מספר טלפון של Restart Therapy שיקום פרטי בבית הלקוח

אלצהיימר בגיל צעיר

מחלת האלצהיימר, כמו מחלות נוירולוגיות נוספות, למשל פרקינסון, משויכות בדרך כלל לגיל השלישי, אולם יכולות להופיע גם בגילאים צעירים יותר ואף באמצע החיים. למעשה כ10% ממקרי אלצהיימר יופיעו בקרב אנשי מתחת לגיל 65. הופעה מוקדמת (early-onset) של המחלה, מתרחשת בעיקר בקרב אנשים עם היסטוריה משפחתית עם המחלה, ובעלת השלכות יוצאות דופן מפאת גילו הצעיר של המתמודד והשלב בחייו בו המחלה מופיעה.

מחלת האלצהיימר מתבטאת בירידה ביכולות קוגניטיביות בפרט בזיכרון. באופן ייחודי, לעומת מחלת אלצהיימר שמופיעה לאחר גיל 65, מחלת אלצהיימר בגיל צעיר, מתבטאת פעמים רבות דווקא בסימנים שאינם קשורים לזיכרון למשל: הפרעות בדיבור ובעיות שפה, בעיות בראייה מרחבית, קשיים בתפקודים ניהוליים (כגון תכנון, יזימה ובקרה עצמית) ועוד.

אלצהיימר בגיל צעיר - Restart Therapy שיקום פרטי בבית הלקוח

אבחון אלצהיימר בגיל צעיר

אבחון במחלת אלצהיימר באופן כללי לוקח זמן. הרופאים אינם ממהרים להעניק את האבחנה לאדם מבוגר לאור ההשלכות הרבות שלה. על אחת כמה וכמה, המחלה קשה יותר לאבחון בגיל צעיר, בגלל שכיחותה הנמוכה ובגלל אופי הסימנים של המחלה שיכולים להתאים למצבים רבים אחרים כגון סטרס או מצב רגשי.
האבחנה היא לרוב קלינית ומאוששת על ידי מבחנים נוירו-קוגניטיביים, בדיקות דם, בדיקות הדמיה כמו CT וMRI ובדיקות גנטיות.

לאבחנה של אלצהיימר בגיל צעיר ישנה השפעה מכרעת על החולה עצמו ועל בני משפחתו, אשר נאלצים לחשב את מסלולם מחדש, באמצע החיים, מבחינת תעסוקה, טיפול בילדים, תמיכה מצד קרובי המשפחה ושמירה על מעגל חברים. אנחנו ב-Restart Therapy שיקום פרטי מאמינים שטיפול בחולה הצעיר צריך לכלול התייחסות גם עבור בני המשפחה של החולה, אשר בעצמם הופכים למטפלים בגיל צעיר יחסית.

מהם המאפיינים של אלצהיימר בגיל צעיר?

  • כאשר המחלה מתפרצת בגיל צעיר, בדרך כלל היא מתבטאת באופן קשה וסוער כבר בשלביה הראשונים. אצל קשישים, התפרצות המחלה היא בדרך כלל איטית יותר.
  • קצב התפתחות המחלה אצל חולים צעירים מהיר יותר ביחס לקצב ההתפתחות הממוצע אצל קשישים. הכוונה היא שחולים צעירים עלולים להגיע למצב סיעודי בגיל צעיר יחסית.
  • המרכיב הגנטי-תורשתי במחלת האלצהיימר שמתפרצת בגיל מוקדם, דומיננטי יותר מזה הידוע באלצהיימר המאפיין קשישים. כלומר, במקרים של אלצהיימר בגיל צעיר חשופים בני משפחה נוספים למחלה יותר מאשר בקרב אדם קשיש החולה במחלה.
  • אצל אנשים צעירים קשה יותר לאבחן את המחלה, בדרך כלל משום שרוב הרופאים אינם לוקחים בחשבון את האפשרות שמדובר באלצהיימר שהתפרץ בגיל צעיר. חשוב לשלול מחלות רבות אשר יכולות לחקות סימנים של דמנציה בגיל צעיר כמו הפרעות בבלוטת התריס, דיכאון, חסר בוויטמין B12, תהליך תופס מקום (גידול מוחי) ועוד.

במה שונה טיפול בחולה אלצהיימר צעיר מחולה אלצהיימר מבוגר?

למרות המאפיינים הייחודיים למחלת אלצהיימר בגיל מוקדם, הן הצעירים והן המבוגרים חולים למעשה באותה מחלה בדיוק.
אם כך, הטיפול בחולי אלצהיימר צעירים למעשה די דומה לטיפול בקרב מבוגרים וקשישים, מטרתו לעכב את התפתחות המחלה, והוא כולל:

  • טיפול תרופתי להקלת התסמינים.
  • הגברת ההשגחה והמעקב על החולה (בדרך כלל בעקבות בעיות בשיפוט לבטיחות).
  • טיפול התנהגותי על ידי מרפאה בעיסוק אשר מתמחה בתחום במטרה להפחית את חומרת התסמינים ההתנהגותיים, התאמת סביבת החולה ובניית סביבה תומכת ומחזקת לחולה ולמשפחתו.
  • טיפול של קלינאית תקשורת לשיפור ושימור יכולות הדיבור והשפה.
  • טיפולי פיזיותרפיה במקרה של ירידה בתפקוד הגופני או של הפרעות תנועה, הכולל אימון גופני מבוקר והדרכה למניעת פציעות.

למרות מה שניתן לחשוב, שהמחלה היא מתקדמת והאדם החולה בה אינו בר-שיקום, אנחנו ב-Restart Therapy שיקום פרטי בבית מאמינים על סמך ניסיון עבר, שבמצבים מסוימים ניתן לשפר תפקוד ואיכות חיים על ידי אסטרטגיות מפצות, התאמת הסביבה, הדרכה למטפלים ותרגול רפטטיבי (מספר רב של חזרות).
בכל מקרה, ככל שמתחילים טיפול אצל פיזיותרפיסט/ית או מרפא/ה בעיסוק סמוך יותר לאבחנה, כך החולה ובני משפחתו יוכלו לקבל מענה טוב יותר לצרכים הייחודיים והמורכבים שלהם. התחלת טיפול בשלב מוקדם מעניק כלים ומידע שיסייעו למטופל ובעיקר למטפל העיקרי ולבני משפחתו, כיצד להתמודד עם מגוון סיטואציות מורכבות בעתיד, עם התקדמות המחלה. למעשה, יעילות הטיפול מוכחת אך ורק בשלבים הראשונים של המחלה.

מהי מחלת פיק? ומה הקשר שלה לאלצהיימר?

כמו אלצהיימר גם מחלת פיק הינה סוג של דמנציה, אולם נדירה בהרבה.
סימנים של דמנציה בגיל צעיר יותר צריכה להחשיד למחלה באונות הקדמיות-צידיות של המח או בשמה הלועזי – מחלת פיק.

מחלת פיק מתאפיינת בניוון ממוקד באונות הקדמיות והצידיות של המח. המחלה מופיעה בגילאי 50-60 שנה ומופיעה לראשונה כשינויים מהותיים באישיות ובהתנהגות החברתית והשפתית. התפקוד הקוגניטיבי יחסית שמור עם הופעת המחלה, אך עם התקדמותה יחלו להופיע קשיים בתפקודים הניהוליים, ביכולת השיפוט ובקשב.
חשוב לשים לב לסימנים כמו אפתיה, חוסר מוטיבציה, אימפולסיביות, טקסים התנהגותיים, העדר אמפתיה ומודעות חברתית מופחתת. בדרך כלל החולים המחלה חסרי תובנה למצבם מה שמתבטא בעיקר בחוסר דאגה.

בדומה לאלצהיימר בגיל צעיר, גם מחלת פיק מאובחנת בעיקר על פי קליניקה, גם היא בדרך כלל מתקדמת בקצב מהיר יותר ביחס לדמנציה בגיל מבוגר, וגם במחלת פיק הטיפול הוא בעיקר תמיכתי.

Restart Therapy - אלצהיימר בגיל צעיר

אם מישהו מבני משפחתך או בסביבתך הקרובה, מאובחן בדמנציה מסוג אלצהיימר או אשר מציג ו/או מתלונן על קשיים בתפקודי החשיבה והזיכרון, ומתנהג בצורה אחרת או שאינה מותאמת, אנו מזמינים אותך להתקשר אלינו Restart Therapy המומחים בשיקום פרטי בבית הלקוח בטלפון מספר 077-9966400 ולקבל ייעוץ טלפוני ללא עלות ממטפל מוסמך אשר מתמחה בתחום. לנוחיותך ניתן גם להשאיר את הפרטים שלך כאן באתר ואנו נחזור אליך בהקדם עם כל המידע והפרטים הנחוצים.

נוכח העול הכבד הכרוך בהתמודדות עם חולה אלצהיימר בגיל צעיר, אנו ממליצים מאוד לבני משפחה ומטפלים עיקריים להשתתף בקבוצות תמיכה המיועדות לכך ולפנות לטיפול פסיכולוגי בעת הצורך. מידע על קבוצות תמיכה ניתן למצוא בעמותות העוסקות בחולי אלצהיימר ודמנציה כמו עמדא או מלב"ב.

דילוג לתוכן