מספר טלפון של Restart Therapy שיקום פרטי בבית הלקוח

שיפור זיכרון למבוגרים

כמה פעמים שכחתם את הסיסמא שלכם במחשב? את תאריך יום ההולדת של החבר הכי טוב או את השם של ההוא מהצבא? כמה פעמים לא זכרתם איפה הנחתם את המפתחות? אם כיביתם את הדוד או מה חיפשתם בארון?
כולנו לוקים מפעם לפעם במה שנקרא- מחלת השכחה, וכשזה קורה, זה עשוי להוציא אותנו מהכלים.
לביצוע בדיקת זיכרון עצמית הנכם מוזמנים לענות על שאלון קצר. מעבר ישיר לשאלון מקוון.
לאור שכיחות התופעה Restart Therapy מפעילה סדנאות לשיפור הזיכרון ומציעה תוכנית פרטנית ייחודית בבית הלקוח, שמטרתה שיפור זיכרון למבוגרים.

נגן וידאו אודות סרטון טיפול קוגניטיבי, Restart Therapy שיקום פרטי בבית הלקוח

בעיות זיכרון אצל מבוגרים

אנשים מבוגרים נוטים לשכוח דברים לעיתים קרובות יותר, בעקבות השפעות העלייה בגיל על יכולות קוגניטיביות כגון מהירות עיבוד מידע, זיכרון, קשב, ריכוז, מהירות תגובה, גמישות המחשבה ועוד.
אמנם, הגיל הוא אינו הגורם היחיד לבעיות בזיכרון אצל מבוגרים. צוות המטפלים של Restart Therapy פיזיותרפיה פרטית, שיקום בבית ושיקום פרטי לאחר אירוע מוחי ריכז למענכם רשימה של גורמים בעלי השפעה על יכולות הזיכרון שלנו:

1. מצב רגשי– לחץ (סטרס), דיכאון וחרדה או "סתם" מצב רוח ירוד, בעלי קשר ישיר לירידה בתפקוד קוגניטיבי כמו חוסר ריכוז, אובדן זיכרון לטווח קצר ועוד. ברוב המקרים, טיפול ישיר במצב הרגשי הוא הפתרון לשיפור בעיות זיכרון.
2. חוסר שינה או הפרעות שינה– השינה והחלימה נחוצות לעיבוד חוויות היומיום ולתפקוד ביום שאחרי. מאידך, שימוש בכדורי שינה יכולים בעצמם לגרום לחוסר ריכוז או בעיות זיכרון.
3. תזונה– ישנם מזונות אשר מסייעים לפעולות החשיבה, בעיקר מזונות המכילים ויטמינים מקבוצת B, למשל אבוקדו.
4. פעילות גופנית– מחקרים מראים שפעילות גופנית, ממריצה את הדם, ומאפשרת לחמצן להגיע לתאים בצורה טובה יותר, ככל שרמת החמצן בתאי המוח עולה כך גם התפקוד שלנו משתפר.
5. הרגלים (עישון, אלכוהול)- שימוש ממושך באלכוהול או סמים עלול להוביל לפגיעה בזיכרון לטווח קצר ובזיכרון מרחבי.
6. שימוש בתרופות מסוימות עלול להוביל לירידה בתפקודי הזיכרון, למשל תרופות נגד אלרגיה, אנטיביוטיקה, ויאגרה ועוד.
7. שימוש בטכנולוגיה– קיים קשר בין "צריכת מסכים" לירידה בתפקוד הקוגניטיבי. גם היתרונות של שימוש בטכנולוגיה אינו מסייע לזיכרון שלנו. שימוש בטכנולוגיה ככלי שעוזר לנו לזכור דברים , בעצם מסייע להתנוונות "שרירי הזיכרון" שלנו.

מהי בעצם בעיית זיכרון ואיך מטפלים בה?

בעיית זיכרון עשויה להתרחש בכל אחד מן השלבים של תהליך הזיכרון במוח. בהתאם לשלב בו נצפה הקושי יינתן גם המענה. לכן חשוב תחילה להכיר את שלבי הזיכרון השונים:
1. קשב– בתחנה הראשונה של הזיכרון אנו זקוקים לרמה מסוימת של קשב על מנת לקלוט את הדבר הזה שאנו רוצים לזכור. ככל שתשומת הלב טובה יותר, יהיה קל יותר לזכור את האירוע.
2. קידוד– השלב שבו המידע שאנו רוצים לזכור עובר מהחושים שלנו אל הזיכרון לטווח קצר.
3. אחסון– המעבר משלב הקידוד לאחסון אינו קורה באופן אוטומטי. בשלב זה, אם המידע הנ"ל משמעותי עבורנו, אנו נרצה להעביר אותו לאחסון בזיכרון לטווח ארוך, על ידי חזרה, שינון או למידה.
4. שליפה– השלב האחרון הוא היזכרות באותו מאורע/מידע שנמצא אצלנו בזיכרון. רוב הבעיות מתרחשות בשלב זה, ומבוגרים רבים מדווחים בעיות שליפה.

לצפייה בסרטון קצר המסביר על שלבי הזיכרון וגם איך לשפר את הזיכרון, לחץ כאן

שיפור זיכרון למבוגרים - Restart Therapy שיקום פרטי בבית

בעיות שליפה בגיל המבוגר

מכירים את זה ש… נו… איך קוראים לזה… שהמילה עומדת על קצה הלשון?
קושי בשליפת מילים הינה אחת הבעיות השכיחות ביותר בקרב אנשים עם וללא פגיעה קוגניטיבית. שליפת מילים (או שיום) היא היכולת למצוא את שם החפץ בזיכרון כדי לומר אותו בקול רם. בבעיית שליפה לא מדובר על אוצר מילים דל בו האדם פשוט אינו מכיר את המילה, אלא שהאדם מתקשה להיזכר במילה שהוא מכיר.
בעיות שליפה נגרמות בעיקר על-ידי פגיעה בזיכרון ארוך טווח ואחסון לא יעיל של מידע.
שליפת המילים היא מיומנות חשובה מאוד ליצירת תקשורת מילולית. לכן אנשים עם בעיות שליפה עלולים להימנע בשלב מסוים משיחות עם אנשים מהחשש שייתקעו באמצע השיחה. לכן, חשוב מאוד לטפל בבעיות שליפה. ונחשו מה? זה אפשרי!

שיקום קוגניטיבי על ידי מרפאה בעיסוק מוסמכת כולל תהליך רכישה ותרגול של אסטרטגיות שמטרתן לשפר את היכולת שלנו לאחסן מידע בצורה טובה יותר בזיכרון ולשלוף אותו מהר יותר במהלך השיחה.

דוגמא לאסטרטגיה לשיפור יכולת השליפה: היזכרות במילים דומות לזו שאיננו זוכרים ודרכן תצוץ המילה המתאימה או תיאור המילה שבה אנו מעוניינים להיזכר. למשל, ננסה לתאר את החיה שאנו מנסים להיזכר בשמה.
תרגילים לשיפור הזיכרון והשליפה: תשבצים, משחק ארץ עיר, שבץ-נא ורשימת קטגוריות לפי אותיות עוזרות לשיפור יכולת השליפה.

תוכנית שיפור זיכרון למבוגרים של Restart Therapy

אנו ממליצים על תוכנית טיפול קוגניטיבי פרטני במסגרת טיפולי ריפוי בעיסוק למבוגרים. התוכנית כוללת מטרות ברורות אשר נקבעו בשיתוף מלא עם המטופל תוך כדי התחשבות בעיסוקיו בעבר ובהווה, תחומי עניין ותחביבים, חוזקות וחולשות, צרכים ורצונות.

תוכנית שיפור זיכרון למבוגרים כוללת:
1. הערכה של תפקודי הזיכרון ותפקודים קוגניטיביים נוספים. 

2. למידה והפנמה של הדרך שבה המוח שלנו עובד ומה עוזר לנו לזכור. רכישה של אסטרטגיות לשיפור זיכרון ביומיום. לדוג': מתקשים להיזכר בשמו של אדם שזה עתה פגשתם? בפעם הבאה שאתם פוגשים מישהו חדש, הסתכלו טוב על האדם, חזרו על שמו לפחות 3 פעמים והשתמשו בו במהלך השיחה. עצם החזרה בקול על שמו תסייע לכם לאחסן אותו היטב בזיכרון לטווח ארוך!

3. תרגול משימות ומטלות תפקודיות אשר דורשות יכולות קוגניטיביות מגוונות, למשל, תכנון חופשה משפחתית, בישול או אפייה לפי מתכון ועוד.

4. התאמת תוכנית תרגול שבועית המורכבת מפעילויות שהמטופל בוחר בהן כמשמעותיות ומהנות עבורו, למשל, דפי תרגול, משחקי חשיבה, אימון קוגניטיבי ממוחשב ועוד.

להתייעצות עם מרפאה בעיסוק של Restart Therapy אשר מתמחה בתחום ולקביעת פגישה עימה ניתן להתקשר לטלפון שמספרו 077-9966400 או להשאיר את הפרטים שלכם כאן למטה ואנו נחזור אליך בהקדם.

דילוג לתוכן