממצאי הבדיקה וצרכי המטופל כמו גם העדפותיו האישיות, המרפאה בעיסוק מתאימה עבורו סד במקום, בין אם הוחלט להכין סד בהתאמה אישית או לרכוש סד מוכן. כמו כן, המרפאה בעיסוק גם מספקת הדרכה לבני משפחה ומטפלים לגבי השימוש בסד.

לידיעתכם, צוות הריפוי בעיסוק של Restart Therapy מבצע התאמות של סדים נוספים, בתחום שיקום היד לאחר שבר או ניתוח, במקרה של הגבלה בתנועה או כאב. דוגמאות להתאמת סדים נוספים: התאמת סד לאגודל במקרה של דלקת בבסיס האגודל, התאמת סד ליד או סד לכף היד במקרים של שבר או לאחר ניתוח, התאמת סד לאצבע לטיפול בטריגר פינגר ועוד.

למידע ופרטים נוספים בנוגע להתאמת סד מנוחה התקשרו אלינו לשיחת התייעצות בחינם עם מרפאה בעיסוק לטלפון שמספרו 077-9966400. לתיאום פגישה עם מרפאה בעיסוק לצורך התאמת סד מנוחה השאירו את הפרטים שלכם באתר ואנו נחזור אליכם בהקדם.

דילוג לתוכן