מספר טלפון של Restart Therapy שיקום פרטי בבית הלקוח

קלינאית תקשורת לטיפול באפזיה

תחום הטיפול העיקרי והמזוהה ביותר עם קלינאית תקשורת למבוגרים הוא טיפול באפזיה.

אפזיה זו הפרעת שפה הנובעת כתוצאה של פגיעה מוחית היכולה להיגרם מסיבות שונות, למשל חבלת ראש בעקבות תאונה, גידולים, ניתוחי ראש ובשכיחות הגבוהה ביותר – לאחר אירועים מוחיים.

כיוון שרוב המרכזים האחראים על השפה נמצאים בהמיספרה השמאלית, אפזיה מתרחשת בעיקר לאחר פגיעה ברקמות בצד שמאל של המוח. במצב של פגיעה שמאלית, מומלץ לכל אדם באופן אוטומטי לעבור אבחון של קלינאית תקשורת לטיפול באפזיה.

אצל אדם שמתמודד עם אפזיה, יכולות אינטלקטואליות, כמו למשל זיכרון, עשויות להישמר במלואן, אך הוא חווה קושי קל עד משמעותי באחת או יותר מיכולות הדיבור, הבנת הדיבור, הקריאה והכתיבה. למשל, אותו אדם רוצה לדבר ולהוציא מהפה את המשפטים שכלואים בראשו, אבל מתקשה מאד למצוא את המילים (תופעה שנקראת אנומיה אשר שכיחה בכל סוגי האפזיות), ולפעמים פשוט נמנע מלדבר.

קלינאית תקשורת לטיפול באפזיה - Restart Therapy שיקום פרטי בבית הלקוח

קלינאית תקשורת לטיפול באפזיה - סוגי אפזיות:

קיימים סוגים שונים של אפזיות בהתאם לקושי השפתי. הדרך המסורתית יותר להבחין בין האפזיות הוא בהתאם לאזור המוחי שנפגע, אם כי קיים סיווג גם לפי התחום השפתי שנפגע יותר מאחרים, ובתוך זה אילו סוגי טעויות נעשות. על ידי ניתוח השגיאות יכולה הקלינאית תקשורת לאבחן באיזה סוג של אפזיה מדובר וכך להתאים את הטיפול.

  • אפזיה מוטורית/אקספרסיבית -נגרמת כתוצאה מפגיעה בעיקר באזורים פרונטאליים (בקרבת אזור ברוקה). אפזיות מסוג זה מאופיינות בדיבור מועט עד חוסר הפקת דיבור, אך הבנת השפה שמורה יחסית. באפזיה זו, האדם לרוב יודע מה הוא רוצה לומר, אך מתקשה לומר זאת. למשל: כדי לומר שהוא רוצה בקבוק, הוא יכול לומר: "תביא לי בזה ששמים בו מים". לעיתים קרובות הסובלים מאפזיה אקספרסיבית מודעים לליקוי, דבר הגורם לתסכול רב.
  • אפזיה סנסורית/רצפטיבית – נגרמת כתוצאה מפגיעה בעיקר באזורים טמפוראליים ואחוריים (בקרבת אזור וורניקה). באפזיות מסוג זה הדיבור מופק בשטף ובקלות, אך אינו תמיד "לעניין", ולפעמים אף נשמעות מילים שאינן קיימות בשפה. בנוסף ההבנה פגועה בצורה קלה עד חמורה. לאפזיות מקבוצה זו אופיינית גם תופעה של חוסר מודעות לליקוי, כלומר מטופלים שההבנה שלהם כל כך לקויה, עד שהם אינם מועדים לכך שלא מבינים אותם.
  • אפזיה גלובאלית – אפזיה הנגרמת משילוב של אפזיה מוטורית וסנסורית, וגורמת לפגיעה קשה ביכולת הדיבור וגם ביכולת הבנת השפה. הדבר גורם לקשיים חמורים בתקשורת והחולים מוגבלים מאד ביכולת הדיבור וההבנה שלהם. אפזיה גלובלית נגרמת עקב פגיעה נרחבת בכל אזורי השפה בהמיספרה השמאלית. אפזיה זו מלווה לעתים קרובות בפגיעה נרחבת בתפקודים קוגניטיביים נוספים.

טיפול באפזיה

במקרה של אפזיה יש לאדם את כל הידע, אך המוח שלו פגוע ועקב כך אין נגישות למרכזים הרלוונטיים. התפקיד של הקלינאית תקשורת הוא לסייע לאדם לשקם את יכולות השפה והדיבור שנפגעו.

תהליך השיקום באפזיה עשוי להימשך שנים, ולעתים גם למשך כל החיים. מדובר על עבודה מאתגרת ותהליך למידה ארוך, שדורשים סבלנות רבה ואיפוק כדי להתגבר גם על החלקים הרגשיים הנלווים לתהליך כמו תסכול או דיכאון.

אנחנו בRestart Therapy שיקום פרטי בבית הלקוח יודעים ומאמינים שהמוטיבציה של המטופל והרצון שלו להשתקם ולחזור לתקשר עם הסביבה חזקים יותר מהכול, ויחד עם תמיכה משפחתית ותרגול אינטנסיבי לאחר הפגיעה, ניתן להגיע לתוצאות מצוינות בשיקום. עבדנו עם מטופלים רבים שלא הצליחו לתקשר כלל וחזרו לעשות זאת.

שימוש בתקשורת לא מילולית להתמודדות עם אפזיה

עוד מתקופת הינקות, תקשורת לא מילולית היא השפה הראשונה בה אנו משתמשים כדי להבין ולתקשר עם הסביבה. היא ישירה, ראשונית ויכולה להיות רצונית או בלתי רצונית, מודעת ולא מודעת. גם לאחר שאנו רוכשים שפה עדיין רוב התקשורת שלנו היא תקשורת בלתי מילולית.

אנשים עם אפזיה, מאבדים ברגע אחד בחומרות שונות את יכולותיהם המילוליות בארבעת ערוצי השפה (הבנה, דיבור, קריאה וכתיבה) והקושי העיקרי שלהם הוא להביע את המחשבות והרצונות שלהם. התקשורת עם הסביבה הופכת לאתגר משמעותי עבורם ועבור בני משפחתם. לכן מין הראוי שאדם עם אפזיה יידע לתקשר עם הסביבה באמצעות תקשורת לא מילולית.

התקשורת הלא מילולית מורכבת ממגוון תנועות שאנו מבצעים על מנת לשדר מסר, כמו קשר עין, ג'סטות, הבעות פנים, תנועות גוף ועוד. קלינאית תקשורת מלמדת ומעודדת שימוש בתקשורת לא מילולית כערוץ תמיכה נוסף לתקשורת, נוסף על הדיבור. במקרים מסוימים, תבחר קלינאית התקשורת להנחות את המטופל להגדיל ולשפר את מנעד הבעות הפנים והג'סטות שלו על מנת להביע את עצמו, וכן לפתח מודעות ויכולת טובה יותר לקרוא את שפת הגוף של הסובבים אותו.

תקשורת תומכת חלופית

במקרים בהם הפגיעה חמורה, במקביל לניסיון לשקם את יכולת הדיבור, הקלינאית תקשורת תתמקד גם בלימוד השימוש בערוצי תקשורת תומכת חלופית (תת"ח) כמו סמלים, פלט קולי עבודה עם מחשב תקשורת ועוד. אמצעי התקשורת החלופיים מוטמעים לרוב על ידי הקלינאית תקשורת בשיתוף עם המרפאה בעיסוק. התפקיד של הקלינאית תקשורת הוא להתאים את אמצעי התקשורת האופטימאליים עבור המטופל ולהדריך אותו לגבי השימוש בו. התפקיד של המרפאה בעיסוק הוא לאפשר שימוש עצמאי ויעיל באותם אמצעי תקשורת חלופיים.

לקבלת מידע נוסף על טיפול באפזיה ולקבלת הפניה לקלינאית תקשורת מומלצת באזור מגוריכם, הנכם מוזמנים להתקשר אלינו ל- Restart Therapy שיקום פרטי בבית הלקוח, בטלפון שמספרו 077-9966400, או להשאיר את הפרטים שלכם כאן למטה ואנחנו נחזור אליכם בהקדם.

דילוג לתוכן