מספר טלפון של Restart Therapy שיקום פרטי בבית הלקוח

אימון קוגניטיבי למוח

כושר מוחי הוא היכולת שלנו לעמוד בדרישות המנטליות שמציבים לנו החיים; הכושר בא לידי ביטוי ביכולת לעבד אינפורמציה, להבין מערכות יחסים, לתכנן תוכניות ולהסיק מסקנות. כושרו של המוח יכול להתפתח באמצעות מספר דרכים:
• לימודים פורמאליים.
• שמירה על פעילות מנטלית מוגברת לאורך השנים.
• למידה של דבר חדש, בכל גיל. לימוד שפה, נגינה בכלי ועוד.
• חיי חברה, אירועים חברתיים ומשפחתיים
• תרגול קוגניטיבי. תרגילים שתוכננו במיוחד כדי לאתגר את הכישורים הקוגניטיביים.

הדרך הטובה ביותר לשמור על כושר המוחי היא על ידי שמירה על אורח חיים בריא הכולל גירויים מנטליים, כושר גופני, ושינה. בנוסף, מומלץ להימנע ממצבי דחק (סטרס) אשר עלולים לגרום ללחץ נפשי, חרדה ודיכאון, וכמובן- לירידה בכושר המוחי.

אימון קוגניטיבי למוח - Restart Therapy מומחים בשיקום פרטי בבית הלקוח

אימון קוגניטיבי - מדוע חשוב לאמן את המוח?

התפקוד המוחי שלנו פוחת עם העלייה בגיל, כלומר היעילות והמהירות שבה המוח קולט, מעבד ומגיב פוחתות עם השנים. במצב כזה אדם עלול לחוש בקושי בתפקודי חשיבה וזיכרון.
בעיות זיכרון בדרך כלל מתבטאות בפגיעה בזיכרון המיידי (מה שנקרא זיכרון עבודה), פגיעה בזיכרון לטווח קצר וקשיי שליפה מהזיכרון לטווח הארוך (אותה תסמונת ידועה שבה אנו רוצים לומר משהו ולא מצליחים למצוא ולהגיד את המילה).
בנוסף, יכול להיווצר קושי בתפקודי החשיבה הניהוליים הדרושים לנו בכדי לבצע פעילויות יום יומיות, כגון: תכנון, יזימה, ארגון, פתרון בעיות, קבלת החלטות, גמישות מחשבתית, דיכוי תגובה (אימפולסיביות) וכד'. קושי ביכולות הללו יתבטא בעיקר כשאנו פוגשים מטלה שאינה מוכרת לנו ונדרשים להתמודד עם משימה מורכבת.

אמנם המוח שלנו אינו מורכב משרירים (אלא מנוירונים, כלומר עצבים), המוח שלנו אינו גדל, מתנפח או צובר מסה כמו שריר אבל הוא בהחלט יכול להתחזק כמו שריר אם נאמן אותו! למעשה, אימון קוגניטיבי למוח חשוב לא פחות משמירה על פעילות גופנית, תזונה מאוזנת ושינה מספקת.

אימון קוגניטיבי למוח מסייע בהפחתת הסיכון לחלות בדמנציה בגיל מבוגר. בנוסף, האימון מסייע ביצירת קשרים חדשים בין נוירונים שונים במוח. העובדה הזאת מאפשרת לאנשים לאחר אירוע מוחי למשל, לפתח מיומנויות שאבדו וללמוד לבצע דברים מחדש למרות המגבלות והפגיעה המוחית, במסגרת תהליך שיקום קוגניטיבי.
מאידך, העדר אימון עלול להוביל לניוון של יכולות קוגניטיביות, בעיקר בגיל השלישי או לאחר פגיעה מוחית נרכשת.

מה מחקרים מספרים על אימון קוגניטיבי למוח?

קיימות הוכחות מוצקות לכך שאספקטים מסוימים של מבנה המוח נשארים גמישים לאורך כל החיים. כלומר, תאי מוח יכולים להתחדש בכל גיל ובכל מצב. בנוסף, ידוע כי לאחר פגיעה מוחית, קיימת יכולת של אזורים סמוכים לפגיעה ללמוד את תפקידם של אותם אזורים שניזוקו. זאת על ידי יצירת קשרים חדשים במוח ביו נוירונים שונים.
על מנת שתאי מוח יתחדשו וקשרים חדשים ייווצרו נדרש אימון ספציפי, מותאם ואינטנסיבי על ידי אותו אדם.
בנוסף, מחקרים תומכים בכך שרמות גבוהות של פעילות מנטלית קשורות לסיכון נמוך יותר לדמנציה בגיל מבוגר.
מה שמחקרים מתקשים לקבוע הוא: איזה אימון יעיל יותר?

חלק מהמחקרים מראים כי אימון קוגניטיבי ממוקד של המוח תוך שימוש בתוכנות מחשב ייעודיות הינו האמצעי היעיל ביותר לפיתוח ושימור היכולות. תוכנות אלו הן אוסף משחקים המוביל לחשיבה מהירה יותר, לריכוז וזיכרון משופרים, לכושר בפתרון בעיות ולהעלאת היכולות התפישתיות והביטחון העצמי. הדברים תקפים בכול גיל, אבל כאשר חוצים את גיל ה-40 התרגול עשוי לסייע יותר.
מאידך, ישנם מחקרים שתומכים בדעה שדי לקחת עט ולפתור איזה תשבץ טוב, ללמוד שפה חדשה או לקרוא ספר.

לכן צוות מרפאות בעיסוק של Restart Therapy המתמחות בשיקום קוגניטיבי, הכין עבורכם רשימה של המלצות לאימון קוגניטיבי (ראה בהמשך).

אימון קוגניטיבי - דרכים מומלצות לאמן את המוח

השיפור בכושר המוחי תלוי בכמות, סוג ואיכות האימון. בשביל לעזור לכם להחליט נכון על סוג האימון שמתאים עבורכם הכנו רשימה של דרכים לאמן את המוח.
הרשימה הבאה נכתבה על ידי צוות של מרפאות בעיסוק אשר מתמחות בשיקום קוגניטיבי על רקע הניסיון שלהן בעבודה עם מבוגרים בריאים ושאינם בריאים אשר מדווחים על ירידה קוגניטיבית בעקבות עלייה בגיל, חבלה מוחית או מחלה.

• אימון קוגניטיבי ממוחשבRestart Therapy המומחים לשיקום פרטי בבית הלקוח הינה המשווקת הבלעדית של תוכנת RehaCom לאימון קוגניטיבי ממוחשב לשימוש ביתי. קיימות תוכנות רבות היום בשוק המציעים אימון באמצעות תרגילים ומשחקים על גבי המחשב הביתי. RehaCom היא הבחירה של המרפאות בעיסוק והתוכנה נמצאת בשימוש ברוב מרכזי השיקום והמכונים בארץ.
לצורך שימוש פרטי בבית, המערכת ניתנת להורדה בחינם מהאינטרנט, וקיימת תקופת ניסיון בה ניתן לתרגל ללא עלות על מנת להתרשם ממנה. המערכת כוללת 26 תרגילים, כל תרגול עובד על יכולת קוגניטיבית ספציפית של זיכרון, קשב, ריכוז, תכנון, ועוד. המערכת מציעה גם תוכנית אימון לשיקום ראייה.

• אפליקציות – עוד דרך נפלאה לאמן את המוח, ובחינם! רוב האפליקציות חינמיות או שנין למצוא אותן בווריאציה אחרת אשר אינה עולה כסף. כל אפליקציה היא בעצם משחק שעובד על יכולת קוגניטיבית ספציפית (למשל אפליקציות לשיפור הזיכרון, אפליקציות לשיפור התפיסה המרחבית ועוד) וישנן אפליקציות אשר מיועדות לאימון המוח והן מאפשרות לך להתאמן על מספר יכולות (משחקים) בכל יום. מומלץ מאוד לתרגל על גבי טאבלט ולא על גבי פלאפון נייד, מבחינת הגודל והנוחות.
הנה כמה המלצות:

Mind Games– לאמן את המוח בכיף

אפליקציה זו, היא בעצם "מכון כושר" המיועד לשיפור היכולות הקוגניטיביות שלכם. האפליקציה מציעה תרגולים קצרים ומהנים במגוון רחב של תחומים לבחירתכם, משיפור הזיכרון ועד התמודדות עם הסחות דעת.

טריוויה בעברית – דרך נהדרת לבחון ולהעשיר את הידע הכללי

אין כמו משחק טריוויה כדי לגלות כמה אתם בעצם יודעים, ועל מה. האפליקציה הישראלית הבאה מציעה מגוון עצום של שאלות טריוויה המתחדשות כל הזמן, שיעזרו לכם לשמור על מוח חד ופעיל, וילמדו אתכם עובדות רבות ומרתקות בתחומים מגוונים.

Rush hour – פקק תנועה מעולם לא הרגיש כה מהנה

המשחק הידוע, שעת שיא, עכשיו גם באפליקציה. האתגר שלכם לשחרר את המכונית האדומה מהפקק על ידי הזזת שאר המכוניות קדימה ואחורה על לוח המשחק. האתגרים הראשונים קלים יחסית אך האתגרים האחרונים מורכבים ופתרונם יכול לארוך זמן רב. המשחק תורם לפיתוח התפיסה המרחבית לכישורי התכנון ופתרון בעיות.

Mahjong – מיליארד סינים לא טועים

כדי לנצח במשחק עליכם להעלים את כל הקוביות. העלמת קוביות אפשרית על ידי בחירה ב-2 קוביות זהות (במספר ובצורה) אך יש לשים לב שחלק מהקוביות חסומות ויש לשחרר אותן תחילה…

ריכוז, חדות ומהירות התפיסה ותכנון יעזרו לכם במשחק הזה. משחק ממכר- ראו הוזהרתם!

Daily SET Puzzle – לפתוח את הבוקר במשחק אסטרטגיה

המטרה היא למצוא סט של 3 קלפים שכל אחד מהמאפיינים שלהם (בנפרד) הם:

זהים בכל שלושת הקלפים או שונים בכל שלושת הקלפים. המאפיינים הם- צבע, צורה, מילוי וכמות.

Flow Free

עליך לחבר קו בין כל שתי נקודות באותו הצבע. הקווים צריכים להשלים את כל הלוח, אבל שים לב- הקו יישבר אם תחצה אותו או שתהיה חפיפה בין הקווים.

משחק חשיבה לשיפור יכולת התפיסה והתכנון.

• תרגילי עט ונייר – תשבצים, תשחצים, סודוקו, מצא את ההבדלים ולמעשה כל מה שמופיע בעמודים האחרונים של העיתון היומי. התרגילים הללו מצוינים לתרגול יכולת השליפה ופתרון בעיות. תרגילים מסוג שה פחות יעילים לשיפור הזיכרון המיידי או הזיכרון לטווח קצר, עם זאת הם מצוינים לתרגול ושיפור יכולות הסריקה, השליפה ופתרון הבעיות. לאוהבי הז'אנר, ניתן לקנות חוברות מסוג זה בכל חנות ספרים עם מגוון רחב של תרגילים בכל הרמות.

• תרגילי פסיכומטרי – היתרון בתרגילים מסוג זה שהם מצוינים עבור אנשים אשר התפקוד הקוגניטיבי שלהם סה"כ שמור אך הם מעוניינים לשפר ולחדד אותו. תרגילי פסיכומטרי דורשים מאמץ חשיבתי רב מאחר והם נשענים על יכולות גבוהות של הסקת מסקנות, חשיבה הגיונית ופתרון בעיות, ולכן הם מאתגרים מאוד.

• משחקי חברה – כמו ברידג' או שחמט מצוינים גם לאימון המוח וגם לשמירה על כישורים חברתיים.

• משחקי חשיבה – אם תסתכלו היטב על כל אותם משחקים, מעבר לעטיפתם הצבעונית (יש שיגידו ילדותית), תוכלו לראות שהם מיועדים לגילאי 6 או 9 עד גיל 99! משחקי חשיבה הם דרך מצוינת לאמן את המוח, מאחר והם דורשים מגוון רחב של יכולות קוגניטיביות כגון: זיכרון, הבנת הראות, שימור מידע, תכנון, פתרון בעיות ועוד. משחקי חשיבה מיועדים לילדים על מנת שיוכלו לפתח את היכולות הללו, ולמבוגרים על מנת שיוכלו לחדד ולשפר את היכולות הללו. סיבה נוספת שהם דרך מצוינת לאימון המוח היא שמשחקי חשיבה מתאימים גם למשחק באופן עצמאי וגם למשחק חברתי עם הנכדים או בני משפחה אחרים.
הנה כמה המלצות:

מה בתמונה של פוקסמיינד

משחק לתרגול זיכרון חזותי. המשחק מכיל תמונות צבעוניות המכילות פרטים רבים, יש להתבונן בתמונה למספר שניות (המשחק דורש 10 שניות אולם ניתן גם חצי דקה) ולזכור כמה שיותר פריטים. מאחורי כל תמונה ישנן 6 שאלות עליהן המשתתף צריך לענות.

צורות חשיבה של פוקסמיינד

משחק מצוין לתרגול יכולות של תפיסה מרחבית, חשיבה לוגית ושיפטינג.

בעזרת רמזים חזותיים הניתנים בכל חידה יש למקם תשע צורות גיאומטריות על לוח המשחק באופן הנכון.

מה שטוב במשחק שהוא מתחיל בדרגת קושי קלה מאוד ובאופן מאוד הדרגתי הולך ונהיה מורכב יותר, מה שמאפשר תהליך למידה נכון ויעיל יותר.

קטמינו / IQ PUZZLER / IQ LINK של פוקסמיינד

משחקי טנגרם אלו משחקי חשיבה הפתחים את התפיסה המרחבית התכנון והשיפטינג. במשחקים הללו המשתמש נדרש להרכיב דגמים שונים מצורות מסוימות. ככל שהמשחק קטן יותר כך הוא גם משלב עבודה על מוטוריקה עדינה.

מילים ואותיות של קודקוד

ישנן דרכים שונות לשחק את המשחק אולם בכולן המשתמש צריך להרכיב כמה שיותר מילים וכמה שיותר ארוכות מהאותיות שברשותו.

Restart Therapy - אימון קוגניטיבי למוח

אימון קוגניטיבי למוח כדרך חיים יכול לסייע בשמירה על הכושר המנטלי ובמניעה של מחלות כמו דמנציה. מומלץ לבצע תרגולים קוגניטיביים גם באופן עצמאי כחלק משגרת היום-יום. חשוב לציין כי כאשר ישנם קשיים בתפקודי החשיבה או בתפקוד הכללי, ייתכן ויהיה קושי לבצע תרגול באופן עצמאי. בנוסף, חשוב לוודא שהאימון מותאם ליכולות שלך ואכן עובד על מה שזקוק לשיפור. משימות קלות מדי יכולות לאבד מיעילותן ומשימות קשות מדי עלולות להוביל לתחושת תסכול. על כן, אנו ממליצים לכם להיעזר בצוות המרפאות בעיסוק שיכול לסייע בהתאמת הפעילויות והמשימות השונות, וללמד אסטרטגיות לתרגול נכון.

להתייעצות טלפונית ללא עלות או התחייבות עם מרפאה בעיסוק של Restart Therapy התקשרנו אלינו לטלפון שמספרו 077-9966400. באפשרותכם להשאיר את הפרטים שלכם כאן ואנו נחזור אליכם בהקדם. באתר תמצאו מידע גם אודות שיקום נוירולוגי, שיקום גיריאטרי, שיקום אורטופדי, פיזיותרפיה שיקומית, קלינאית תקשורת למבוגרים ועוד.

דילוג לתוכן