מספר טלפון של Restart Therapy שיקום פרטי בבית הלקוח

ירידה בתפקוד הקוגניטיבי

המרכיבים הקוגניטיביים הינם חלק נכבד מהתפקוד המוחי שלנו, ומהווים למעשה את הבסיס להתנהגות ולתפקוד היומיומי שלנו. כאשר יש ירידה בתפקוד הקוגניטיבי, חלה פגיעה בתפקוד הכללי של האדם, אשר עלולה להוביל לצמצום מידת ההשתתפות שלו בפעילויות יום-יומיות, כגון: עבודה, לימודים או פנאי, ועד לפעולות בסיסיות יותר כמו טיפול עצמי.

ייתכן שמדובר בירידה קוגניטיבית קלהMild Cognitive Impairment – MCI

MCI הינו מצב שבו מופיעים שינויים בזיכרון ובתפקודי החשיבה, אך הם אינם משפיעים על התפקוד היומיומי של האדם. אנשים שחווים ירידה קוגניטיבית קלה חיים באופן עצמאי בקהילה ולרוב הם מודעים למצבם. שכיחות התופעה מוערכת בכ-18% מכלל האוכלוסייה, סביב גיל 60.

השינויים הקוגניטיביים הם הדרגתיים, עד כדי כך שבשלבים ומצבים מסוימים יהיה קשה לשים לב לסימנים. תחילה, ברוב המקרים, הקשיים באים לידי ביטוי בתפקודים הניהוליים שלנו- אותן יכולות גבוהות כמו תכנון, פתרון בעיות, התארגנות ובקרה עצמית, ולכן יבואו לידי ביטוי בדרך כלל, בסיטואציות פחות מוכרות בחיים, להן אנחנו גם פחות מורגלים, או בקושי ללמוד משהו חדש. בנוסף התפקוד שלנו יכול להיות פחות יעיל או איטי יותר מבעבר.

ירידה בתפקוד הקוגניטיבי, Restart Therapy שיקום קוגניטיבי פרטי למבוגרים

כיצד ניתן לאבחן ירידה בזיכרון ובתפקודי חשיבה?

תחילה, תשאלו את עצמכם את השאלות הבאות:

  • האם אתם מרגישים איטיות או חוסר יעילות בתפקוד היומיומי?
  • האם אתם מתקשים בשליפת מילים ושמות?
  • האם "בורחים" לכם מהראש תאריכים חשובים?
  • האם אתם מתקשים בביצוע משימות רב-שלביות?
  • האם אינכם מצליחים להתרכז בביצוע שתי משימות בו-זמנית?

 

אם עניתם כן, על אחת או יותר מהשאלות הנ"ל, מומלץ לפנות למרפאה בעיסוק למבוגרים שמתמחה בשיקום וטיפול קוגניטיבי. ההפניה לריפוי בעיסוק בד"כ נעשית על ידי רופא מטפל, או רופא מומחה (נוירולוג או פסיכוגריאטר). הרופא שולח לבדיקות רלוונטיות, נותן את האבחנה הרשמית ומתווה את הטיפול התרופתי. אך לצורך ביצוע הערכה ואבחון קוגניטיבי במטרה לאתר את סוג הקשיים, כיצד הם משפיעים בפועל התפקוד היומיומי ולהתוות תוכנית טיפול, יש לפנות למרפאה בעיסוק למבוגרים.

טיפול קוגניטיבי בריפוי בעיסוק - הפתרון לירידה בתפקוד הקוגניטיבי

מטרת תהליך הטיפול הקוגניטיבי היא לשפר יכולות זיכרון וחשיבה אשר נפגעו וכעת מתפקדים מתחת לנורמה, ולהתאים פעילויות יומיומיות על מנת לבנות "רזרבות" ולמנוע הידרדרות נוספת. במצב שבו לא ניתן לשפר יכולות מסוימות הטיפול מציע רכישה ותרגול של אסטרטגיות שונות, חיצוניות ופנימיות, במטרה להפחית את ההשפעה של הליקויים הקוגניטיביים על התפקוד היומיומי ולאפשר מקסימום תפקוד.

הטיפול עצמו כולל תרגול משימות ופעולות בעלי אופי קוגניטיבי, הגברת מודעות לחוזקות ולחולשות הקוגניטיביות,  למידה חדשה של טכניקות פיצוי ותרגול משימות יומיומיות. מחקרים מראים כי טיפול קוגניטיבי יעיל יותר כאשר הוא משלב גם עבודה קוגניטיבית-תפקודית, כלומר תרגול בסביבה הטבעית ושל משימות יומיומיות. לכן, אצלנו ב-Restart Therapy גם תהליך האבחון וגם הטיפול נערכים אצלכם בבית, בסביבתכם הטבעית, יחד עם בני משפחה שמעוניינים לקחת חלק בתהליך.

איך תוכלו בעצמכם לשפר זיכרון ותפקודי חשיבה

מחקרים בתחום מעידים על כך שניתן ומומלץ לשפר את הזיכרון ותפקודי החשיבה על ידי השתתפות בפעילויות פנאי הדורשות שימוש ותרגול ביכולות הקוגניטיביות. פעילויות פנאי הכוללות למידה חדשה כמו למשל למידת שפה, השתתפות בהרצאות במגוון תחומים חוגי העשרה וכדומה מסייעות בשמירה על תפקוד מוחי ואורח חיים בריאים יותר לאורך שנים. כמו כן, תרגול במשחקי חשיבה, חידות, תשבצים ואפליקציות שונות גם כן מסייעים בשמירה על יכולות כמו הזיכרון, פתרון בעיות, תפיסה מרחבית ועוד.

פעילות גופנית גם כן מסייעת בשיפור הזיכרון ותפקודי החשיבה

פעילות גופנית בכל גיל, ובפרט בגיל השלישי, מסייעת במניעת הידרדרות בתפקודי החשיבה ובמניעת ירידה קוגניטיבית. ארגון הבריאות העולמי ממליץ על פעילות גופנית אירובית (כגון הליכה או שחייה) בשילוב עם פעילות לחיזוק השרירים ופעילות לשיפור שיווי המשקל.

ההמלצה שלנו היא להשתלב בקבוצות התעמלות מותאמת בקהילה, ככה אתם גם שומרים על חיי חברה וסוציאליזציה שחשובים גם הם לשמירה על מוח בריא יותר. אולם, במידה ואתם סובלים מבעיה רפואית או מגבלה פיזית כלשהי שמונעת מכם להשתתף בפעילות גופנית, אנו ממליצים על פגישות ייעוץ והדרכה עם פיזיותרפיסט מוסמך לגיל השלישי אשר מתמחה בהתאמת פעילות גופנית עבור כל אדם (וכל מגבלה).

סובלים מירידה בתפקוד הקוגניטיבי? מומלץ לפנות לדיאטנית קלינית

כן, לדיאטנית קלינית. לתזונה שלנו יש חלק משמעותי בשמירה על אורח חיים בריא, במניעת מחלות ושמירה על מוח בריא ותפקוד קוגניטיבי. דיאטנית קלינית שמתמחה בגריאטריה וייעוץ תזונתי למבוגרים בעלת ידע מחקרי וקליני, מוסמכת להעניק ייעוץ תזונתי ולהתאים תפריט בהתאמה אישית לאנשים מבוגרים עם וללא ירידה בתפקוד הקוגניטיבי כדי למנוע, לשמור ואף לשפר יכולות קוגניטיביות מסוימות.

אם אתם חשים ירידה קוגניטיבית ואתם מעוניינים לדעת מה ניתן לעשות כדי לעצור את הירידה ואף לשפר את מה שכבר נפגע, התקשרו ל-Restart Therapy שיקום פרטי בבית הלקוח בטלפון מספר: 077-9966400 וקבלו ייעוץ טלפוני ללא עלות וללא התחייבות ממרפאה בעיסוק פרטי שמתמחה בתחום. בתום השיחה כבר תרגישו טוב יותר. אנחנו ב-Restart Therapy מתמחים בשיקום וטיפול נוירולוגי, שיקום לאחר אירוע מוחי ושיקום אורטופדי לגיל השלישי.
דילוג לתוכן