מספר טלפון של Restart Therapy שיקום פרטי בבית הלקוח

בעיות בליעה אצל מבוגרים

בליעה הינה העברת מזון דרך הפה אל הלוע ומשם אל הוושט כאשר בסוף התהליך מגיע המזון אל הקיבה. זהו תהליך מורכב שדורש שליטה מלאה בשרירי הלשון, הפה, הלוע, קנה הנשימה והוושט. לכן, אנחנו בRestart Therapy שיקום נוירולוגי, שיקום גריאטרי ושיקום אורטופדי חושבים שטיפול חייב להתבצע רק על ידי קלינאית תקשורת בעלת ההסמכה ההכשרה והניסיון הקליני באבחון טיפול ושיקום בעיות בליעה אצל מבוגרים.

בעיות בליעה אצל מבוגרים מתבטאות בקושי, בדרגות חומרה שונות, בהעברת מזון או נוזלים באופן תקין דרך הפה אל הלוע, הוושט ומשם לקיבה. בעיות בליעה עלולות לגרום לפגיעה בתזונה ובמקרים קשים יותר לדלקת ריאות או לחנק.

בעיות בליעה אצל מבוגרים - Restart Therapy שיקום פרטי בבית

איך אני יודע אם יש לי בעיה בבליעה?

אם את/ה או אדם הקרוב אליך חש באחד או יותר מהסימנים הבאים מומלץ מאוד לפנות לרופא אא"ג, או להערכה ובדיקה של קלינאית תקשורת:
• קושי בבליעה או בלעיסה, בדרך כלל מתבטאים בתחושות של אוכל תקוע בגרון, קושי בבליעת רוק ובאכילה איטית מהרגיל.
• שיעול או חנק בזמן הבליעה או מיד לאחריה.
• אובדן משקל, התייבשות ותת תזונה עקב בליעה לא יעילה.
• דלקות ריאות או מחלות נשימתיות אחרות, חוזרות ונשנות, עקב חדירה של מזון לדרכי הנשימה.

לאיתור קלינאית תקשורת פרטית באזור מגורכם.

גורמים לבעיות בליעה בקרב מבוגרים - בעיות בליעה על רקע נוירולוגי

נזק מוחי עלול לפגוע בשלבים השונים של הבליעה ולהקשות על האדם המבוגר בבליעת אוכל מוצק, מה שעלול להוביל להזנה באמצעות זונדה.
כ-40% מהאנשים שעוברים אירוע מוחי בגיל מבוגר סובלים כתוצאה מכך מבעיות בליעה כלשהן. הפרעה במנגנון הבליעה עלולה להיגרם גם כתוצאה ממחלות נוירולוגיות אשר שכיחותן עולה בגיל המבוגר, כגון מחלת הפרקינסון או דמנציה מתקדמת.

בעיות בליעה על רקע סרקופניה

סרקופניה זו תופעה שמתאפיינת בתהליך של דלדול שרירים בגוף, והיא שכיחה בעיקר אצל מבוגרים בגיל השלישי. אם כך, בעיות בליעה על רקע סרקופניה נובעות כתוצאה מירידה במסת שריר ובכוח שריר של השריר שרירי הבליעה, ובדרך כלל מלווה גם בירידה קיצונית במשקל. תופעה זו מתרחשת בעיקר במהלך אשפוז בבית חולים או כתוצאה משכיבה ממושכת וחוסר פעילות. בגיל השלישי מספיקים ימים ספורים של אשפוז על מנת לגרום להפרעת בליעה מסוג זה.
במקרה כזה מומלץ על טיפול משולב של קלינאית תקשורת לטיפול בבעיות בליעה יחד עם דיאטנית קלינית. הקלינאית תקשורת תסייע בחיזוק שרירי הבליעה והגברת מסת שריר לשיפור יכולת הבליעה, תוך כדי התאמת מרקמים של מזונות ושתייה למניעת מצבים של חנק או אספירציה. במקביל דיאטנית קלינית תמליץ על תפריט ספציפי בהתאם למצב התזונתי והרפואי של המטופל תוך שימת דגש על מזונות מועשרים קלורית וחלבונית והתאמת מרקמי המזון בהתאם ליכולת הבליעה של המטופל.

שיקום בעיות בליעה אצל מבוגרים

קיימים מספר גורמים שיכולים לאבחן בעיות בליעה אצל מבוגרים, כגון רופא אף אוזן גרון, גסטרואנטרולוג, דיאטנית קלינית או קלינאית תקשורת.
אמנם, טיפול בבעיות בליעה ניתן רק על ידי קלינאית תקשורת למבוגרים.

Restart Therapy שיקום פרטי בבית הלקוח, מציעים תוכנית הערכה וטיפול על ידי קלינאית תקשורת פרטית אצלכם בבית. התוכנית כוללת:
1. ביצוע בדיקות ואבחונים המותאמים להעברה בסביבה ביתית.
2. תצפית על אכילה בזמן אמת לאיתור הקשיים והתלונות האופייניות.
3. התאמת תוכנית טיפול וקביעת מטרות טיפול
4. ביצוע התערבות טיפולית הכוללת:

  • התאמת המרקם של המזון למצבו התזונתי והבריאותי של הקשיש וליכולת הבליעה שלו.
  • הדרכה לאכילה נכונה ויעילה יותר, למשל, שינוי תנוחת הגוף במהלך האכילה.
  • קביעת תוכנית אימון המורכבת מתרגילים לחיזוק שרירי הפה והצוואר וחיזוק ההגנה על דרכי הנשימה.
  • במידה והקשיש מוזן באמצעות זונדה הטיפול יתמקד בגמילה מזונדה על ידי חיזוק שרירי הבליעה ושיפור תפקוד רפלקס הבליעה. במטרה להחזיר את הקשיש להזנה רגילה דרך הפה באופן הדרגתי ובליווי צמוד של הקלינאית תקשורת.
  • הדרכת המטופל, בני משפחה ומטפל עיקרי ליישום תקין ומלא של כל ההנחיות שניתנו על ידי הקלינאית תקשורת.

5. בדרך כלל קיים הצורך בשילוב של תזונאית קלינית בתוכנית ההתערבות, לצורך הרכבת תפריט המותאם למצבו הבריאותי והתזונתי של האדם המבוגר, וכמובן ליכולת הבליעה שלו.

בכל מקרה של חשש לבעיית בליעה או אבחון מדויק של בעיית בליעה אצל אדם מבוגר, אתם מוזמנים לפנות ל-Restart Therapy שיקום גריאטרי לקבלת שיחת התייעצות בחינם בטלפון שמספרו 077-9966400. במידת הצורך, נפנה אתכם אל הקלינאית תקשורת המתאימה ביותר עבורכם לקבלת הטיפול לו אתם זקוקים, בביתכם. בכל מצב, ניתן גם להשאיר את הפרטים שלכם כאן למטה ואנו נחזור אליכם בהקדם.

דילוג לתוכן