מספר טלפון של Restart Therapy שיקום פרטי בבית הלקוח

ריפוי בעיסוק בריאות הנפש

אחד התחומים בהם פועלים מרפאים ומרפאות בעיסוק הוא תחום בריאות הנפש. למעשה, מקצוע הריפוי בעיסוק צמח מתוך עולם בריאות הנפש ההבנה כי השתתפות בעיסוקים משמעותיים תורמת לבריאות האדם ולאיכות חייו.

טיפול בבריאות הנפש ע"י ריפוי בעיסוק - Restart Therapy שיקום פרטי בבית הלקוח

מרפאים בעיסוק מטפלים במטופלים המתמודדים עם מגוון אבחנות פסיכיאטריות

סכיזופרניה, הפרעות חרדה, הפרעה טורדנית כפייתית (OCD), הפרעת דחק פוסט טראומטית, דיכאון, הפרעות אישיות, הפרעות קשב וריכוז, קשיים בעיבוד וויסות חושי (SMD). כל אלה הן אבחנות פסיכיאטריות בגינן מומלץ לפנות לייעוץ, הערכה וטיפול בריפוי בעיסוק, לנוכח העובדה שמחלות נפש הן גורם מרכזי למוגבלות בעולם. חשוב לומר גם שיש ראיות מחקריות לכך שהתערבות בריפוי בעיסוק משפרת את התפקוד בקהילה עבור המתמודדים עם מחלת נפש.

מה תפקידו של ריפוי בעיסוק בבריאות הנפש?

מבחינה טיפולית, תפקידו העיקרי של מקצוע הריפוי בעיסוק בבריאות הנפש הוא:

  1.  זיהוי והגדרה של קשיים עיסוקים, או במילים אחרות, אילו דברים/פעילויות מתמודד הנפש רוצה להצליח לעשות טוב יותר? לדוג', האם קשה לו לקום בבוקר? האם קשה לו להתארגן לקראת יציאה מהבית? או האם קשה לו למצוא עבודה? חלק מתהליך זה נעשה גם באמצעות כלי אבחון ושאלונים פורמאליים.

 

  1. איתור הגורמים המפריעים בהשתתפות בעיסוקים משמעותיים, או במילים אחרות, מה מגביל או מונע ממנו לקום בבוקר באופן עצמאי? אילו יכולות נדרשות על מנת להתארגן בצורה יעילה יותר? או מה מגביל אותו להשתלב בשוק העבודה? שלב זה מסתיים בקביעת מטרות כחלק מתוכנית הטיפול

 

  1. שלב ההתערבות – מציאת פתרונות מותאמים אישית לדוג', שימוש בשעון מעורר, בניית לו"ז בהתאם לזמני שינה וערות אופטימאליים ועזרה מאדם שנוסף שיוודא שהתעוררתי בבוקר, הקניית כלים ואסטרטגיות לתכנון והתארגנות יעילים כמו מקום קבוע לחצים קבועים, פתק תזכורת על דלת הבית "לא לשכוח.." או הכנה לראיון עבודה. 

 

הטיפול כולל שיחות להגברת מודעות, ידע וקבלה של העזרה ושינויים הנדרשים בחיי היומיום (שינוי והקניית הרגלים), בניית מערך סביבתי תומך הכולל בני משפחה, בני זוג וחברים, מתן מידע על שירותים ומשאבים זמינים בקהילה, תרגול משותף של פעולות ומשימות יומיומיות, תרגול קוגניטיבי ועוד.

טיפול ריפוי בעיסוק יעיל גם לטיפול בדיכאון וחרדה

מרפאות בעיסוק עוברות הכשרה בבריאות הנפש, ורוכשות כלים בפסיכותרפיה, CBT ומגוון כלים לטיפול רגשי ונפשי, יכולות לסייע לאנשים אשר מתמודדים עם מגוון רחב של אתגרים, נפשיים וגופניים. 

דיכאון למשל, מתבטא לרוב בירידה משמעותית בתפקוד לאור היעדר מוטיבציה, חוסר בטחון או חוסר עניין, האטה פסיכו-מוטורית וירידה בתפקוד הקוגניטיבי. התערבות הריפוי בעיסוק מספקת סביבה תומכת ובלתי שיפוטית, המאפשרת את תחילתה של חווית הצלחה אל מול תחושת הכישלון, המאפיינת מצבים אלו. עיסוק בפעילות פשוטה, מוכרת ולא מאיימת מספקת גם הזדמנות להפוגה (ואפילו לזמן קצר) מתחושת המועקה המלווה מצבי דיכאון. טיפול במסגרת ריפוי בעיסוק מסייע ברכישת כלים לניהול המחלה ולמזער את השפעתה על חיי היומיום וההשתתפות שלהם בתפקידים ובמשימות השונות בבית, במשפחה ובעבודה.

טיפול ריפוי בעיסוק לאנשים הסובלים מהפרעת אישיות

אנשים עם הפרעות אישיות עשויים לחוות, לעיתים די קרובות, חוסר יציבות ביכולות התפקודיות שלהם, ונעים בין הצלחה לכישלון במסגרות תעסוקתיות וחברתיות. התערבות טיפולית בריפוי בעיסוק למבוגרים כוללת שילוב של שיחות ותרגול משותף של משימות ומטלות תפקודיות. ההתערבות מאפשרת למטופל לקבל משוב באווירה תומכת על היכולת שלו להתמודד עם תסכול, לזהות דפוסי חשיבה שליליים, להתמיד ולתפקד במגוון סיטואציות בחיי היומיום.

היחידה לריפוי בעיסוק בבריאות הנפש בRestart Therapy

ביולי 2015 נכנסה לתוקפה הרפורמה לפיה הועברה האחריות הביטוחית והבלעדית על מתן שירותי בריאות הנפש ממשרד הבריאות לקופות החולים, ומעבר של רוב השירותים הניתנים מבתי החולים לקהילה. מטרת הרפורמה בבריאות הנפש היא להגדיל את איכות, זמינות ונגישות שירותי בריאות הנפש בישראל. 

עם זאת, המענה עדיין לא נגיש וזמין לאנשים רבים, בפרט טיפולי ריפוי בעיסוק אשר לרוב לא נכללים בסל השיקום. 

לכן, אנחנו בRestart Therapy החלטנו להקים יחידה ארצית לטיפול ריפוי בעיסוק בבריאות הנפש. המפגשים מתבצעים בבית המטופל או בקליניקה באזור מגוריו. הטיפול מתבצע על ידי מרפאות בעיסוק עם הכשרה וניסיון בבריאות הנפש.

סובלים ממחלה נפשית? רוצים ללמוד לנהל את המחלה במקום שהיא תנהל אתכם ואת חייכם? סובלים מפגיעה בתפקוד הקוגניטיבי בעקבות מצב של סטרס או חרדה? יכול להיות שטיפול בריפוי בעיסוק יסייע לכם. לקבלת ייעוץ טלפוני ללא עלות עם מרפאה בעיסוק שמתמחה בתחום התקשרו אלינו לטלפון שמספרו 077-9966400 או השאירו את הפרטים שלכם כאן למטה ואנו נחזור אליכם בהקדם.
דילוג לתוכן