מספר טלפון של Restart Therapy שיקום פרטי בבית הלקוח

שיקום זיכרון לאחר אירוע מוחי

זיכרון הוא תפקוד מרחבי של המוח, כלומר יכולת הזיכרון שלנו מערבת מספר אזורים שונים במוח. לכן, כל נזק הנגרם למוח, לרבות, נזק הנגרם כתוצאה מאירוע מוחי, עלול להוביל לפגיעה בזיכרון. ואכן, בעיות זיכרון ברמות שונות שכיחות מאוד לאחר אירוע מוחי. לפעמים הפגיעה היא קלה וניתנת להבחנה רק על ידי מבחנים מיוחדים או בסיטואציות מורכבות או שאינן מוכרות לאדם; במקרים אחרים הפגיעה בזיכרון בולטת יותר ומשפיעה מאוד על התפקוד ועל היכולת להשתקם. פגיעה בזיכרון יכולה לגרום לקושי רב לתפקד באופן נורמלי בחברה, בסביבה המשפחתית ובמקום העבודה.

שיקום זיכרון לאחר אירוע מוחי - Restart Therapy מומחים בשיקום פרטי בבית הלקוח

תלונות שכיחות הקשורות לזיכרון לאחר אירוע מוחי:

 1. קושי להיזכר בדברים שנאמרו.
 2. קושי להיזכר באירועים שהתרחשו מאז האירוע.
 3. התמצאות חלקית או העדר התמצאות בזמן- יום בשבוע, שעה ביום וכד'.
 4. בלבול וקושי במתן מידע מסודר בנוגע למה שקרה לי.
 5. חזרה על שאלה למרות שכבר נשאלה וקיבלה מענה.
 6. קושי בשמירה על סדר יום.
 7. קושי בלמידה של דברים חדשים או רכישה של הרגלים חדשים.
 8. פגיעה בזיכרון לטווח קצר. הזיכרון לטווח ארוך בדרך כלל שמור.
 1. איטיות בשליפת מידע מהזיכרון.

שיקום זיכרון לאחר אירוע מוחי בעזרת ריפוי בעיסוק

אנשים הסובלים מפגיעה בזיכרון לאחר אירוע מוחי נאלצים ללמוד להתמודד עם המצב על מנת לאפשר לעצמם לקיים אורח חיים עצמאי ואחראי. לשם כך, במקרים רבים מופנים החולים לריפוי בעיסוק, על מנת ללמד אותם להתמודד עם המצב, ולהתאים את חייהם למצב של הפרעה בזיכרון.

אחת הדרכים להתמודד עם בעיות בזיכרון היא על ידי שימוש בעזרים חיצוניים ואסטרטגיות פנימיות לשיפור הקשב והריכוז, יכולת ההתארגנות, ויעילות תהליכי החשיבה שלנו. זאת במטרה לעזור לנו לזכור טוב יותר את המידע שאנו רוצים לזכור ולשפר את היכולת שלנו לשלוף את המידע הזה מהזיכרון בו ברגע בקלות ובמהירות.

תהליך הלמידה הזה מתבצע בטיפולי הריפוי בעיסוק. מערך השיקום של Restart Therapy מספק את השירות הזה בכל הארץ, על ידי מרפאות בעיסוק אשר מתמחות במדעי המוח והקוגניציה ובעלות הכשרה וניסיון בטיפול ושיקום קוגניטיבי לאחר אירוע מוחי ופגיעות נוירולוגיות אחרות, כמו מחלת הפרקינסון ודמנציה.

שיקום זיכרון לאחר אירוע מוחי הינו תהליך, ולרוב אף תהליך ממושך. שיקום זיכרון בדרך כלל דורש הסתגלות לדפוסי חשיבה והתנהגות שונים ממה שהאדם היה נהוג להשתמש בהם טרם האירוע המוחי. לרוב נדרש גם שינוי בהרגלים, דבר שעלול להיות מאתגר גם עבור אדם בריא. כמו כן, העובדה שהזיכרון לטווח קצר על פי רוב פגוע, קיים קושי ללמוד דברים חדשים, ולכן נדרשת עבודה טיפולית משמעותית, והרבה מאוד חזרות על מנת להפנים ולהטמיע את תהליך הלמידה בזיכרון שלנו, ולהכניס אותו לשגרת חיינו.

מה מאפיין פגיעה קוגניטיבית לאחר אירוע מוחי?

אם תשאל אדם לאחר אירוע מוחי, מה השתנה מאז האירוע ומה הכי מפריע לו בתפקוד, רוב הסיכויים שהוא יענה: "יש לי בעיות בזיכרון".

רוב האנשים, אשר סובלים מפגיעה קוגניטיבית אחרי אירוע מוחי יגידו שיש להם בעיה בזיכרון, ויתקשו להעלות בעיות נוספות, אמנם הן לבטח קיימות. בדרך פגיעה קוגניטיבית מתבטאת בעיקר בבעיות בזיכרון אך למעשה היא מתבססת על מגוון רחב יותר של יכולות קוגניטיביות שנפגעו.

בעיות קוגניטיביות שכיחות לאחר אירוע מוחי כוללות:

 1. פגיעה בזיכרון לטווח קצר.
 2. פגיעה בזיכרון עבודה ותפקודים ניהוליים נוספים, כגון: תכנון, פתרון בעיות, הסקת מסקנות, יזימה ועוד.
 3. פגיעה בקשב ובריכוז- קושי להתרכז, קושי בשמירה על קשב לאורך זמן, הסחתיות מוגברת.
 4. קושי בביצוע שתי פעולות במקביל.
 5. קושי בקבלת החלטות וקביעת סדר עדיפות.
 6. קושי בהתארגנות בזמן ובמרחב- גורם לחוסר יעילות, איחור או פספוס במשימה.
 7. בלבול וחוסר התמצאות- שכיחים מיד לאחר האירוע, בדרך כלל חולפים כעבור מספר ימים, אך לעתים קיים צורך בהתערבות לצורך הגברת ההתמצאות גם בשלבים מאוחרים יותר בתהליך השיקום..
 8. איטיות בחשיבה, פגיעה במהירות עיבוד המידע.
 9. אימפולסיביות, קושי בשליטה על דחפים.
 10. קושי בהפעלת בקרה עצמית והיכולת לתקן טעויות.

אבחון בעיות זיכרון על ידי מרפאה בעיסוק מוסמכת

מערך השיקום הביתי של Restart Therapy הרכיב צוות מיוחד של מרפאות בעיסוק אשר מתמחות בשיקום נוירולוגי ושיקום קוגניטיבי בגיל המבוגר, אשר פועל כיום בפריסה ארצית.

קיימת חשיבות רבה לאבחון של פגיעה בזיכרון, מכיוון שהיא משפיעה באופן משמעותי על התפקוד היום יומי, ודורשת הכוונה מתאימה וטיפול. במקרים מסוימים, אנשים הסובלים מבעיות בזיכרון כלל לא יודעים על כך, ולא מודעים לבעייתיות שבמצבם.

על מנת לאבחן ולקבוע מהי מידת הפגיעה בזיכרון, ניתן לבצע מספר מבחני זיכרון אשר מטרתם לספק ציון אובייקטיבי לרמת הזיכרון לטווח הקצר והארוך. בנוסף, המרפאה בעיסוק נעזרת בתצפית על ביצועי המטופל בסיטואציות יומיומיות שונות, על מנת להעריך מהן היכולות השמורות ומהן היכולות הפגועות יותר. 

מטרת האבחון היא לקבוע כיצד הבעיות בזיכרון משפיעות על חיי היומיום של המטופל, ומסייעות למרפאה בעיסוק לקבוע מטרות טיפול ולבנות תוכנית טיפול הכוללת עבודה מטה-קוגניטיבית, רכישה של אסטרטגיות ועזרים לשיפור הזיכרון והתאמת תוכנית תרגול עצמי לאימון ושיקום היכולות הקוגניטיביות השונות, בפרט הזיכרון.

צוות המרפאות בעיסוק של Restart Therapy מתמחה בשיקום הזיכרון וטיפולים קוגניטיביים לאחר אירוע מוחי ובעיות נוירולוגיות אחרות. אם אתה או בן משפחה קרוב סובל מבעיות זיכרון אחרי אירוע מוחי, אתם מוזמנים לפנות אלינו להתייעצות ללא עלות בטלפון שמספרו 077-9966400. ניתן גם להשאיר את הפרטים שלכם כאן למטה אחת מהמרפאות בעיסוק המומחיות לשיקום הזיכרון יצרו עמכם קשר בהקדם.

דילוג לתוכן