מספר טלפון של Restart Therapy שיקום פרטי בבית הלקוח

בדיקת בליעה

דיספגיה הינה הפרעה או קושי בבליעה. הקושי יכול להתבטא במצבים מסוימים או במזונות ספציפיים ועד לחוסר יכולת לבלוע בכלל. סימנים כמו שיעול בעת אכילה או שתייה, תחושת חנק או תחושה שהאוכל תקוע, ריור (ייתכן כי קיים קושי בבליעת רוק), שאריות של אוכל בפה ובסביבתו וירידה במשקל הינם שכיחים במקרה של דיספגיה. בעיות בליעה שכיחות במחלת הפרקינסון, לאחר אירוע מוחי, בדמנציה ומצבים נוירולוגיים נוספים. בנוסף, בעיות בליעה יכולות להופיע בסמיכות להופעת מחלת הסרטן בחלל הפה ועד לוושט. בעיות בליעה שכיחות גם כן בגיל השלישי, ולמעשה כ-10% מאוכלוסייה זו מדווחים על עיכוב או הפרעה במעבר מזון או נוזל מהפה אל הקיבה.

בדיקת בליעה - Restart Therapy שיקום פרטי בבית הלקוח

מדוע בעיות בליעה כה שכיחות בגיל המבוגר?

בעיות בליעה הן תוצר של מחלות שכיחות בגיל המבוגר כמו אירוע מוחי, חבלות ראשדמנציה, פרקינסון, בעיות במערכת העיכול ומחלות אונקולוגיות שונות (סרטן) אשר שכיחות יותר מעל גיל 65. סיבה נוספת וחשובה היא שבהזדקנות הטבעית חלים גם שינויים בתפקוד מנגנון הבליעה שהופכים את הקשיש לפגיע יותר לפתח הפרעת בליעה. בנוסף, נטילת תרופות שגורמות ליובש בפה, להרפיית שרירים וכד' תשפיע גם כן על תהליך הבליעה. קושי בבליעה בגיל השלישי יכול לנבוע אפילו ממצב דנטלי ירוד, כמו חסר של שיניים או שיניים תותבות שאינן מותאמות באופן אופטימלי, הגורמים לקושי בלעיסה ועיבוד המזון בפה.

אילו סוגי בדיקות בליעה קיימות?

Restart Therapy הינו מערך שיקום פרטי בבית הלקוח, אשר מספק טיפולים פרטיים של קלינאיות תקשורת למבוגרים בפריסה ארצית. טיפול בבעיות בליעה למבוגרים נעשים על ידי קלינאית תקשורת אשר עברו הכשרה מתאימה.

בדיקה קלינית על ידי קלינאית תקשורת

לעתים קרובות, השלב הראשון באבחון הפרעת בליעה הוא ביצוע הערכה קלינית של מנגנון הבליעה ללא היעזרות במכשור מיוחד. הערכה קלינית של הבליעה היא כלי חשוב כאשר אין זמינות או נגישות לבדיקות מכשירניות להערכת מנגנון הבליעה (כגון FEES או וידאופלואורוסקופיה).

הבדיקה כוללת שני שלבים:

  1. הערכה של תפקודי שרירי הפנים והשפתיים, תנועתיות הלשון והחיך ואיכות הקול של המטופל.
  2. הערכה של מנגנון הבליעה ע"י מזון ושתיה בכמות קטנה. תוך כדי הבדיקה הקלינאית נותנת הנחיות שונות, למשל בנוגע לקצב הלעיסה או מנח הראש. בתום הבליעה נבדקת נוכחות שאריות של מזון בחלל הפה המעידות על קושי. במהלך הבליעה חשוב לשים לב להופעת  שיעול, כחכוח או שינוי באיכות הקול, שעלולים להיות סימן לאספירציה.

 

בתום הבדיקה הקלינית קלינאית התקשורת יכולה לתת המלצות והנחיות ספציפיות יותר לבני המשפחה ולמטופל כדי להימנע מהסכנות הקשורות לבעיות בליעה, ובמידת הצורך להפנות את המטופל לביצוע בדיקות בליעה נוספות מתקדמות יותר, בדיקת FEES (קישור לדף בדיקת fees) – או וידאופלואורוסקופיה (ראה פירוט בהמשך).

 

בדיקת (Fiberoptic Endoscopic Evaluation Of Swallowing) FEES

הבדיקה מתבצעת על ידי רופא אא"ג, לרוב בנוכחות של קלינאית תקשורת למבוגרים אשר מתמחה בשיקום בליעה (קישור לדף קלינאית תקשורת למבוגרים). במהלך הבדיקה מוכנס סיב אופטי גמיש דרך האף לצפיה על הגרון, ולאחר בדיקת איברי הגרון מקבל המטופל מזון במרקמים שונים. באופן זה נבחן תהליך הבליעה במרקמים ומצבים שונים תחת צפייה בזמן אמת מהפה דרך הלוע ועד לכניסת המזון לוושט. מטרת הבדיקה לאבחן קשיים בתהליך הבליעה, לזהות את הגורמים לקשיים הללו ולקבוע מהי תוכנית ההתערבות הטובה ביותר לצורך שיפור יכולת הבליעה של המטופל. בדיקת הבליעה המהימנה והנגישה לכל, גם בבית המטופל, היא בדיקת FEES.

 

וידאופלואורוסקופיה (Videofluoroscopy)

הבדיקה מתבצעת באמצעות הדמיה ברנטגן, בטכניקה הנקראת שיקוף אשר מאפשרת צפייה במן אמת בתהליך הבליעה. המטופל מתבקש לאכול מזונות בעלי מרקם שונה (נוזל מחית ומוצק) כשהם טבולים בחומר ניגוד (בריום) אשר מודגם תחת השיקוף. היתרון בבדיקה זו הוא יכולתה להדגים את כל תהליך הבליעה, כולל מעבר המזון בוושט.

לקביעת בדיקת בליעה קלינית עם קלינאית תקשורת עד הבית, או בדיקת בליעה מתקדמת יותר המתבצעת על ידי רופא אא"ג יחד עם קלינאית תקשורת, ניתן להתקשר ל-Restart Therapy מערך שיקום פרטי בבית הלקוח, בטלפון שמספרו 077-9966400 ניתן גם להשאיר פרטים בטבלה מטה ונציג מטעמינו יחזור אליכם בהקדם. אנחנו ב-Restart Therapy דואגים לשפר את השירותים שלנו וממשיכים להקל עליכם בהנגשת בדיקות וטיפולים שיקומיים עד הבית על ידי צוות מטפלים מסור ומקצועי.

דילוג לתוכן