מספר טלפון של Restart Therapy שיקום פרטי בבית הלקוח

אבחון פסיכולוגי למבוגרים

אבחון פסיכולוגי הינו הגדרה כוללת לקבוצת אבחונים הכוללים מטלות שונות בכתב ובעל פה וראיון עם המטופל. אבחון פסיכולוגי משקף תהליכים ויכולות נפשיות ואינטלקטואליות של הנבדק, כאשר חלקם מנותחים ביחס לנורמות מקובלות וחלקם ע"י הפסיכולוג המאבחן. דו"ח האבחון מפרט נושאים שונים באישיותו, מצבו הרגשי, דפוסי התנהגות, יכולות קוגניטיביות כגון אינטליגנציה, ארגון חשיבה ועוד.

מהן המטרות של אבחון פסיכולוגי?

האבחון נערך על ידי פסיכולוג מומחה, במהלך 2-3 פגישות (תלוי בקצב העבודה ויכולת הריכוז של הנבדק), ואת ממצאיו מציג הפסיכולוג בשיחת סיכום ובדו"ח כתוב ובו המלצות להמשך טיפול.

  • אבחון פסיכולוגי יכול לעזור להבין מצבים נפשיים אצל מבוגרים, ולתת תמונה כללית על מצוקה, הפרעות ומחלות נפש במידה וקיימות.
  • האבחון מקיף וכולל מטלות ממגוון רחב של אבחונים סטנדרטיים, ועל כן יכול להוסיף מידע מעבר למה שהמבוגר עצמו מספר. האבחון עשוי לספק מידע ולחשוף אינפורמציה ותכנים פחות מודעים שיכולים לעזור להמשך הטיפול.
  • קביעת מצב נפשי והצורך בהתחלת טיפול תרופתי שניתן ע"י פסיכיאטר, או לפני התחלת טיפול פסיכולוגי.
  • בדרך כלל, הצורך באבחון פסיכולוגי למבוגרים, עולה כאשר ישנה דרישה של חוות דעת פסיכולוגית על ידי גורמים חיצוניים כלשהם, כגון וועדה רפואית, הרווחה, מסגרות תעסוקתיות ורפואיות.

אבחון נוירופסיכולוגי על ידי פסיכולוג שיקומי

פסיכולוג שיקומי לגיל השלישי עובד גם עם אוכלוסיות בעלות קשיים קוגניטיביים (למשל- פגיעות ראש/ לקות התפתחותית מולדת) וכחלק מעבודתו עורך אבחונים נוירופסיכולוגיים מקיפים וכן טיפולים קוגניטיביים. מטרת האבחון לקבל תמונה מעמיקה של השלכות הפגיעה המוחית על התפקוד של האדם ולתת המלצות (למטופל עצמו ולצוות שמטפל בו) שיסייעו לאדם להשתלב בחיי היום יום בצורה הטובה ביותר.

הערכה זו מוכרת על ידי ועדות לקביעת אחוזי נכות, בתי משפט וכן משרד החינוך והמועצה להשכלה גבוהה ככלי עזר מרכזי בקביעת היקף הפגיעה המוחית וההתאמות הנדרשות בדרכי למידה ובחינות.

מהי תרומתו של פסיכולוג שיקומי לתהליך השיקום הרב מקצועי?

פסיכולוג שיקומי אוחז בידע מקצועי נרחב אשר מטרתו לסייע ולעודד את האדם להסתגלות וקבלה של המצב הפיזי עימו הוא מתמודד. תהליך הטיפול מול הפסיכולוג השיקומי מהווה מקום בטוח לבצע תהליכים של עיבוד רגשי בצורה יעילה. התמודדות עם תחושת השבר והאובדן וחוסר הוודאות הנלווה אליה, כמו גם השינויים הפתאומיים בתפקוד השגרתי של האדם משפיעים על התפיסה העצמית, תחושת המסוגלות, והדימוי העצמי והגופני של המטופל. במצב כזה מטרת הטיפול הפסיכולוגי-שיקומי לסייע לאדם להשיב את הדימוי העצמי שהתערער או לסייע בבניה של דימוי עצמי חיובי סביב המגבלה. פגיעה בדימוי העצמי עלולה להוביל לתגובות רגשיות של אבל, דיכאון ואף פוסט טראומה. תגובות אלו דורשות טיפול מתאים, במטרה לסייע לאדם לחזור לשגרת חיים.

כמו כן, נעשים תהליכים שמטרתם לקדם השתלבות והשתלבות מחודשת, בהיבטים של יחסים בין אישיים-חברתיים/ זוגיים, תעסוקה, תחומי עניין ועוד. הסתגלות, תתבטא לבסוף בקבלה של המגבלה ויצירה של תפיסה אינטגרטיבית של האדם נוכח המציאות עימה מתמודד.

מחפשים פסיכולוג שיקומי? זקוקים לאבחון פסיכולוגי או נוירופסיכולוגי? אנחנו ב-Restart Therapy נשמח להפנות אתכם לאחד מהפסיכולוגים שלנו. אנחנו מספקים טיפולים שיקומיים בכל מקצועות הבריאות כולל טיפולי פיזיותרפיה שיקומית, קלינאית תקשורת למבוגרים, ריפוי בעיסוק למבוגרים וייעוץ תזונתי על ידי דיאטנית קלינית מוסמכת – כל זה בנוסף לפסיכולוגים שיקומיים. הנכם מוזמנים להתקשר אלינו לטלפון שמספרו 077-9966400 או להשאיר את הפרטים שלכם כאן למטה ואנו נחזור אליכם בהקדם.
דילוג לתוכן